Az Amerika Kapitány története a Marvel Moziverzum egyik legikonikusabb és leginspirálóbb szuperhős-története, amelyet a rajongók generációi imádtak. Steve Rogers, az elhivatott katona, akiből Amerika Kapitány válik, nemcsak a második világháborúban harcolt hősiesen, hanem a modern korban is kiállt a szabadságért és igazságért. Ebben a cikkben bemutatjuk a Marvel filmek sorrendjében Amerika Kapitány legfontosabb megjelenéseit, és nyomon követjük a karakter fejlődését, a Bosszúállók csapatában betöltött szerepétől kezdve egészen a legújabb kihívásokig, amelyekkel szembe kellett néznie.
Ki is az az Amerika Kapitány?
Amerika Kapitány (Captain America) a Marvel-univerzum egyik legismertebb és legkedveltebb szuperhőse. Első megjelenése a Captain America Comics #1 című képregényben volt, 1941 márciusában, amit Joe Simon és Jack Kirby alkotott. Amerika Kapitány valójában Steve Rogers, egy gyenge, de elszánt fiatal férfi, aki önként jelentkezett egy titkos katonai kísérletre a második világháború idején. A szérumnak és a vita-sugaraknak köszönhetően emberfeletti erőre, gyorsaságra és állóképességre tett szert.
Amerika Kapitány karaktere a haza, a szabadság és az igazság védelmezője, aki a második világháborúban a nácikkal és azok szuperfegyvereivel, például a Hydra szervezettel és annak vezetőjével, Vörös Koponyával (Red Skull) harcol. Az ikonikus pajzsa, amely vibrániumból készült, elnyeli az ütéseket és a golyókat, miközben fegyverként is használható.
A modern időkben Amerika Kapitány fontos szereplője lett a Bosszúállók csapatának, és kiemelt karakterré vált a Marvel Moziverzumban (MCU).
A cikk következő részében bemutatjuk időrendi sorrendben a különböző Amerika Kapitány és Bosszúállók filmeket, amelyekben feltűnt a hős. A karakter fejlődésére és történetére fókuszálva kísérhetjük végig Steve Rogers útját a múltból a modern korba, a világ megmentésétől a legnagyobb áldozatvállalásig.
Íme a Bosszúállók és az Amerika Kapitány filmek sorrendje
1. Amerika Kapitány: Az első bosszúálló (2011)
Steve Rogers, egy fiatal, beteges férfi, aki mindenáron harcolni szeretne hazájáért a második világháborúban, önként jelentkezik egy titkos kísérletre. A szérum, amit kap, emberfeletti erőt, gyorsaságot és állóképességet biztosít neki, így ő lesz Amerika Kapitány, a szövetséges erők legújabb fegyvere. Steve Rogers az új képességeivel szembeszáll a Hydra nevű náci szervezettel és annak vezetőjével, Vörös Koponyával.
A film végén Amerika Kapitány egy áldozatot hoz, amikor egy ellenséges repülőgépet a jeges óceánba vezet, hogy megállítsa a fenyegetést.
Az események egy jelentős fordulattal végződnek, amikor Steve Rogers a jövőben, a modern korban ébred fel. Ez az esemény vezeti át a karaktert a következő filmbe, a Bosszúállók (2012) eseményeibe, ahol Amerika Kapitány csatlakozik a szuperhős csapathoz, hogy megvédje a világot egy újabb fenyegetéstől.
Az Amerika Kapitány: Az első bosszúálló adatlapja itt érhető el!
2. Bosszúállók (2012)
Miután Steve Rogers felébred a modern korban, azonnal a világ újabb nagy fenyegetésével találja szemben magát. A S.H.I.E.L.D. igazgatója, Nick Fury, egy szuperhős csapatot toboroz, amely a Bosszúállók néven ismert formációt alkotja meg. A világot Loki, Thor gonosz testvére fenyegeti, aki a Tesseract erejével akarja meghódítani a Földet. Amerika Kapitány mellett olyan hősök csatlakoznak a csapathoz, mint Vasember, Thor, Hulk, Fekete Özvegy és Sólyomszem.
A Bosszúállók sikeresen összefognak, hogy megállítsák Loki invázióját New Yorkban, és megakadályozzák a Föld pusztulását. Amerika Kapitány ebben a filmben még inkább vezető szerepet kap, és megmutatja, hogy nemcsak a múltban volt bátor hős, hanem a modern világban is képes helytállni.
Ez az esemény bevezeti a következő konfliktusokat és fejleményeket, amelyek Amerika Kapitány: A tél katonája című filmben bontakoznak ki.
A Bosszúállók adatlapja itt érhető el!
3. Amerika Kapitány: A tél katonája (2014)
A modern korban Amerika Kapitány, vagyis Steve Rogers, igyekszik alkalmazkodni az új világ szabályaihoz, miközben a S.H.I.E.L.D. szervezet titkos ügynökeként dolgozik. A mindennapjai azonban hamar megváltoznak, amikor egy összeesküvésre bukkan a szervezeten belül. Egy rejtélyes bérgyilkos, akit csak Tél Katonájaként (Winter Soldier) ismernek, szintén feltűnik, és fenyegetést jelent Steve-re és szövetségeseire.
A történet meglepő fordulattal szolgál, amikor kiderül, hogy a Tél Katonája valójában Steve egykori legjobb barátja, Bucky Barnes, akit agymosással a Hydra szervezet gyilkológéppé változtatott. Amerika Kapitány kénytelen szembenézni barátja tragikus sorsával, miközben a S.H.I.E.L.D. belső korrupciójával is megküzd.
Ez a film egy sötétebb, politikailag érzékeny történetvonalat mutat be, amely nemcsak Steve Rogers személyes dilemmáit bontja ki, hanem az állandóan változó világot is, amelyben él. Az események szorosan összekapcsolódnak a Bosszúállók: Ultron kora (2015) eseményeivel, mivel Amerika Kapitány továbbra is vezeti a csapatot a világot fenyegető újabb kihívások során.
Az Amerika Kapitány: A tél katonája adatlapja itt érhető el!
4. Bosszúállók: Ultron kora (2015)
Amerika Kapitány és a Bosszúállók csapata új kihívással néz szembe, amikor Tony Stark (Vasember) és Bruce Banner (Hulk) véletlenül életre hívják Ultront, egy mesterséges intelligenciát, amelynek célja a világ megmentése, de saját értelmezésében a Föld elpusztításához vezet. Ultron úgy véli, hogy az emberiség problémájára csak az emberiség eltörlése jelent megoldást, és mindent megtesz, hogy tervét véghezvigye.
Amerika Kapitány továbbra is a Bosszúállók vezetője, és kulcsszerepet játszik a csapat összetartásában és harci képességeik fejlesztésében. A Bosszúállók új szövetségesekre tesznek szert, mint Wanda Maximoff (Skarlát Boszorkány) és Pietro Maximoff (Higanyszál), miközben világméretű küzdelmet folytatnak Ultron ellen.
A film végén Amerika Kapitány vállalja, hogy vezeti az újonnan megalakult Bosszúállók csapatot, ami előkészíti a következő nagy konfliktust a Polgárháború című filmben, ahol a Bosszúállók belső feszültségei és erkölcsi kérdések kerülnek középpontba.
A Bosszúállók: Ultron kora adatlapja itt érhető el!
5. Amerika Kapitány: Polgárháború (2016)
Az események közvetlenül az Ultron kora után következnek, amikor a Bosszúállók egy újabb nemzetközi incidensbe keverednek, amely civil áldozatokkal jár. Ez arra készteti a világ kormányait, hogy kidolgozzák a Sokoviai Egyezményt, amely szabályozná a szuperhősök tevékenységét, és a kormányok ellenőrzése alá vonná őket.
Az egyezmény azonban megosztja a Bosszúállókat. Tony Stark támogatja az ellenőrzést, míg Steve Rogers (Amerika Kapitány) ellene van, mivel úgy véli, hogy a hősöknek szabad akaratuk kell, hogy maradjon. A konfliktus akkor éri el tetőpontját, amikor kiderül, hogy Bucky Barnes, Steve egykori barátja, állítólag részt vett egy merényletben, és a világ kormányai a fejét akarják.
Az események az Amerika Kapitány és Vasember közötti drámai összecsapáshoz vezetnek, amely során a Bosszúállók két táborra szakadnak. A film mélyen személyes konfliktusokat tár fel, miközben a hősök szembenéznek erkölcsi dilemmáikkal és hűségükkel.
A történet következményei jelentősek a Bosszúállók: Végtelen háború című filmben, ahol a szuperhősök még mindig megosztottak, miközben egy új, hatalmas fenyegetés, Thanos, készülődik a világ elpusztítására.
Az Amerika Kapitány: Polgárháború adatlapja itt érhető el!
6. Bosszúállók: Végtelen háború (2018)
A világot most a legnagyobb fenyegetés fenyegeti, amikor Thanos, az intergalaktikus zsarnok, elindul, hogy összegyűjtse a hat Végtelen Követ, amelyek együttesen korlátlan hatalmat biztosítanak neki. Célja, hogy egyetlen csettintéssel kiirtsa az univerzum lakosságának felét, és ezzel „egyensúlyt” teremtsen.
A Bosszúállók, akik a Polgárháború eseményei után még mindig megosztottak, kénytelenek félretenni ellentéteiket és összefogni, hogy megállítsák Thanost. Amerika Kapitány, aki azóta bujkál, visszatér, hogy újra vezető szerepet vállaljon a harcban, és csatlakozik a régi és új szövetségesekhez, köztük Vasember, Thor, Fekete Párduc, és a Galaxis Őrzői csapatához.
Azonban, hiába az összes erőfeszítés, Thanosnak sikerül megszereznie az összes Végtelen Követ, és végrehajtja az általa „egyenesítésnek” nevezett cselekedetet. A film szívszorító véggel zárul, amikor Thanos csettintése után a Bosszúállók és barátaik fele eltűnik, beleértve Amerika Kapitány szövetségeseit is. Ez a történet közvetlenül a Bosszúállók: Végjáték (2019) eseményeihez vezet, ahol a hősök megpróbálják helyreállítani a világot és legyőzni Thanost.
A Bosszúállók: Végtelen háború adatlapja itt érhető el!
7. Bosszúállók: Végjáték (2019)
Az események közvetlenül a Végtelen háború tragikus végkifejlete után folytatódnak. A világ sokkolva van Thanos csettintése miatt, amely az univerzum lakosságának felét eltüntette. A túlélő Bosszúállók, köztük Amerika Kapitány, Vasember, Thor, Fekete Özvegy, Hulk és Sólyomszem, kétségbeesetten próbálják megtalálni a módját, hogy visszahozzák az eltűnt barátaikat és legyőzzék Thanost.
Öt évvel a csettintés után egy új lehetőség adódik: Scott Lang (A Hangya) felfedezi a kvantumvilágban rejlő potenciált az időutazásra. A Bosszúállók újra összeállnak, hogy megpróbáljanak visszautazni a múltba, és megszerezni a Végtelen Köveket még Thanos előtt, így megfordítva a pusztító eseményeket.
Amerika Kapitány fontos szerepet játszik az időutazás küldetésében, amely a Marvel-univerzum különböző időszakaiba viszi vissza a hősöket. A végső harcban a jelen és múlt hősei összecsapnak Thanos seregével. A csúcspont az egyik legemlékezetesebb pillanat, amikor Amerika Kapitány képes felemelni Thor legendás kalapácsát, a Mjölnirt, ezzel bizonyítva, hogy méltó rá.
A végső győzelmet követően Steve Rogers, miután visszahelyezte a Végtelen Köveket a megfelelő helyükre az idővonalban, úgy dönt, hogy békés életet él, és visszatér a múltba, hogy leélje az életét szerelmével, Peggy Carterrel. A film zárásaként idős Steve Rogers átadja híres pajzsát Sam Wilsonnak (Sólyom), ezzel felkészítve őt az új Amerika Kapitány szerepére.
A történet lezárja Amerika Kapitány hosszú, hősies útját a Marvel Moziverzumban, ugyanakkor egy új fejezetet nyit a karakter öröksége számára.
A Bosszúállók: Végjáték adatlapja itt érhető el!
8. Amerika Kapitány: Szép új világ
Amerika Kapitány: Szép új világ (eredeti címén Captain America: Brave New World) a következő fejezet Amerika Kapitány történetében, amely a Marvel Moziverzum (MCU) ötödik fázisának része lesz. A film várhatóan 2025-ben jelenik meg, és Sam Wilson (Sólyom) történetére fókuszál, aki az előző filmek eseményei után átvette Amerika Kapitány szerepét Steve Rogerstől.
Sam Wilson már a Sólyom és a Tél Katonája című Disney+ sorozatban is bizonyította, hogy képes a pajzs hordozására, és ebben a filmben teljes egészében láthatjuk őt, mint az új Amerika Kapitányt. A történet várhatóan a modern világ politikai és társadalmi kérdéseire is reflektál majd, miközben Sam küzd azzal, hogy betöltse a legendás hős nyomdokaiba lépő új szerepét.
A film további fontos szereplője lesz Bucky Barnes, aki szintén kulcsfontosságú szövetséges marad. A cselekményről egyelőre nem sok részletet hoztak nyilvánosságra, de valószínűleg új, globális fenyegetésekkel kell szembenézniük, miközben Sam igyekszik megfelelni a hős örökségének és felelősségének.
Harrison Ford is csatlakozik a filmhez, ő Thaddeus „Thunderbolt” Ross tábornok szerepét veszi át, és a pletykák szerint ő lesz az Egyesült Államok elnöke. Ez a karakter új irányt vehet a Marvel-univerzumban, és érdekes dinamikát adhat a történethez.
Ez a film várhatóan tovább építi a Marvel-univerzumot, miközben új kihívások elé állítja Sam Wilsont, mint Amerika Kapitányt.
Néhány érdekesség az Amerika Kapitány-filmekről és a karakter megjelenéseiről a Marvel Moziverzumban
- Chris Evans visszautasította Amerika Kapitány szerepét: Chris Evans eleinte többször is elutasította Amerika Kapitány szerepét, mert félt attól, hogy a hírnév túl nagy terhet róna rá. Végül azonban a karakter érzelmi mélysége és a Marvel Stúdióval való egyeztetések meggyőzték, hogy vállalja el a szerepet.
- Amerika Kapitány pajzsát három különböző anyagból készítették: A filmesek különböző változatokat készítettek a híres pajzsból – egy könnyű alumíniumot, amit a harci jelenetekben használtak, egy gumiból készült változatot a biztonság érdekében, és egy CGI-pajzsot a speciális effektekhez.
- „Amerika Kapitány: Az első bosszúálló” főszereplője fizikailag átalakult: Chris Evans izomzatának kidolgozása rengeteg edzést igényelt, de érdekesség, hogy a filmben a korábbi, vékony, gyenge Steve Rogers-t CGI segítségével hozták létre. Evans valódi testalkatát zsugorították meg, hogy meggyőző legyen a változás.
- Sebastian Stan, aki Bucky Barnest alakítja, először Amerika Kapitány szerepére pályázott: Stan eredetileg maga is Amerika Kapitány szerepére jelentkezett, de a rendezők úgy gondolták, jobban illene Bucky Barnes, később a Tél Katonája szerepéhez.
- Az „Amerika Kapitány: Polgárháború” valóban egy „Bosszúállók 2.5”-ként működött: A film olyan nagy hatással volt a Marvel univerzumra és a Bosszúállók tagjainak kapcsolatára, hogy sokan egyfajta átmeneti Bosszúállók filmnek tekintik. Az új karakterek, mint Fekete Párduc és Pókember, is itt debütáltak.
- Amerika Kapitány Thor kalapácsát már az „Ultron korában” is felemelhette volna: A film készítői úgy döntöttek, hogy Amerika Kapitány már Bosszúállók: Ultron kora (2015) című filmben is képes lenne felemelni a Mjölnirt, de végül csak megmozdította, hogy később, a Végjátékban teljes hatását kiaknázhassák a legendás pillanatban.
- Az „Amerika Kapitány: A tél katonája” politikai thrillerként lett megtervezve: A rendezők, Anthony és Joe Russo, a ’70-es évek politikai thrillereit vették alapul, hogy komolyabb, felnőttesebb hangulatot adjanak a filmnek. Ez a stílus segített a Marvel filmek érett, gondolatébresztő irányba terelésében.
- Peggy Carter idős verzióját szintén CGI-vel hozták létre: Az „Amerika Kapitány: A tél katonája” egyik érzelmi csúcspontja, amikor Steve találkozik a már idős Peggy Carterrel. Bár sokan azt hitték, hogy egy idős színésznőt használtak a jelenethez, valójában CGI-t alkalmaztak Hayley Atwell, Peggy eredeti alakítójának átalakítására.
Ezek az érdekességek nemcsak a filmek technikai és kreatív oldalát mutatják be, hanem azt is, hogy mennyire gondosan megtervezett és kidolgozott karakter Amerika Kapitány a Marvel univerzumában.
Kiemelt kép forrása: Készítette: ze_bear – CC BY-SA 2.0