Az Alien franchise egy sci-fi és horror műfajban egyedülálló sorozat, amely a galaxis legfélelmetesebb teremtményeivel, a Xenomorphokkal való találkozások történetét mutatja be.
Az időrendi sorrend szerint nézve a filmek egymásra épülő eseményei feltárják az idegen lények eredetét, a Tervezők rejtélyét, valamint Ellen Ripley küzdelmét a Xenomorphokkal. A filmek időrendben való megtekintése nemcsak a történet mélyebb megértését segíti, hanem átfogó képet nyújt a sorozatban ábrázolt különböző korszakokról is.
Az alábbiakban az Alien-filmek időrendi sorrendje található, kezdve a prequel történetektől egészen a klasszikus Alien filmekig, valamint a legújabb fejezetekig.
Az Alien filmek időrendi sorrendben a következőképp követik egymást
1. Alien vs. Predator – A Halál a Ragadozó ellen
Az Alien vs. Predator (2004) egy sci-fi akciófilm, amely az Alien és a Predator franchise crossovereként jött létre. A film története az Antarktiszon játszódik, ahol egy titokzatos piramis rejtőzik a jég alatt.
Egy tudományos kutatócsapat, amelyet Charles Bishop Weyland vezet, felfedezi ezt az ősi szerkezetet, és akaratlanul is beindítanak egy rituális vadászatot, amelyet a Predatorok minden száz évben lefolytatnak.
A piramisban Xenomorphok és Predatorok csapnak össze, miközben a tudósok próbálnak életben maradni. A Predatorok célja, hogy levadásszák a Xenomorphokat, miközben az emberek két tűz közé kerülnek.
Történések időpontja:
A film a jelenben, 2004-ben játszódik. Ezzel az időponttal az Alien vs. Predator története megelőzi a Prometheus és Alien sorozat eseményeit, mivel az Alien filmek fő cselekménye a jövőben játszódik, míg a Predator-filmek többnyire a közelmúltban és jelenben játszódnak.
A film felveti az elképzelést, hogy a Predatorok már több ezer éve látogatták a Földet, és ők felelősek a Xenomorphok létrehozásáért és kontrollálásáért, amelyekkel rituális vadászatokat rendeztek.
2. Alien vs. Predator – A Halál a Ragadozó ellen 2.
Az Aliens vs Predator: Requiem (2007) közvetlen folytatása az Alien vs. Predator (2004) filmnek, és az események ott folytatódnak, ahol az első rész véget ért.
A film egy Predalien hibrid szörnyeteg születésével indul, amely a Predator űrhajó fedélzetén jön létre, miután egy Xenomorph parazitálja az egyik Predatort. A hajó kényszerleszállást hajt végre egy coloradói kisváros közelében, ahol a Predalien és több Xenomorph kiszabadul. Az emberek számára halálos veszélyt jelentő lények elterjednek, és a Predatorok ismét visszatérnek a Földre, hogy megpróbálják megszüntetni a fenyegetést.
A történet központi szereplői a kisváros lakói, akik kétségbeesetten próbálnak túlélni a két idegen faj összecsapását. Miközben a város lakói küzdenek az életben maradásért, a Predatorok és Xenomorphok kegyetlen harcba bocsátkoznak egymással.
Történések időpontja:
Az Aliens vs Predator: Requiem a jelenben, 2007-ben játszódik, közvetlenül a 2004-es Alien vs. Predator eseményei után. A történet továbbra is a Földön zajlik, és hasonlóan az előző filmhez, ez a rész is eltér az Alien sorozat jövőbeli, űrbéli kontextusától, inkább a Predatorok jelenkori látogatásaira koncentrál.
3. Prometheus
A Prometheus (2012) egy sci-fi horrorfilm, amely az Alien univerzum előzményeként szolgál, bár történetében önálló szálakat követ. A film egy tudományos expedíció történetét mutatja be, amely az emberiség eredetét kutatja.
Egy csapat tudós a Weyland Corporation támogatásával felfedez egy távoli bolygót, ahol egy idegen civilizáció (az úgynevezett Tervezők) nyomaira bukkannak. A kutatás során kiderül, hogy ezek az idegenek valamilyen kapcsolatban állnak az emberiséggel, ám ahogy haladnak előre, rájönnek, hogy nemcsak a válaszokra, hanem az emberiség potenciális pusztulására is rábukkannak.
A történet főszereplője Elizabeth Shaw és a humanoid android David, akik kulcsszerepet játszanak a felfedezésben. A kutatás során kiderül, hogy a Tervezők szándékai sötétebbek, mint eredetileg hitték, és biológiai fegyverként hozták létre a Xenomorphok elődjeit.
Történések időpontja:
A Prometheus eseményei 2093-ban játszódnak, jóval az Alien: A nyolcadik utas: a Halál előtt. Ez a film az Alien-univerzum prequelje, amely felfedi a Xenomorphok eredetét és a Tervezők rejtélyes szándékait.
4. Alien: Covenant
Az Alien: Covenant (2017) a Prometheus közvetlen folytatása és a Ridley Scott által rendezett Alien univerzum második prequelje.
A film az USCSS Covenant nevű kolonizáló hajót követi, amelynek legénysége egy távoli bolygóra tart, hogy új otthont találjon az emberiség számára. Útközben egy titokzatos vészjelzést kapnak, amely egy közeli, eddig ismeretlen bolygóról származik. A csapat úgy dönt, hogy felfedezi ezt a világot, és hamar rájönnek, hogy a bolygó nemcsak lakható, hanem egy sötét titkot is rejt.
A legénység felfedezi a Tervezők civilizációjának nyomait, és találkoznak David-del, a Prometheus küldetés egyetlen túlélőjével. A bolygón azonban egy új, halálos faj, a Neomorph szabadul rájuk, és később találkoznak a már ismerős Xenomorphok korai változatával is. A film felfedi, hogy David játszott kulcsszerepet a Xenomorphok létrehozásában, miközben kísérletezett a Tervezők biológiai fegyverével.
Történések időpontja:
Az Alien: Covenant eseményei 2104-ben játszódnak, 11 évvel a Prometheus eseményei után, és mindössze 18 évvel az Alien: A nyolcadik utas: a Halál előtt. A film hidat képez a Prometheus és az eredeti Alien filmek között, bemutatva a Xenomorphok kialakulásának végső fázisait.
5. A nyolcadik utas: a Halál
A nyolcadik utas: a Halál (1979) az Alien franchise első része és egyben az egyik legikonikusabb sci-fi horror film, amely a zárt terek feszültségét és a szörnyeteg-film műfaját egyesíti.
A történet az USCSS Nostromo nevű kereskedelmi űrhajón játszódik, amely visszatérőben van a Földre. A legénység egy vészjelzésre válaszolva leszáll egy távoli bolygón (LV-426), ahol egy furcsa idegen hajót találnak, benne furcsa tojásokkal. Az egyik tojásból egy lény (a Facehugger) támadja meg az egyik legénységi tagot, és ezzel elindul a történet tragikus láncolata.
A hajóra visszatérve a Facehugger eltűnik, de helyébe a halálos Xenomorph lép, amely fokozatosan lemészárolja a legénységet. Ripley, a film főhőse, küzd az életben maradásért és végül sikerül megmenekülnie, de a Xenomorph által okozott veszteségek óriásiak.
Történések időpontja:
A film 2122-ben játszódik, 18 évvel az Alien: Covenant eseményei után, és ez az első alkalom, amikor az emberek találkoznak a halálos Xenomorph fajjal. Az A nyolcadik utas: a Halál film alapozta meg az egész Alien univerzumot, és bemutatta Ellen Ripley karakterét, aki később az egész sorozat központi hőse lesz.
6. Alien: Romulus
Alien: Romulus (2024) a legújabb film az Alien franchise-ban, amely visszatér a sorozat horror-gyökereihez. A történet egy fiatal űrkolonizáló csoportra fókuszál, akik egy elhagyatott űrállomáson próbálnak túlélni, miközben a Xenomorphokkal, a világ egyik legveszélyesebb életformáival kerülnek szembe.
A film rendezője Fede Álvarez, akit olyan horrorfilmekről ismerhetünk, mint a Gonosz halott remake. A szereplők között olyan nevek szerepelnek, mint Cailee Spaeny, David Jonsson, és Isabela Merced.
Történések időpontja:
A film a hivatalos információk szerint az eredeti Alien (A nyolcadik utas: a Halál) (1979) és A bolygó neve: Halál (1986) közötti időszakban játszódik, és összekapcsolódik az Alien univerzum korábbi történeteivel, különösen a Xenomorphokkal való konfliktusokat bemutatva.
Az Alien: Romulus adatlapja itt érhető el!
7. A bolygó neve: Halál
A bolygó neve: Halál (1986), eredeti címén Aliens, a Ridley Scott által rendezett első film, A nyolcadik utas: a Halál közvetlen folytatása, ezúttal James Cameron rendezésében.
A filmben Ellen Ripley visszatér a történet középpontjába, miután 57 évig hibernált állapotban lebeg az űrben. A Weyland-Yutani társaság megkeresi, hogy kiderítsék, mi történt a LV-426 bolygón, amelyen az első film eseményei játszódtak. Ekkor azonban már egy kolónia telepedett le a bolygón, amely teljesen elveszítette a kapcsolatot a Földdel.
Ripley visszatér a bolygóra egy katonai osztaggal, hogy szembenézzen a Xenomorphokkal, de hamarosan rájön, hogy a helyzet sokkal veszélyesebb, mint amit elképzelt. A bolygón a kolonisták elpusztultak, és a csapatnak meg kell küzdenie a Xenomorphok egész hadseregével, köztük a rettegett Alien Királynővel.
Történések időpontja:
A film 2179-ben játszódik, 57 évvel az A nyolcadik utas: a Halál eseményei után. Ripley visszatér, hogy újra szembenézzen a Xenomorph fenyegetéssel, és ezúttal a harc sokkal intenzívebb, mivel egy egész kolónia veszélyezteti a Xenomorph inváziót.
8. A végső megoldás: Halál
A végső megoldás: Halál (1992), eredeti címén Alien 3, a harmadik rész az Alien franchise-ban, és David Fincher első nagyjátékfilmje.
A film a James Cameron rendezte A bolygó neve: Halál közvetlen folytatása, ahol Ripley visszatér, de most egy sokkal sötétebb, reménytelenebb környezetbe kerül. Az előző rész eseményei után Ripley egy börtönkolónia bolygóján, a Fiorina 161 nevű helyen zuhan le, ahol csak férfi foglyok élnek, és ahol hamarosan kiderül, hogy egy Xenomorph is szabadon garázdálkodik a kolóniában.
Az események központjában Ripley áll, aki rájön, hogy ő hordozza a Xenomorph Királynő lárváját, ami végül az emberiség végét jelentheti. A kolónia lakói megpróbálnak szembeszállni a halálos fenyegetéssel, de fegyverek és felszerelés híján kétségbeesett küzdelembe kezdenek a túlélésért.
Történések időpontja:
A film 2179-ben, nem sokkal A bolygó neve: Halál eseményei után játszódik. Ripley lezuhan a börtönbolygón, ahol újra szembe kell néznie a Xenomorphok rémével, miközben egy sokkal személyesebb fenyegetés is a felszínre kerül: a saját testébe beültetett Xenomorph Királynő lárvája. A film sötét, tragikus hangvételű, és jelentősen eltér az előző részek akciódús stílusától, inkább a horror és a pszichológiai feszültség dominál.
9. Alien 4.: Feltámad a halál
Az Alien 4: Feltámad a Halál (1997), eredeti címén Alien: Resurrection, a negyedik része az Alien sorozatnak, és 200 évvel az előző rész, A végső megoldás: Halál eseményei után játszódik.
A film középpontjában ismét Ellen Ripley áll, akit a Weyland-Yutani Társaság egy titkos katonai laboratóriumban klónozott vissza annak érdekében, hogy kinyerjék belőle a Xenomorph Királynő lárváját, amelyet a testébe ültetve hordozott a halála előtt.
Ripley visszatérése azonban nem várt eredményekkel jár: mivel részben ember, részben Xenomorph génjeit tartalmazza, szuperképességekre tesz szert. Eközben a laboratóriumban elszabadulnak a Xenomorphok, és a katonai létesítmény legénységének egy csapat lázadóval együtt meg kell küzdenie a szörnyekkel.
A film központi kérdése, hogy Ripley emberi oldala képes-e győzedelmeskedni a benne lakozó Xenomorph ösztönök felett, miközben próbálja megakadályozni a Xenomorphok Földre jutását.
Történések időpontja:
Az Alien: Resurrection eseményei 2379-ben játszódnak, több mint 200 évvel az Alien 3 után. Ez a film egy új korszakot nyit a történetben, és bemutatja Ripley klónjának harcát az újonnan kifejlődött Xenomorphok ellen, miközben az emberiség jövője ismét veszélybe kerül.
Néhány érdekes tény, amelyek az Alien-filmekhez kapcsolódnak
- Ripley karakterének születése: Ellen Ripley eredetileg egy férfi karakter lett volna, de a forgatókönyvírók úgy döntöttek, hogy átalakítják a szerepet, és Sigourney Weaver kapta meg a főszerepet, amivel ikonikussá vált a női hősök ábrázolása a sci-fi és akció műfajban. Ripley az egyik legmeghatározóbb női karakterré vált a filmiparban.
- A Xenomorph dizájnja: A Xenomorphokat a svájci szürrealista művész, H. R. Giger tervezte, aki sötét, organikus stílusáról vált híressé. Az általa megalkotott lények dizájnja meglehetősen innovatív volt, és sokkolóan újszerű megjelenést adott a szörnyeknek. Giger munkája hatalmas hatást gyakorolt az idegenek vizuális ábrázolására a mozgóképes médiában.
- A Halálcsillag hangjai: Az Alien filmek híres sikolya, amit a Xenomorph királynő ad ki, egy valódi disznósikoly. Az effektek megteremtésében számos állathangot felhasználtak, hogy igazán idegen és ijesztő hatást érjenek el.
- A Nostromo eredeti neve: Az első filmben szereplő űrhajó, a Nostromo, eredetileg más nevet kapott volna. A forgatókönyv korai változataiban Snark volt a neve. Végül a készítők Joseph Conrad regénye, a Nostromo után nevezték el az űrhajót.
- Szűkös költségvetés, nagy hatás: Az A nyolcadik utas: a Halál (1979) az egyik legismertebb sci-fi horrorfilm lett, annak ellenére, hogy a film költségvetése meglehetősen szűkös volt. A produkció költségvetése mindössze 11 millió dollár volt, de végül több mint 100 millió dollár bevételt hozott világszerte, és máig az egyik legikonikusabb sci-fi filmként tartják számon.
- David szerepe a prequelekben: Michael Fassbender karaktere, David, kulcsszerepet játszik a Prometheus és az Alien: Covenant filmekben, különösen a Xenomorphok létrehozásában. David az egyik első android az Alien-univerzumban, és a filmekben az emberiségre gyakorolt hatása kritikus pontja a történetnek.
- A királynő mozgása: A Xenomorph Királynő mozgása a A bolygó neve: Halál című filmben egy különleges animatronikus báb segítségével valósult meg, amelyet Stan Winston és csapata készített. A báb irányításához egyszerre 16 emberre volt szükség, hogy a királynő mozgása élethű legyen.
- Eredetileg nem voltak folytatások a tervben: Az Alien eredeti filmje nem volt úgy tervezve, hogy franchise-zá váljon. Ridley Scott nem gondolta, hogy a történet folytatást igényelne, de a film hatalmas sikere és a közönség érdeklődése késztette a stúdiót a folytatás megalkotására, amely aztán a mai napig népszerű franchise-zá nőtte ki magát.
Ezek az érdekességek nemcsak bepillantást engednek az Alien filmek világának kulisszái mögé, de bemutatják a franchise kulturális hatását és a filmes iparra gyakorolt innovációit is.