Tartalom:
A „12 év rabszolgaság” Steve McQueen 2013-as életrajzi drámája, amely Solomon Northup 1853-ban megjelent azonos című memoárján alapul. A film a 19. század közepén játszódik, amikor Northup, egy szabad fekete férfi Saratoga Springsből, New York államból, hegedűsként dolgozik, és nyugodt életet él családjával. Két férfi azonban munkalehetőséget kínál neki Washingtonban, ahol azonban elrabolják, majd rabszolgaságba taszítják a déli ültetvényeken (Wikipedia) (Encyclopedia Britannica).
A film megdöbbentő részletességgel mutatja be, hogyan kényszerítik Solomon-t egy „Platt” nevű rabszolga identitásába, és hogyan küzd meg évekig a túlélésért különböző rabszolgatartók keze alatt. Az egyik legszívszorítóbb jelenet, amikor egy brutális ültetvényes, Edwin Epps keze alatt szenved, aki rendszeresen bántalmazza a többi rabszolgát, különösen Patsey-t, egy fiatal nőt, akit szexuálisan kihasznál.
Solomon élete a rabszolgaságban egy örök küzdelem a remény és a túlélés között, míg végül egy kanadai férfi, Samuel Bass, felismeri a helyzetét, és segít visszaszerezni szabadságát. Miután visszatér szabad életébe, Solomon pert indít elrablói ellen, de a film ironikus és keserédes záróakkordja, hogy soha nem kap igazságot.
Kritikai fogadtatás
A film hatalmas kritikai elismerést aratott világszerte, amiért őszintén és megdöbbentően mutatta be a rabszolgaság brutális valóságát. Chiwetel Ejiofor alakítása Solomon Northupként kiemelkedő elismerést kapott, csakúgy, mint Lupita Nyong’o, aki Patsey szerepéért megkapta a legjobb női mellékszereplő Oscar-díját (Wikipedia).
A film kilenc Oscar-jelölést kapott, és három díjat nyert, köztük a legjobb film díját, így Steve McQueent az első fekete brit rendezővé tette, aki elnyerte ezt a díjat. A film emellett elnyerte a Golden Globe és a BAFTA díjakat is.
Az alkotás kritikája kifejezetten az erőszak és a rabszolgaság megrázó ábrázolását emelte ki, amely közvetlen és nyers formában mutatja be a szenvedést, amelyet az áldozatok éltek át. A film a rabszolgaság témáját olyan súlyosan mutatja be, hogy az nézőket gyakran sokkolt, ám sokak szerint szükséges volt a történelem ezen része pontos bemutatásához (Roger Ebert).
A film tehát nem csupán egy életrajzi dráma, hanem egy erőteljes társadalmi kommentár, amely emlékeztet minket arra, hogy a múlt hibái még mindig relevánsak, és nem szabad elfelejtenünk azokat a fájdalmakat, amelyeket az embereknek el kellett szenvedniük.
Film információk:
- Rendező: Steve McQueen
- Forgatókönyvíró: John Ridley (Solomon Northup önéletrajza alapján)
- Főbb szereplők:
- Chiwetel Ejiofor (Solomon Northup)
- Michael Fassbender (Edwin Epps)
- Lupita Nyong’o (Patsey)
- Benedict Cumberbatch (William Ford)
- Brad Pitt (Samuel Bass)
- Műfaj: Életrajzi dráma, történelmi dráma
- Hossz: 134 perc
- Korhatár: 16+
- Megjelenés dátuma:
- USA: 2013. október 18.
- Magyarország: 2014. január 2.
- Zene: Hans Zimmer
Értékelések
- IMDb pontszám: 8,1/10
- Rotten Tomatoes értékelés:
- Kritikusok: 95%
- Nézői értékelés: 90%
Érdekességek / Kulisszatitkok
- Lupita Nyong’o Oscar-díjat nyert Patsey szerepéért, ami első filmes szereplése volt.
- A film rendezője, Steve McQueen, az első fekete bőrű rendező, aki elnyerte az Oscar-díjat a legjobb film kategóriában.
- A forgatás New Orleansban zajlott, ahol valós rabszolga-táborhelyeket is felhasználtak díszletként.
- Chiwetel Ejiofor megtanulta a hegedülést a szerepéhez, hogy Solomon Northup karakterének hitelességét még jobban átadja.
Kapcsolódó filmek / Folytatások
Nincs közvetlen folytatás, de a film szorosan kapcsolódik más, a rabszolgaságot és afroamerikai történelmet bemutató alkotásokhoz, mint például:
- Django elszabadul (2012)
- Amistad (1997)
- Gyökerek (Roots, 1977)