Az advent a karácsonyt megelőző négyhetes időszak, amely a várakozásról, a lelki felkészülésről és a családi együttlétről szól. Az adventi naptár ennek az időszaknak az egyik legkedveltebb szimbóluma, amely naponta egy kis meglepetéssel teszi még izgalmasabbá a karácsony közeledtét. Nézzünk utána, hogy honnan is ered ez a hagyomány, és hogy hogyan tehetjük különlegesebbé a saját adventi naptárunkat!
Az adventi mindennapi, de nem mindennapos naptár története
Az adventi naptár eredete a 19. századi Németországba nyúlik vissza. A gyerekek izgatottan várták a karácsonyt, és a szülők különböző módokon segítettek nekik számolni a napokat. Egyes családokban minden nap krétával húztak egy vonalat a falra, máshol gyertyákat gyújtottak vagy szentképeket tettek ki. Az első nyomtatott adventi naptár 1908-ban jelent meg Gerhard Lang jóvoltából, aki gyerekkori emlékei alapján alkotta meg a 24 ablakos naptárat, amely mögött kis képek rejtőztek. Az évek során az adventi naptárak sokféle formát öltöttek. A hagyományos papírfajták mellett megjelentek a csokoládét vagy más édességet rejtő változatok, majd a kreatívabb megoldások is teret hódítottak. Manapság számtalan típus közül választhatunk, legyen szó játékokkal, szépségápolási termékekkel vagy akár teafilterekkel megtöltött alternatívákról.
Kreatív adventi ötletek saját kezűleg
Ha szeretnénk személyesebbé varázsolni az adventi időszakot, készíthetünk saját kezűleg is adventi naptárt. Természetesen az ötletekkel sem maradunk adósok. Kis dobozokba vagy csomagocskákba rejthetünk meglepetéseket, amelyeket a karácsonyfa alá vagy egy polcra helyezhetünk el. Ebben az a jó, hogy abszolút a családtagjainkra hangolhatjuk az elrejtett figyelmességeket. Akár minden egyes nap meggyújthatunk egy gyertyát, amelyhez egy-egy gondolat vagy kívánság is társulhat. Az adventi koszorú ugyan félig-meddig úgy tűnik, elfedi ennek az ötletnek a létjogosultságát, ám valójában a két gyertyakompozíció üzenete, lelkisége teljesen más. Aztán készíthetünk puzzle darabból álló naptárat, ahol minden nap egy új darabot kapnak a gyerekek, és a végén összeállhat a kép. Napjainkban nagyon kedveltek a sportos, például focis, Forma–1-es, kosaras kártyák, ezeket is eldughatjuk, hogy advent végére a gyerkőcök (és nem egyszer a szülőtársak is) komplett gyűjteménnyel gazdagodhassanak.
Mit rejtsen az adventi naptár?
Az adventi naptár tartalmát a megajándékozott személyéhez igazíthatjuk. Gyermekeknek nagyszerűek a kis játékok, matricák, édességek, színezők vagy apró könyvek. A fő hangsúly itt a kicsin van, mert nem 24 napig tartó ajándékozásról csak apró meglepetésekről van szó. A felnőtteknek pedig jöhetnek a kedvenc teafilterek, miniatűr kozmetikumok, inspiráló idézetek, kuponok közös programokra. A családi variáns közbenjárásával akár minden egyes napra közös tevékenységet tervezhetünk, mint például sütés, közös filmnézés vagy séta.
Az adventi naptár, mint a várakozás öröme
Az adventi naptár nem csak a meglepetésekről szól, hanem arról is, hogy napról napra közelebb kerülünk az ünnephez. Segíthet megélni a várakozás izgalmát, ráhangolódni a karácsony szellemiségére. A gyerekeknek fokozottan fontos ez az időszak, hiszen az adventi naptár jóvoltából is a karácsony várása még varázslatosabbá válhat. És nincs az a szülő, aki ennek ne örülne!