Tartalom:
A közellenség egy politikai thriller, amely a technológiai megfigyelés és a kormányzati hatalommal való visszaélés témáját boncolgatja. Tony Scott rendezte, a főszerepben Will Smith, Gene Hackman és Jon Voight láthatók. A film gyors tempója és izgalmas akciójelenetei az NSA (National Security Agency) körüli összeesküvések világába repítik a nézőt. Will Smith játssza Robert Deant, egy ártatlan ügyvédet, aki véletlenül belekeveredik egy politikai gyilkosságot leleplező összeesküvésbe.
Cselekmény
Robert Dean (Will Smith) egy washingtoni ügyvéd, aki mit sem sejtve belekerül egy hatalmas kormányzati összeesküvésbe, amikor egy barátja egy gyilkosságot rögzítő videófelvételt rejt el nála. A felvétel bizonyítja egy kongresszusi képviselő megölését, amelyet egy NSA-ügynök, Thomas Reynolds (Jon Voight) rendelt el, hogy biztosítsa a Telekommunikációs Adatvédelmi Törvény elfogadását. Dean élete hamarosan káoszba fordul, amikor az NSA kezdi üldözni, és csak egy rejtélyes ex-NSA ügynök, Brill (Gene Hackman) segíthet neki elmenekülni a mindenütt jelenlévő megfigyelési rendszerek elől.
Technológia és látvány
A film kiemelkedő eleme a technológiai megfigyelés ábrázolása. Tony Scott rendező mestere a feszültségkeltésnek, és az akciójeleneteket drónok, műholdak és különböző high-tech eszközök segítségével mutatja be. A film látványvilága futurisztikus, de egyben valószerű is, hiszen a technológiai eszközök túlnyomó része már a valóságban is létezik, így a megfigyelési téma különösen aktuálisnak hat.
Kritikai fogadtatás
Az A közellenség vegyes, de alapvetően pozitív kritikákat kapott. Roger Ebert kiemelte, hogy bár a történet néhol túlzó és hihetetlen, mégis lenyűgözően mutatja be a technológiai megfigyelés világát. Ebert dicsérte Will Smith és Gene Hackman alakítását, különösen Hackman karakterét, Brillt, aki egyfajta modern magányos hős, aki a technológiai káosz közepén próbál igazságot szolgáltatni.
Az Eye for Film kiemelte a film üldözési jeleneteit és Hackman „French Connection” stílusú alakítását, amely segít fokozni a feszültséget a filmben. A Time Out kritikája szerint a film tökéletesen ötvözi a klasszikus összeesküvésfilmek elemeit, mint amilyen A beszélgetés (1974), de egy új technológiai réteggel egészíti ki, amely a film központi elemévé válik.
Film információk:
- Rendező: Tony Scott
- Forgatókönyvíró: David Marconi
- Főbb szereplők:
- Will Smith (Robert Dean)
- Gene Hackman (Edward ‘Brill’ Lyle)
- Jon Voight (Thomas Reynolds)
- Regina King (Carla Dean)
- Lisa Bonet (Rachel Banks)
- Jason Lee (Daniel Zavitz)
- Műfaj: Thriller, Akció
- Hossz: 132 perc
- Korhatár: 12+
- Megjelenés dátuma: 1998. november 20. (USA)
- Zene: Trevor Rabin, Harry Gregson-Williams
Értékelések:
- IMDb: 7.3/10
- Rotten Tomatoes: 72% (kritikusoktól), 80% (közönségtől)
- Metacritic: 67/100
Érdekességek / Kulisszatitkok:
- A film előrejelezte az NSA megfigyelési technológiáinak képességeit, amelyek a 2013-as Edward Snowden-botrány kapcsán váltak közismertté.
- Gene Hackman karaktere, Brill, szándékos utalás a színész korábbi, a Magánbeszélgetés (1974) című filmben játszott hasonló karakterére, Harry Caul-ra, aki szintén egy paranoiás megfigyelési szakértő volt.
- Will Smith karrierjében ez volt az első olyan film, ahol sci-fi elemek nélkül, egyedül, nagyobb akciósztárként állt helyt.
Kapcsolódó filmek:
Az A közellenség számos összeesküvéses témájú thrillerhez kapcsolódik, mint például A Magánbeszélgetés (1974), A keselyű három napja (1975), és A hatalom árnyékában (2000).
Források:
- RogerEbert.com (Roger Ebert)
- Time Out (Time Out Worldwide)
- Eye for Film (Eye For Film)