Tartalom:
A Keresztapa, Francis Ford Coppola 1972-es mesterműve, egy epikus krimi, amely a New York-i Corleone maffiacsalád életét mutatja be az 1940-es évek végén és az 1950-es évek elején. A történet központjában Don Vito Corleone (Marlon Brando), a család patriarchája áll, aki mélyen tiszteli a családi kötelékeket és a becsületet. A cselekmény kibontakozik, amikor az öregedő Vito fokozatosan átadja hatalmát fiának, Michaelnek (Al Pacino). Michael, aki korábban próbálja elkerülni a családi bűnözés világát, végül mégis beszáll, ahogy az apját egy rivális banda megtámadja. A film ábrázolja, hogyan változik Michael az ártatlan veteránból egy kegyetlen, hidegfejű maffiavezérré, aki könyörtelenül levezényli riválisai kiiktatását, hogy biztosítsa a család jövőjét.
Kulcsjelenetek és vizualitás
A film vizuális stílusa, amelyet Gordon Willis operatőr sötét tónusai és árnyékos felvételei határoznak meg, erősíti a történet komor, feszült hangulatát. Egyik legemlékezetesebb jelenete Michael gyilkossága a vendéglőben, ahol a zsarut és a rivális Sollozzót hideg fejjel megöli. A jelenet intenzív részletességgel ábrázolja Michael belső harcát és döntését, hogy átadja magát a bűn világának, ezzel véglegesen megtörve saját morális korlátait.
Kritikai Ffogadtatás
A Keresztapa kirobbanó sikert aratott mind a közönség, mind a kritikusok körében. Roger Ebert, neves filmkritikus, a filmet „ritka remekműként” említi, amelyet a lenyűgöző rendezés és részletekre való figyelem emelt ki a kortárs alkotások közül. Ebert megjegyezte, hogy a film három órás hossza ellenére olyan mélyen elmerül a történetben és a karakterek fejlődésében, hogy egy pillanatra sem válik unalmassá. A Keresztapa óriási hatással volt a gengszterfilm műfajára, amely még a valós életben is visszhangzott: a maffia tagjai a film után számos szokást átvettek, és magukénak érezték a Corleone-család értékrendjét.
Hatás a filmiparra és kulturális jelentősége
A film óriási hatással volt az amerikai filmgyártásra és a 70-es évek Hollywoodjára, újradefiniálva a gengszterfilmek esztétikáját és narratív szerkezetét. A Keresztapa a bűn és becsület komplexitását ábrázolja, amelyben a Corleone család a klasszikus amerikai álom ellentmondásos megtestesítője lesz. A produkciós hátteret színesítik olyan ikonikus jelenetek, mint az esküvő és a keresztelés, amelyek alatt Michael hideg kegyetlenséggel intézi el riválisait. A film egyaránt merített az 1930-as évek pulp fiction műfajából és az 1940-es évek noir drámáiból, új irányt mutatva a mozinak, amelyet számos rendező követett az elkövetkező évtizedekben.
Kritikai megjegyzések és továbbfejlődés
Bár egyes kritikusok úgy vélték, hogy a film romantizálja a maffiát, Francis Ford Coppola művészileg finomra hangolt megközelítése és a történet moralitásának mélysége felülírja ezt az értelmezést. A folytatások, különösen a Keresztapa II, még inkább bemutatták, hogyan teszi tönkre a hatalom és a korrupció a családi kötelékeket és az egyéni lelkiismeretet. Ezzel Coppola trilógiája az amerikai társadalmi és erkölcsi identitás egyik legerőteljesebb kritikájává vált.
Film információk:
- Rendező: Francis Ford Coppola
- Forgatókönyvírók: Francis Ford Coppola és Mario Puzo
- Főbb szereplők:
- Marlon Brando (Don Vito Corleone)
- Al Pacino (Michael Corleone)
- James Caan (Sonny Corleone)
- Robert Duvall (Tom Hagen)
- Diane Keaton (Kay Adams)
- Richard S. Castellano (Clemenza)
- Műfaj: Gengszterfilm, Krimi, Filmdráma
- Hossz: 175 perc
- Korhatár: 16+
- Megjelenés dátuma: 1972. március 24.
- Zene: Nino Rota
Értékelések
- IMDb pontszám: 9.2/10
- Rotten Tomatoes értékelés:
- Kritikusok: 97%
- Nézői értékelés: 98%
Érdekességek / Kulisszatitkok
- A keresztapa a Mario Puzo azonos című regényén alapul, és a Corleone család történetét követi, amely az amerikai maffia hatalmi harcain keresztül mutatja be a családi kötődéseket és a hatalom árát.
- Marlon Brando ikonikus szerepe, Don Vito Corleone karaktere miatt, számos díjat és elismerést kapott, és híressé vált a film nyitójelenetében látható macska simogatása, amely improvizáció eredménye volt.
- A film forgatása New Yorkban és Szicíliában zajlott, és Francis Ford Coppola tökéletesen visszaadta a korszak hangulatát Gordon Willis sötét tónusú operatőri munkájának köszönhetően, amely híressé vált a drámai, mély árnyékok használatával.
- A film a 45. Oscar-gálán három Oscart nyert: legjobb film, legjobb férfi főszereplő (Marlon Brando), valamint a legjobb adaptált forgatókönyv (Coppola és Puzo).
Kapcsolódó filmek / Folytatások
- A keresztapa első része egy trilógia része, amelyet a Keresztapa II (1974) és a Keresztapa III (1990) követnek. A második rész szintén kultikus elismerést kapott, és egyike azon ritka folytatásoknak, amely elnyerte a legjobb film díját az Oscaron.
Források
- https://www.rogerebert.com/reviews/the-godfather-1972
- https://www.empireonline.com/movies/reviews/empire-essay-godfather-review/
- https://aurorasginjoint.com/2012/03/11/the-godfather-trilogy-reviews-and-reception/