Tartalom:
A film középpontjában Mark Zuckerberg, a Facebook alapítója áll, és annak történetét követi, hogyan indította el a világ egyik legnagyobb közösségi hálózatát egy egyszerű egyetemi projektként. A cselekmény 2003-ban kezdődik, amikor Zuckerberg (Jesse Eisenberg) Harvard hallgatóként egy látszólag ártalmatlan bosszúból létrehozza a Facemash oldalt, amely lehetővé teszi a diákoknak, hogy szavazzanak női hallgatók vonzerejére. Ez az oldal hatalmas sikert arat, de egyben botrányt is kelt, aminek következtében Zuckerberg 6 hónapos felfüggesztést kap.
Ezt követően találkozik a Winklevoss ikrekkel, akik egy exkluzív egyetemi közösségi hálózatot szeretnének létrehozni. Zuckerberg beleegyezik, hogy segít nekik, de közben saját ötletét, a Facebookot valósítja meg, amely a Harvardon gyorsan népszerűvé válik. A történet során látjuk Zuckerberg felemelkedését, a Napster alapítójával, Sean Parkerrel (Justin Timberlake) való együttműködését, és a cég sikerét, miközben pereskedik korábbi üzlettársaival, köztük legjobb barátjával, Eduardo Saverinnel (Andrew Garfield), aki a kezdeti finanszírozást biztosította a projekthez.
A film narratívája párhuzamosan követi a jogi eljárásokat, amelyeket a Winklevoss ikrek és Saverin indítottak Zuckerberg ellen, azt állítva, hogy ellopta az ötletüket és tisztességtelenül bánt velük. A történet felfedi, hogyan alakult ki a világ egyik legbefolyásosabb vállalata egy sor személyes és szakmai konfliktus közepette.
Kritikai fogadtatás:
A filmet óriási kritikai elismerés övezte. David Fincher rendezése és Aaron Sorkin forgatókönyve különösen nagy dicséretet kapott az éles dialógusok és az emberi kapcsolatok árnyalt ábrázolása miatt. Roger Ebert szerint a film nemcsak a Facebook születését mutatja be, hanem egy mélyebb betekintést nyújt a technológiai innovációk és az emberi érzelmek bonyolult kapcsolatába. Zuckerberg karaktere az ego és az interakciók kombinációján keresztül nyer értelmet, ami nem pszichológiai éleslátást, hanem technikai zsenialitást mutat be (Roger Ebert) (LELB).
A film kritikai és kereskedelmi sikere is kimagasló volt. Több mint 224 millió dolláros bevételt hozott a 40 millió dolláros költségvetés mellett, és nyolc Oscar-díjra jelölték, amelyek közül három kategóriában nyert is (legjobb adaptált forgatókönyv, eredeti filmzene, vágás (Wikipedia).
A film tematikája, amely a valós és virtuális kapcsolatok közötti különbségeket emeli ki, jól tükrözi a modern társadalom problémáit, és évek múltán is relevánsnak tűnik.
Film információk:
- Rendező: David Fincher
- Forgatókönyvíró: Aaron Sorkin, Ben Mezrich könyve alapján („The Accidental Billionaires”)
- Főbb szereplők:
- Jesse Eisenberg (Mark Zuckerberg),
- Andrew Garfield (Eduardo Saverin),
- Justin Timberlake (Sean Parker),
- Armie Hammer (Cameron/Tyler Winklevoss)
- Műfaj: Életrajzi dráma
- Hossz: 120 perc
- Korhatár: 12+
- Megjelenés dátuma: 2010. október 1. (USA)
- Zene: Trent Reznor és Atticus Ross
- IMDb pontszám: 7.8/10
- Rotten Tomatoes értékelés: 96% a kritikusoktól, 87% a közönségtől.
Érdekességek / Kulisszatitkok:
- A Winklevoss ikreket mindkét karakter esetében Armie Hammer alakította, és egy testdublőrt (Josh Pence) használtak a kettős jelenetekhez (Roger Ebert).
- A film forgatókönyve Sorkin stílusához hűen tele van gyors és éles dialógusokkal, amelyek tökéletesen illenek a Fincher-féle sötét tónusú rendezéshez.
- A Facebook alapítója, Mark Zuckerberg személyesen nem vett részt a film készítésében, és nyilvánosan bírálta annak pontosságát, de elismerte, hogy néhány jelenet jól megragadta a korai Facebook életérzést (KPBS Public Media).
Kapcsolódó filmek / Folytatások:
- Bár hivatalos folytatás nem készült, a rendező és az író elhintettek utalásokat arra, hogy lehetne folytatása a filmnek, figyelembe véve a Facebook azóta történt nagy változásait és botrányait (Wikipedia).