SZPONZORÁLT TARTALOM
A D-vitamin fontossága és hatása ismerős téma lehet mindenkinek, de tudod-e mennyi az ideális D-vitamin szint vagy mi az optimális D-vitamin napi adag?
A szakemberek szerint a D-vitamin hiány nem egyszerűen vitaminhiány, a szervezet egészséges működéséhez, gyermekeknél az optimális fejlődéshez nem nélkülözhető, ezért javasolt a pótlása.
A D-vitamin egy mikronutriens, amit a szervezet állít elő, ezért egyfajta hormonnak is tekintik. Napfény hatására a bőrben képződik, majd a vér a májba, vesékbe szállítja.
Ennek a vitaminnak két fajtája is ismert, a D3-vitamin, ami napfény hatására képződik a szervezetben, a D2-vitamin pedig táplálék formájában jut be, és D3-ra alakul át.
A D-vitamin fontosságáról számos tanulmány készült már, a kutatók állítják, hogy alapvetően szükséges az emberi szervezet optimális funkcionálásához, hiszen eredendően is képződik a szervezetben.
Fontos szerepe van a kalcium felszívódásának folyamatában, az erős csontozat kifejlődésében és megtartásában. A vérben lévő foszforszintet és kalciumszintet megfelelő mértékben fenntartja.
D-vitamin hatása
Lássuk hát, a D-vitamin mire jó:
- gyermekeknél alapvető a csontfejlődéshez, a vázrendszerük a fogaik stabilitásához, későbbiekben a csontsűrűség megőrzésében is szerepe van
- erősíti az immunrendszert, véd a gyulladásos betegségek ellen, csökkenti a rák kialakulásának kockázatát
- hiánya fokozza az asztma, a szív – és érrendszeri betegségek, reumatológiai betegségek, autoimmun betegségek kialakulásának esélyét
- a mentális egészség fenntartásában is szerepe van, akárcsak a B-vitaminoknak
D-vitamin napi adag
A D-vitamin napi adagja (ajánlott) felnőttek esetén a korábbi 400-800 NE -ről 1500-200 NE-re nőtt. Ha betegség sújtja, valamilyen fertőzés, nátha vagy az immunrendszert erősíteni kell, ennek duplája is szedhető átmenetileg.
Ha egy vitaminkészítményben mikrogrammban tüntetik fel a D-vitamin mennyiségét, tudni kell, hogy 5 mikrogramm = 200 NE D-vitaminnal. Pótlása mellett a maximális hasznosulás végett célszerű magnéziumot is szedni mellé.
Hogy pontosan mennyi D-vitamint szedjünk, függ a szervezet ellátottságától, a táplálkozással bevitt mennyiségtől és az egyéni körülményektől.
Mennyi az ideális D-vitamin szint?
A D-vitamin ellátottság ellenőrzéséhez egy vérvétel elegendő lehet, a szakorvos tudni fogja belőle, szükség van-e pótlásra és ha igen, milyen mennyiségben? Ha tartósan alacsony a vér D-vitamin szintje (15 ng/ml alatti), több betegség kialakulásának esélye növekszik.
D-vitamin babáknak
D-vitamin csecsemőknek kötelezően adandó, 1 éves korig napi egy cseppet kell kapniuk a Vigantolból. Ezt a baba szájába, nyelvére vagy egy kanál anyatejben, tápszerben ajánlott odaadni. Maximum napi 1000 NE adható a babáknak.
D-vitamin források
Ha D-vitamin források után kutatunk, számos ízletes és magas D-vitamin tartalmú táplálékkal találkozhatunk, melyek fogyasztásával sokat tehetünk az ideális D-vitamin szint eléréséért. Ősztől tavaszig viszont a körültekintő táplálkozás mellett is ajánlott étrendkiegészítő formájában pótolni, hiszen olyankor nincs meg a napi 20 perc ajánlott kinti tartózkodás, és a nap sugarai is gyengébbek.
Az olajos tengeri halak, a lazac, tőkehalmáj, makréla kiemelten tartalmazzák ezt a fontos vitamint. A növényi olajok, tojás és tejtermékek a sajtok szintén fontos D-vitamin források, akárcsak az ízletes gombák vagy a májas ételek.
Figyelj a kiegyensúlyozott táplálkozásra és ha nem is egész évben, de a hideg évszakokban célszerű, ha pótolva is van a D-vitamin akár tabletta, D-vitamin kapszula, folyékony vagy pezsgőtablettás formában.