Tartalom:
„A kedvenc” (The Favourite) Yorgos Lanthimos rendezésében egy történelmi film, amely az angol királyi udvar intrikáit és politikai játszmáit mutatja be a 18. század elején. A film központjában három nő áll: Anna királynő (Olivia Colman), Sarah Churchill (Rachel Weisz) és Abigail Masham (Emma Stone). Anna királynő, aki gyenge és beteges, az ország ügyeit Lady Sarah-ra bízza, aki a királyi udvar befolyásos szereplője. Amikor Abigail, Sarah szegény rokona, megjelenik az udvarban, gyorsan felemelkedik a ranglétrán, miután elnyeri a királynő kegyeit. A két nő között egy kegyetlen hatalmi harc alakul ki a királynő befolyása és a társadalmi előnyök megszerzése érdekében.
Abigail karaktere fokozatosan egyre manipulatívabbá válik, és a néző szimpátiája eltolódik, ahogy kiderül, hogy célja a saját biztonsága megteremtése bármilyen áron. A film nagy részét a két nő közötti stratégiázás és viszály teszi ki, amely a végén egy győztest eredményez, bár a film végén sem egyértelmű, hogy valóban ki diadalmaskodik (Wikipedia) (Deep Focus Review).
Látványvilág és stílus
A film lenyűgöző vizuális megjelenítéssel bír, természetes fényekkel és gondosan megtervezett enteriőrökkel, amelyek hűen tükrözik a korszakot. A kosztümök, amelyek fekete-fehér színpalettát alkalmaznak, hangsúlyozzák a film minimalista, ám hatásos stílusát. A rendező gyakran használ széles látószögű lencséket, amelyek különös, torzított képeket eredményeznek, kiemelve a palota belső tereinek monumentalitását (Roger Ebert) (The Critical Movie Critics).
Szereplők és színészi játék
Olivia Colman lenyűgöző alakítást nyújt Anna királynő szerepében, egy betegségtől sújtott, érzelmileg instabil uralkodóként, akinek szenvedése és sebezhetősége meghatározza a karaktert. Colman játékát dicsérték a film legszívszorítóbb pillanataiért, amikor a királynő egyszerre groteszk és tragikus figuraként jelenik meg. Emma Stone és Rachel Weisz alakítása is kiemelkedő; mindkét színésznő mesteri módon viszi vászonra karakterei fondorlatos játszmáit és rivalizálását a királynő kegyeiért (Wikipedia).
Kritikai fogadtatás
A film kritikai fogadtatása rendkívül pozitív volt. A kritikusok különösen Lanthimos rendezési stílusát, a forgatókönyv intelligens dialógusait és a női szereplők erőteljes alakításait emelték ki. A RogerEbert.com dicsérte a film frissességét és a női karakterek hatalmi játszmáit, melyek párhuzamot vonnak klasszikus női rivalizálásokat bemutató filmekkel, mint az All About Eve vagy a Mean Girls (Roger Ebert).
A The Critical Movie Critics kiemelte, hogy bár a film erőteljes feminista üzenetet hordozhatna, inkább a hatalom és a személyes érdekek brutalitását mutatja be, nemtől függetlenül.
A látványos produkciós értékek, a humoros, ám néha vulgáris dialógusok és a remek színészi alakítások mind hozzájárultak ahhoz, hogy a film 2018 egyik legelismertebb alkotása legyen. Olivia Colman alakításáért elnyerte a legjobb női főszereplőnek járó Oscar-díjat, a film pedig több más díjra is jelölést kapott, köztük a legjobb film kategóriában is az Akadémia díjátadóján (Roger Ebert).
Film információk:
- Rendező: Yorgos Lanthimos
- Forgatókönyvíró: Deborah Davis, Tony McNamara
- Főbb szereplők:
- Olivia Colman (Anna brit királynő)
- Rachel Weisz (Sarah Churchill)
- Emma Stone (Abigail Masham)
- Műfaj: Életrajzi film, történelmi film, vígjáték-dráma
- Hossz: 120 perc
- Korhatár: 16+
- Megjelenés dátuma:
- USA: 2018. november 23.
- Magyarország: 2019. január 24.
- Zene: Szerzői zenék válogatása, barokk és kortárs klasszikus zeneszerzők művei
Értékelések
- IMDb pontszám: 7,5/10
- Rotten Tomatoes értékelés:
- Kritikusok: 93%
- Nézői értékelés: 60%
Érdekességek / Kulisszatitkok
- Olivia Colman Oscar-díjat nyert Anna királynő szerepéért, amely az egyik legkiemelkedőbb alakítása lett.
- A film különleges képi világát a rendező a természetes fény használatával érte el, amely még hitelesebbé tette a 18. századi hangulatot.
- A forgatókönyv évekig formálódott, mire Deborah Davis és Tony McNamara véglegesítette.
- Yorgos Lanthimos rendező híres szokatlan, avantgárd stílusáról, amely ebben a filmben is megmutatkozik, ahol a humor és a hatalmi játszmák különös kombinációja érvényesül.
Kapcsolódó filmek / Folytatások
- Marie Antoinette (2006) – egy másik történelmi film, amely a nemesi udvar életére koncentrál.
- A király beszéde (2010) – szintén brit uralkodói életet bemutató történelmi dráma.