Tartalom:
1. Bevezetés és háttér
„Az acélember” (Man of Steel) Zack Snyder rendezésében készült 2013-ban, és a DC Comics ikonikus karaktere, Superman újraértelmezését hozza el a nézőknek. A film célja az volt, hogy a Superman-mítosz új alapokra kerüljön, a modern nézők számára vonzóbbá és komolyabbá téve azt. A történet a Superman kezdeti éveire koncentrál, feltárva annak dilemmáit és erkölcsi kérdéseit. A film a DC Expanded Universe (DCEU) első darabja, amely később az Igazság Ligája filmekhez vezetett.
2. Cselekmény összefoglalása
A történet Superman, születési nevén Kal-El életútját követi nyomon. A Kripton bolygó pusztulása miatt szülei a Földre küldik, ahol a Kent család fogadja be, és Clark néven nevelik fel. Gyermekkorában szembesülnie kell szupererejének megértésével és kontrollálásával, miközben kívülállónak érzi magát. Felnőttként Clark szembesül azzal a kérdéssel, hogy milyen szerepet vállaljon az emberek között.
Amikor a kriptoni katonai vezető, Zod tábornok a Földre érkezik, és fenyegetést jelent az emberiségre, Clarknak választania kell: felvállalja-e a Superman szerepet és megvédi az emberiséget, vagy elbújik ereje elől. A döntése kulcsfontosságúvá válik a Föld jövőjének alakulásában.
3. Szereplők és karakterek
- Henry Cavill alakítja Clark Kent/Superman szerepét, aki belső vívódásokkal és felelősségérzettel küzd.
- Amy Adams Lois Lane, a kitartó újságíró szerepében tűnik fel.
- Michael Shannon játssza Zod tábornokot, aki nemcsak Superman, hanem az emberiség ellen is felkel.
- Russell Crowe Jor-El, Kal-El kriptoni apjának szerepében jelenik meg, aki kulcsszerepet játszik a Föld sorsának alakulásában.
- Diane Lane és Kevin Costner alakítják Martha és Jonathan Kentet, Clark földi szüleit, akik jelentős hatással vannak erkölcsi irányultságára.
4. Rendezés és látványvilág
Zack Snyder híres vizuális stílusát viszi át ebbe a filmbe is. A rendezés szempontjából nagy hangsúlyt fektettek a szuperhős hatalmas erejének bemutatására, különösen a harci jelenetekben és a repülés ábrázolásában. A látványvilág kidolgozott, szemet gyönyörködtető, különösen a film kriptoni részei. Snyder vizuális megközelítése elismerést váltott ki, de egyesek túlságosan „stílusorientáltnak” tartották, amely esetenként a cselekmény rovására ment.
5. Filmzene és technikai elemek
A film zenéjét Hans Zimmer komponálta, aki letért az eredeti Superman-filmekhez kapcsolódó ikonikus John Williams-féle dallamról. Zimmer ehelyett egy modernebb és érzelmileg mélyebb zenét komponált, amely jól tükrözi Superman belső konfliktusait és hatalmát. A film score-ja nagy hatással volt a nézőkre, és dicséretet kapott az erőteljes, epikus dallamokért.
A vizuális effektusok rendkívül részletesek voltak, különösen a harci jeleneteknél, amelyek Kripton és a Föld pusztulását, valamint Superman és Zod küzdelmeit ábrázolták. Az IMAX technológia is hozzájárult a látvány intenzitásához.
6. A film fogadtatása
Az „Az acélember” fogadtatása megosztó volt. Miközben sok kritikus dicsérte a film újragondolt, komolyabb hangvételét és Cavill alakítását, mások úgy vélték, hogy a cselekmény túlságosan súlyos és komor. A film élesebb és sötétebb tónust vett fel, mint a korábbi Superman-adaptációk, ami nem mindenkinek nyerte el a tetszését.
7. Kritikai fogadtatás
A film kritikai fogadtatása vegyes volt, 56%-os értékelést ért el a Rotten Tomatoes oldalon. A kritikusok közül sokan elismerték a látványvilágot és a főszereplő Henry Cavill erős alakítását, de kritikák érték a film túlságosan sötét tónusát és a karakter fejlődésének hiányát. A harci jeleneteket lenyűgözőnek, de túl hosszúnak és repetitívnek találták.
- Richard Roeper elismerte Snyder látványvilágát és Zimmer zenéjét, ugyanakkor kritizálta a karakterek hiányos érzelmi fejlődését.
- Manohla Dargis a New York Times-tól dicsérte a film ambícióit, de megjegyezte, hogy néha túlzásba vitték a vizuális hatásokat a történet rovására.
8. Box Office teljesítmény
Az „Az acélember” 668 millió dolláros bevételt ért el világszerte, amely egy tisztességes eredmény volt, bár a stúdiók reméltek nagyobb sikert is. Ez a film alapozta meg a DCEU későbbi filmjeit, és lehetővé tette, hogy Snyder további DC-filmeket rendezzen.
9. Örökség és hatás
Az „Az acélember” a DCEU első filmje volt, és kulcsszerepet játszott abban, hogy elindítsa a DC-filmek univerzumát. Bár vegyes fogadtatásban részesült, megalapozta Superman modern értelmezését és Snyder rendezői stílusának meghatározó jellegét a DC-filmek világában. Cavill alakítása sokak szerint az egyik legjobb Superman-megformálás, és hosszú távú hatása van a karakter filmes örökségére.
Film információk:
- Rendező: Zack Snyder
- Forgatókönyvíró: David S. Goyer (forgatókönyv), David S. Goyer, Christopher Nolan (történet)
- Főbb szereplők:
- Henry Cavill mint Clark Kent / Superman
- Amy Adams mint Lois Lane
- Michael Shannon mint Zod tábornok
- Russell Crowe mint Jor-El
- Diane Lane mint Martha Kent
- Kevin Costner mint Jonathan Kent
- Műfaj: Akció, Kaland, Sci-fi
- Hossz: 143 perc
- Korhatár: 12+
- Megjelenés dátuma: 2013. június 14. (USA)
- Zene: Hans Zimmer
Értékelések
- IMDb pontszám: 7.1/10
- Rotten Tomatoes kritikai értékelés: 56%
- Rotten Tomatoes közönség értékelés: 75%
Érdekességek / Kulisszatitkok
- Henry Cavill lett az első brit színész, aki eljátszotta Supermant a vásznon.
- A Superman jelmez tervezése során elhagyták a karakter hagyományos vörös nadrágját, ami vegyes fogadtatásra talált a rajongók körében.
- A film a Krypton bolygó pusztulásával kezdődik, részletesen bemutatva Kal-El származását és a Földre kerülését.
- Hans Zimmer zenéje drámai és epikus volt, amely a klasszikus John Williams által komponált Superman témát helyettesítette.
Kapcsolódó filmek / Folytatások
- Batman Superman ellen – Az igazság hajnala (2016)
- Az Igazság Ligája (2017)
- Zack Snyder: Az Igazság Ligája (2021)
Források:
- IMDb adatlap: IMDb – Man of Steel
- Rotten Tomatoes értékelés: Rotten Tomatoes – Man of Steel
- Meta kritika: Metacritic – Man of Steel