INTERJÚ
Bander Anita második krimi könyve – az Egy éjszaka a benzinkúton – betekintést enged egy norvég kisváros mindennapjaiba, egy nyomozó munkájába, valamint egy sorozatgyilkos elméjébe. A krimi nemcsak izgalmakat, de meglepő fordulatokat is rejt, amik a könyv végén kerülnek felszínre. Történetünk főszereplője a nyugdíjba készülő André Balke nyomozó, aki kitartó munkája által göngyölíti fel a szálakat a nyomozás során. A szerzővel a krimi fontosságáról és új regényéről beszélgettünk.
Hogyan lettél író és kik inspiráltak?
Gyerekkorom óta az írás szerelmese vagyok. Eleinte verseket írtam és novellákat, akkoriban azokban tudtam leginkább kibontakozni. Stephen King és Martina Cole könyvei inspiráltak.
Miért pont a krimi műfajt választottad és nem a közkedvelt romantikus témákat?
Egyszerű a válasz: ez az, amit én is kedvelek. Szerintem az emberek szeretnek nyomozni, kibogozni a rejtélyes szálakat. Én azt látom, egyre többen kedvelik ezt a műfajt és olykor szeretnek rettegni is, a sok szerelmes történet után.
Második regényed, az Egy éjszaka a benzinkúton Norvégiában játszódik. Hogyan esett a választásod a skandináv országra? Miért nem hazánkban játszódik a krimi cselekménye?
Ahogyan az első regényemnél is, most is “engedtem magam utazni” és amikor a magasodó fákról és végeláthatatlan erdőkről fantáziáltam, ez volt az a helyszín, ami megfelelt a követelményeknek.
Milyen témájú könyveket szeretsz olvasni?
Krimiket, természetesen! :) Bár mostanában nagyon érdekel a pszichológia, úgyhogy önismereti könyveket is szívesen lapozgatok.
Hogyan választod ki a karaktereket? Van saját minta vagy a fantázia szüleménye?
Csak elképzelem az adott szereplőt és úgymond jönnek hozzá a tulajdonságok és viselkedésminták. Azonban van, hogy később jövök rá, hogy kiről is mintáztam azokat. :)
Dolgozol a folytatáson vagy esetleg új regényen?
Jelenleg pihenek kicsit, bár ez sem teljesen pihenés, hiszen nem ez a főállásom. De ahogyan kifújtam magam, jöhet a következő könyv. :)
A skandináv krimik hihetetlenül hangulatosak voltak, a brutális bűncselekményekre összpontosítottak, és skandináv noir elődeik társadalmi kommentárjait is tartalmazták. A műfaj népszerűsége a 2000-es években nőtt, és az olyan regények, mint Stieg Larsson Millennium-trilógiája nemzetközi bestsellerekké váltak. A krimik iránti vonzódás abból fakadhat, hogy Norvégia viszonylag alacsony bűnözési rátával rendelkező ország, és hogy a feszültséget keltő regények izgatják az olvasókat, és lehetővé teszik a fantáziáik elszabadulását.
A főszereplő élete rávilágít a társadalom hibáira, amelyek általában magának a bűncselekménynek az okai. Ez összefügg azzal, hogy az antihős gyakran megbirkózik egy gyilkossági rejtéllyel. A rejtély számos történetszálhoz és témához kötődik, valamint a modern társadalom sötét hátterének vizsgálata.
Vajon megtudjuk, hogy ki és miért kezdett gyilkolásba a skandináv országban vagy mindez a feledés homályába merül? A szerző második regényéből kiderül!