Az álomfogók sokkal többet jelentenek, mint egy csinos fali dekoráció, amely egy kis bohém stílust lehel a szobába. A régi indiai hagyomány szerint az álomfogók vagy álomcsapdák mélyebb jelentéssel bírnak.
A legenda szerint az álomfogók Észak-Amerikából származnak az Ojibwe indiánoktól. Ma már számtalan változatban és színben kaphatók.
Ennek ellenére minden álomfogóban van egy közös vonás: az alapformájuk, amely egy karikából áll, amelyben egy háló van kifeszítve.
Honnan származnak valójában az álomfogók?
Az indiai népet kézművesnek és nagyon kreatívnak tartották. Főleg a bőr megmunkálásával vagy a törzsi textíliák szövésével szereztek maguknak hírnevet.
Úgy tartják, hogy az őslakosok mindegyike egy álomfogót akasztott a pólójuk közepére. A mai dísztárgyakhoz nagyon hasonló szélcsengő kör alakú volt, közepén egyfajta pókhálóval. Ez ínszálakból vagy bélzsinórból készült. A hálót gyöngyökkel, bőrzsinórral, tollal, lószőrrel vagy fűvel díszítették.
Az álomfogó jelentősége?
Az Ojibwe indiánok mitológiája szerint a kultikus tárgy képes javítani az alvást. Két értelmezés lehetséges, mindkettőnek történelmi igazolása van:
- Az első értelmezés szerint a rossz álmok állítólag beleakadnak a kör fonalaiba, és reggel a nap semlegesítheti őket. Az álomfogó ezért védő amulettnek számít, és megvédi az alvó embert a negatív hatásoktól.
- A második értelmezés szerint viszont a jó álmok a szálakba akadnak, és a tollakon keresztül jutnak le az alvó emberhez.
Bármelyik értelmezést részesítjük előnyben, az álomfogó az alvó ember védelmét és a rossz benyomások távol tartását jelenti.
Ahogy a szerető szülők álomfogót akasztanak gyermekük ágya fölé, a felnőttek is használhatják az indiai védő amulettet, hogy harmóniát és egyensúlyt biztosítsanak a hálószobában.
Hol használják az álomfogót?
Manapság sokan egyszerűen vizuális okokból élvezik a kultikus tárgyakat. A stilizált álomfogókat medálként, kulcscsomón, dekoratív fojtóként, a teraszon szélcsengőként vagy álomfogó tetoválásként a testen hordva is megtalálhatod.
Az a szép, hogy mindenki saját kívánságait, vágyait értelmezheti, és jó érzelmektől vezérelheti.
Álomfogó szimbólumok
A lebegő dísztárgy tele van allegóriákkal. Ha célzottan szeretnéd használni ismerned kell a következő szimbólumokat:
1. Hálózat
A speciális csomózási technika jellegzetes hálót hoz létre. Egy kis körön a szövés virágmintára emlékeztet. Minél nagyobb lesz a körgyűrű, annál valószínűbb, hogy pókhálót alkot.
Az indiai hagyomány szerint ez a szimbolika egy mindenre kiterjedő pókhálót jelent, amely a gyűrűn keresztül összeköti és egyesíti egymással a szétszórt családtagokat.
2. Tollak
Akár a háló közepén, akár a szalagok végén – az álomfogók túlnyomó többsége madártollas. Azt a levegőt képviselik, amely nélkül az élet nem lehetséges.
Ha a toll úgy mozog, hogy a térben semmilyen további mozgás nem érzékelhető, azt mondják, hogy álmot fogott.
3. Átlátszó üveggyöngyök
Megtalálhatóak a modernebb álomfogókon és csábítóan csillognak a fényben. A tiszta üveg az álmok tökéletességét szimbolizálja, és távol tartja a sötét gondolatokat és általában a komor dolgokat az alvótól.
4. Kis nyílhegyek
Ma már ritkán használják, de a hagyományos modelleken megtalálhatók. A kis lövedékeket nem agresszíven kell értelmezni, hanem azt a négy sarkalatos pontot jelölik, ahonnan a szellő jön.
Velük a szeleknek egyesülniük kell az alvó ember körül, vagy az embert kell az erő középpontjába helyezniük.
5. Maga az anyag
Az indiánok kultúrája szerint a tárgyak az emberek mulandóságát is képviselik. Gyakran illatos gallyakból készültek (kedveltek voltak a zsályabokor vékony ágai).
Ahogy a hajtások lassan elszáradtak, és végül eltörtek, az alvó embert akarták emlékeztetni arra, hogy élete megváltozik, és természeti erőknek van kitéve.
Gyakori kérdések
1. Hova kell felakasztani az álomfogókat?
Manapság az álomfogókat gyakran az ágy fölé vagy az ablakra akasztva használják, ahol elkaphatják az alattuk alvók álmait. Egyesek az autójukba vagy az irodájukba is használják őket, hogy így megvédve magukat a negatív energiáktól.
Az álomfogók felakasztásának helyét kiválasztva fontos figyelembe venni a hely energiáját. Az álomfogókat hagyományosan védelemre használják, ezért érdemes olyan helyre akasztani a sajátodat, ahol biztonságban és kényelmesen érzed magad.
Ez lehet az ágyad fölött, egy ablakban vagy akár az autódban is.
2. Hogyan lehet aktiválni az álomfogót?
Az álomfogót sokféleképpen lehet aktiválni. Az egyik népszerű módszer, ha az ágyad közelébe helyezed, hogy a reggeli napfény elérje és energiával töltse fel.
Alternatív megoldásként a kezedben is tarthatod, és ráfókuszálhatod a szándékaidat. Néhányan szeretnek mantrát vagy megerősítő kijelentést mondani, miközben aktiválják az álomfogót.
Bárhogyan is döntesz, a legfontosabb, hogy szándékosan és világosan fogalmazd meg, mit szeretnél elérni az álomfogóddal.
3. Az álomfogókat meg kell tisztítani?
Sokan, akik álomfogót használnak, azt mondják, hogy rendszeresen tisztítani kell őket, hogy továbbra is megfelelően működjenek.
Az álomfogót többféleképpen is meg lehet tisztítani, de a legnépszerűbb módszerek közé tartozik a zsályafüst vagy a folyóvíz használata.
Akár hiszünk abban, hogy az álomfogók valóban működnek, akár nem, a tisztításuk szimbolikus és tisztító rituálé lehet, amely segít abban, hogy úgy érezzük, kapcsolódunk kulturális örökségünkhöz.
4. Meddig bírják az álomfogók?
Ha egy álomfogó kiváló minőségű anyagokból készül és gondosan megmunkált, sok évig is eltarthat. Ha azonban rosszul készült vagy nem megfelelően ápolják, már néhány hónap után széteshet.
Általánosságban azonban az álomfogókat úgy tervezték, hogy hosszú élettartamú tárgyak legyenek. Tehát ha vigyázol az álomfogódra, akkor még évekig képes lesz elkapni a rossz álmaidat.
Amennyiben érdekelnek az álmaid jelentései is, akkor olvasd el a következő cikkünket! Álmok jelentése: Az álomfejtés legfontosabb szimbólumai