Batman karaktere a popkultúra egyik legismertebb és legikonikusabb alakja, aki közel nyolc évtizedes fennállása alatt számos formában és univerzumban elevenedett meg a filmvásznon. Az első megjelenése óta Batman számos különböző rendező és színész tolmácsolásában harcolt Gotham City bűnözői ellen, miközben a sötét lovag mítosza újra és újra újjászületett. Az idővonalak és filmes univerzumok különbözősége miatt nem mindig könnyű eligazodni a Batman-filmek történetei között.
Ez a cikk áttekintést nyújt a legfontosabb Batman-filmekről, időrendi sorrendben bemutatva a történeteket. Elkalauzoljuk olvasóinkat a Tim Burton által indított 1989-es klasszikuson keresztül, a sötétebb tónusú Christopher Nolan-trilógián át, egészen a Matt Reeves-féle modern feldolgozásig.
Íme a Batman-filmek időrendi sorrendje
Christopher Nolan Batman-trilógiája
1. Batman: Kezdődik (2005)
- A film Bruce Wayne gyermekkorával indul, ahol szemtanúja lesz szülei tragikus halálának. Ez az esemény mély nyomot hagy benne, és meghatározza életét. Felnőttként világkörüli utazásra indul, hogy megtalálja a módját, miként veheti fel a harcot a bűnözéssel. Végül visszatér Gotham Citybe, ahol Ra’s al Ghul-tól tanulva sajátítja el a harcművészetek és az erkölcsi dilemmák kezelését. Bruce a denevér szimbólumát választja félelme leküzdése jeléül, és létrehozza Batman alteregóját, hogy megvédje Gotham városát a bűnözőktől.
- Idővonal: A film Bruce Wayne gyermekkorától kezdve követi őt felnőttkoráig. Gyermekként a Wayne-szülők meggyilkolása (kb. 1980-as évek vége, 1990-es évek eleje) után Bruce több évig utazik a világban. Felnőttként, körülbelül 30 éves korában tér vissza Gotham Citybe, tehát a film nagy része a 2000-es évek elején játszódik.
- Történelmi és narratív jelentőség: Ez a film indítja el Batman karakterének eredetét, és megmagyarázza, hogyan válik Bruce Wayne Gotham védelmezőjévé. A történet középpontjában Bruce morális dilemmái és az igazságszolgáltatás iránti elkötelezettsége áll, miközben megtanulja, hogyan küzdjön a várost fenyegető korrupció és bűnözés ellen.
2. A sötét lovag (2008)
- A film a Gotham Cityben zajló bűnüldözés új szintjét mutatja be, miután Batman és Gordon felügyelő együtt dolgoznak Harvey Dent kerületi ügyésszel. A városra azonban új fenyegetés leselkedik a Joker személyében, aki káoszt akar teremteni, és megpróbálja lerombolni Batman erkölcsi elveit. A Joker zseniális manipulációinak köszönhetően Harvey Dent végül az „Kétarcú” karakterré válik, Gotham új bűnözőjévé.
- Idővonal: A film közvetlenül a Batman: Kezdődik eseményei után játszódik. A cselekmény nagyjából egy éven belül folytatódik, tehát a 2000-es évek közepén, 2007–2008 körül játszódik. Bruce Wayne ekkor már tapasztaltabb Batman, és a Gotham City ellen irányuló bűnözés elleni harc új szintre lép.
- Történelmi és narratív jelentőség: Ez a film nemcsak Batman erkölcsi küzdelmeit mutatja be, hanem a Joker karakterének mélységét is. A film középpontjában a rend és káosz harca áll, amelyet a Joker folyamatosan próbál megbontani. A karakterek döntései és átalakulásai komoly hatással vannak Gotham városára, és a film bevezetője lesz a trilógia záró részének.
3. A sötét lovag: Felemelkedés (2012)
- Nyolc év telt el azóta, hogy Batman feláldozta magát, hogy megvédje Gotham hírnevét Harvey Dent halála után. Bruce Wayne visszavonult, és Batman alakja eltűnt a város életéből. Azonban új fenyegetés érkezik Bane személyében, aki fel akarja szabadítani Gothamet és meg akarja semmisíteni a várost. Bruce kénytelen újra Batman bőrébe bújni, hogy szembeszálljon a Bane által teremtett terrorral, és közben megtalálja belső békéjét.
- Idővonal: A film a Sötét lovag eseményei után játszódik, pontosan nyolc évvel később. Ez azt jelenti, hogy a cselekmény nagyjából 2016 körül játszódik. Ekkorra Bruce Wayne már évek óta visszavonult, és Gotham békében élt, de Bane fenyegetése újra előhívja Batmant a nyugdíjból.
- Történelmi és narratív jelentőség: A trilógia záróakkordjaként A sötét lovag: Felemelkedés Bruce Wayne karakterének teljes ívét mutatja be. A film középpontjában az önfeláldozás, a megváltás és az újjáéledés motívumai állnak. Bane mint ellenség új kihívást jelent, és Gotham városának jövője ismét veszélyben forog, amelyet Bruce végül új módon old meg.
Ezek a filmek nemcsak kronológiai, hanem érzelmi és morális ívet is követnek, bemutatva Bruce Wayne fejlődését és Gotham városának sorsát.
Zack Snyder-féle Batman-univerzum
1. Batman Superman ellen: Az igazság hajnala (2016)
- Ebben a filmben Bruce Wayne már nem a fiatal, kezdő hős, hanem egy tapasztalt, idősebb Batman, aki több évtizede harcol a bűnözés ellen Gotham Cityben. A történet középpontjában Batman és Superman konfliktusa áll, amely abból fakad, hogy Bruce Wayne nem bízik a szinte isteni hatalommal bíró Supermanben. Batman úgy gondolja, hogy ha Superman egyszer úgy dönt, hogy az emberiség ellen fordul, senki sem lenne képes megállítani őt. A filmben láthatjuk Gotham rombolódását a Superman és Zod közötti harc alatt, amely Bruce szemszögéből mutatja be az eseményeket. A két hős közötti összecsapás végül összefonódik egy nagyobb fenyegetéssel, amely Doomsday formájában jelenik meg. Batman és Superman végül egyesítik erőiket, Wonder Woman segítségével, hogy megállítsák a fenyegetést.
- Idővonal: A történet a Superman-filmek idővonalához kapcsolódik, és a Superman: Man of Steel (2013) eseményei után játszódik. Ebben a filmben Bruce Wayne/Batman már több mint 20 éve aktív hős Gotham Cityben, tehát egy tapasztalt, idősebb Batmanről van szó. A film a jelenkorban játszódik, így a cselekmény 2016 körül zajlik.
- Történelmi és narratív jelentőség: Ez a film jelentős fordulópont a Zack Snyder által felépített DCEU (DC Extended Universe) világában, mivel előkészíti a terepet az Igazság Ligája számára. A film bemutatja Batman erkölcsi vívódásait egy olyan világgal szemben, ahol szinte isteni erők állnak rendelkezésre, és rávilágít arra, hogy mit jelent egy embernek, ha szembe kell néznie egy olyan lénnyel, mint Superman. Batman itt nemcsak Gotham védelmezője, hanem egy olyan hős, aki az egész világ biztonságáért harcol.
2. Az Igazság Ligája (2017) / Zack Snyder: Az Igazság Ligája (2021)
- A Batman Superman ellen eseményei után közvetlenül folytatódik. Superman halála után (Doomsday elleni küzdelem következményeként) Batman ráébred arra, hogy a Földet egy új, nagyobb fenyegetés közeledte veszélyezteti. Ez a fenyegetés Steppenwolf és az ő seregének formájában érkezik, akik el akarják pusztítani a bolygót. Batman elhatározza, hogy összehozza az Igazság Ligáját, egy szuperhőscsapatot, amely tagjai között van Wonder Woman, Aquaman, Cyborg és Flash is. A hősök közösen próbálják megakadályozni Steppenwolfot és seregeit a Föld elpusztításában. A történet nagy fordulópontja, amikor Superman feltámad, és a hősök egyesített erővel állnak szemben a gonosz erőivel.
- Idővonal: A film közvetlen folytatása a Batman Superman ellen eseményeinek, tehát nagyjából 2016-2017-ben játszódik. A világ még mindig gyászolja Superman halálát, és a Föld védtelennek tűnik az új fenyegetésekkel szemben.
- Történelmi és narratív jelentőség: Az Igazság Ligája filmje fontos lépés a DCEU-ban, mivel ez az első alkalom, hogy Batman szövetséget köt más szuperhősökkel egy világméretű fenyegetés elhárítására. A film bemutatja Batman fejlődését is, aki korábban elszigetelt hősként tevékenykedett, de rájön, hogy a világ védelme nem egyetlen ember feladata. A film Snyder-féle változata, a Zack Snyder: Az Igazság Ligája (2021) bővített és sötétebb változata a 2017-es verziónak, ahol több hangsúly kerül a karakterfejlődésre és az epikus történetmesélésre.
Matt Reeves univerzuma:
Batman (2022)
- Ez a film egy fiatalabb Bruce Wayne történetét mutatja be, aki még csak a második évét tölti Batmanként Gotham City védelmezőjeként. Bruce Wayne, a milliárdos, éjszaka bűnüldözőként lép fel, és a „Batman” identitást arra használja, hogy félelmet keltsen a bűnözőkben. A film központi konfliktusa a Rejtélyes (The Riddler) köré épül, aki sorozatgyilkosságokat követ el Gotham prominens vezetői között. A film nyomozási elemekre épít, és Batman mint detektív szerepét hangsúlyozza, ahogy a Rejtélyes bűncselekményeit próbálja feltárni és megérteni. A történet közben a Gotham City alatti korrupció és a Wayne család titkai is felszínre kerülnek.
- Idővonal: A film története Batman „Year Two” (második év) időszakában játszódik, azaz Bruce Wayne még csak a második évét tölti Gotham védelmezőjeként. A film közvetlenül nem kapcsolódik a többi Batman-univerzumhoz vagy filmhez, ez egy teljesen különálló történeti vonal. Bruce még fiatal, tapasztalatlan, és küzd a kettős élet által okozott mentális és érzelmi terhekkel. A film jelenkori Gotham Cityben játszódik, amely egy modern, de sötét és korrupt városként van ábrázolva.
- Történelmi és narratív jelentőség: A Batman nagy hangsúlyt fektet Bruce Wayne detektív képességeire, szemben a korábbi filmekkel, amelyek főleg az akcióra és a harci jelenetekre fókuszáltak. Matt Reeves univerzuma egy realisztikusabb, sötétebb, és komorabb Gotham Cityt ábrázol, ahol Batman még keresi a helyét. A film bemutatja, hogyan próbálja Batman megérteni a város bűnözőinek motivációit, és hogyan birkózik meg saját démonaival. Az is érdekes, hogy a film a Gotham politikai és bűnügyi hálózatát is feltárja, rávilágítva a város mélyen gyökerező korrupciójára, amelyre a Rejtélyes karaktere is rávilágít.
- Bruce Wayne karakterfejlődése: Ebben a filmben Bruce Wayne/Batman még nem alakította ki teljesen az identitását, és azzal küzd, hogy hogyan tud hatékonyan segíteni Gothamnek. Sokkal zárkózottabb és magányosabb karakterként jelenik meg, mint a korábbi filmekben, ahol már tapasztaltabb Batman volt. A film végére Bruce ráébred, hogy a félelemkeltés nem elég, hanem a város számára szimbólummá kell válnia, aki reményt is ad az embereknek, nem csak rettegést a bűnözőknek.
Korábbi Batman-filmek idővonala és története
1. Batman (1989)
- A film bemutatja Bruce Wayne, azaz Batman karakterét, aki már aktív védelmezője Gotham Citynek. Ebben a történetben Batman összecsap a Jokerrel, akit Jack Napier néven ismernek, mielőtt bűnözővé válna. A film Bruce Wayne múltjára is reflektál, beleértve szülei halálát, amely motiválja őt arra, hogy Batman legyen. A Gotham városában zajló korrupció és bűnözés közepette Batman az egyetlen remény a rend fenntartására.
- Idővonal: A film egy alternatív, időtlen Gotham Cityben játszódik, amelyben a stílus az 1940-es évek noir hangulatát idézi. A történet maga nem ad meg konkrét évszámot, de a 1989-es modern világ technológiái és társadalmi struktúrái láthatóak benne. Batman itt már régóta harcol a bűnözéssel.
- Történelmi és narratív jelentőség: Ez a film indította el Tim Burton sajátos Batman-univerzumát, és bemutatta a karakter sötétebb, komorabb oldalát. Az ikonikus Gotham, a gonosztevők és Batman harcának ábrázolása hosszú távon meghatározta a karakter filmes megjelenéseit.
2. Batman visszatér (1992)
- Ez a film a Batman (1989) közvetlen folytatása, ahol Gotham City ismét veszélybe kerül két új ellenség, a Pingvin (Oswald Cobblepot) és Macskanő (Selina Kyle) megjelenésével. A Pingvin célja, hogy átvegye Gotham feletti hatalmat, míg Macskanő személyes bosszút áll Bruce Wayne-en. A filmben Bruce Wayne továbbra is küzd a bűnözés ellen Batman alteregójaként, miközben új kihívásokkal és szövetségekkel kell szembenéznie.
- Idővonal: A film néhány évvel az első rész után játszódik, de pontos dátumokat itt sem adnak meg. Gotham ismét egy időtlen, noir hangulatú városként jelenik meg. Bruce Wayne idősebb és tapasztaltabb Batman, és folytatja a város védelmét a gonosztevőkkel szemben.
- Történelmi és narratív jelentőség: Tim Burton sötétebb és groteszkebb világa tovább mélyíti Batman karakterének morális dilemmáit. A filmben a Pingvin és Macskanő karakterei hangsúlyosak, mindkettő saját személyes történettel és motivációval rendelkezik, amely elmélyíti a Batman elleni harcukat.
3. Mindörökké Batman (1995)
- A film Batman újabb kalandját meséli el, amelyben a hős két új ellenséggel, Kétarcúval (Harvey Dent) és a Rébusszal (Edward Nygma) száll szembe. Emellett bemutatkozik Robin (Dick Grayson), aki Batman szövetségesévé válik. A film könnyedebb és színesebb tónust üt meg, mint elődjei, és nagyobb hangsúlyt fektet a látványos akciójelenetekre és a karakterek közötti dinamikára.
- Idővonal: Bár a film nem ad meg pontos időpontot, feltételezhető, hogy a cselekmény az előző filmek eseményei után játszódik, egy új színésszel (Val Kilmer) a Batman szerepében. Az idővonal alapján Batman már tapasztalt hős, aki Gotham védelmezőjeként tevékenykedik, de a hangvétel könnyedebb és szórakoztatóbb.
- Történelmi és narratív jelentőség: Ez a film fordulópontot jelentett a Batman-univerzumban, mivel a korábbi sötét és komor hangulat helyett színesebb, popkulturális megközelítést alkalmazott. A rendezőváltás (Joel Schumacher) nyilvánvalóvá teszi a stílusbeli különbségeket, és bemutatja, hogy Batman nemcsak magányos hősként, hanem egy fiatal szövetségessel, Robinnal együtt is működhet.
4. Batman és Robin (1997)
- Ez a film az előző rész folytatása, és bemutatja Batman és Robin kapcsolatának alakulását, miközben új ellenségekkel szembesülnek. A film fő gonoszai Mr. Jégcsap (Victor Fries) és Méregcsók (Poison Ivy), akik Gotham Cityt veszélyeztetik. Emellett bemutatkozik Batgirl (Barbara Wilson), aki csatlakozik a dinamikus duóhoz. A film könnyed, színes és látványos stílusa tovább folytatja a Joel Schumacher által elindított irányt.
- Idővonal: A film az előző részek eseményei után játszódik, de az idővonal itt sem határozott. Gotham City a korábbiakhoz hasonlóan időtlen, de a technológiai fejlődés és a társadalmi környezet inkább a modern időket idézi. Batman és Robin tapasztalt hősök, de a kapcsolatuk folyamatosan fejlődik, különösen az új csapattag, Batgirl megjelenésével.
- Történelmi és narratív jelentőség: A film komoly kritikákat kapott a túlzottan könnyed, színes és gyermekbarát stílusáért. A karakterek, különösen Mr. Fagy és Méregcsók, kevésbé árnyaltak, mint a korábbi filmek gonosztevői. Ez a film jelentette a Batman-franchise ideiglenes végét, mivel a kritikai és nézői visszajelzések alapján új irányt kellett keresni a karakter számára.
Régi TV sorozatból származó film:
Batman: A film (Batman: The Movie, 1966)
- Ez a film a népszerű 1960-as évek Batman TV-sorozatán alapul, amelyben Adam West alakítja Batmant, és Burt Ward játssza Robint. A filmben Batman és Robin Gotham City védelmezőiként működnek, és szembeszállnak egy gonosz szuperbűnözői szövetséggel, amely magában foglalja a Pingvint, a Jokert, Macskanőt és a Rébuszt. A gonosztevők célja, hogy megsemmisítsék a világ vezetőit egy zsugorító sugár segítségével, és ezzel káoszt okozzanak.
- Idővonal: A film pontos évszámot nem ad meg, de a cselekmény a modernkori Gotham Cityben játszódik, amely azonban inkább egy időtlen, színes, karikatúraszerű világként jelenik meg. Batman már aktív hős, aki régóta védi a várost a bűnözőktől. A film humora és könnyed hangvétele miatt inkább a 1960-as évek társadalmi és kulturális kontextusához kapcsolódik.
- Történelmi és narratív jelentőség: Ez a film a Batman-karakter könnyedebb, humorosabb oldalát mutatja be, szemben a későbbi, komorabb és sötétebb megközelítésekkel. A film a TV-sorozat stílusát követi, amelyben Batman nemcsak a bűnözés elleni harcot képviseli, hanem a családbarát szórakozást is. A jellegzetes „POW!” és „BAM!” feliratok, amelyek a harcjeleneteknél megjelennek, a korszak humorát tükrözik.
- Stílus és karakterek: A filmben a szereplők, különösen Batman és Robin, rendkívül stilizáltak és idealizáltak, tükrözve az 1960-as évek popkulturális sztereotípiáit. Batman itt a törvény szigorú követője, de a karakter humora és jósága áll a középpontban. A gonosztevők komikus és eltúlzott megjelenése szintén hozzájárul a film könnyed hangvételéhez.
Érdekességek a Batman-filmek világáról
1. Tim Burton Batmanje: A szürrealizmus hatása
Tim Burton rendezései, különösen a „Batman” (1989) és a „Batman visszatér” (1992), meghatározóak voltak a karakter vizuális ábrázolásában. Burton gótikus, szürreális világa és a sötét, groteszk látványvilág új megvilágításba helyezte Batman karakterét.
Érdekesség, hogy Burton a német expresszionista filmekből, különösen Fritz Lang munkáiból, merített inspirációt, hogy Gotham városát megalkossa. Gotham kísérteties épületei és a bizarr gonosztevők mind a német expresszionizmus stílusjegyeit hordozzák magukban.
2. A sötét lovag: Heath Ledger legendás Jokere
A sötét lovag (2008) legikonikusabb eleme Heath Ledger alakítása, aki a Jokert formálta meg. Ledger, aki a szerepért posztumusz Oscar-díjat is kapott, rendkívül mélyen belemerült a karakterbe. A felkészülés során Ledger több hétig egyedül élt egy hotelszobában, ahol naplót írt a Joker szemszögéből, és különböző hangokat próbált ki a karakterhez.
Minden egyes jelenet előtt külön hangulatba helyezte magát, hogy elérje a megfelelő pszichológiai állapotot, ami a film egyik legrémisztőbb és legemlékezetesebb gonosztevőjévé tette.
3. A Batman: A film (1966) ikonikus „BAM!” és „POW!” harcai
Az 1966-os „Batman: A film” humoros és szórakoztató megközelítése erősen eltér a sötétebb tónusú filmektől. Az egyik legismertebb eleme a harci jelenetek alatt megjelenő képregényszerű feliratok, mint a „BAM!”, „POW!” és „ZAP!”. Ezek a feliratok az 1960-as évek popkultúrájának részei voltak, és a sorozat rendezői célja az volt, hogy minél jobban visszaadják a képregények világának látványvilágát. Ez a könnyed stílus sok rajongót nyert meg, és azóta is emlékezetes része a Batman-kultúrának.
4. A sötét lovag: Felemelkedés – Bane hangjának rejtélye
Tom Hardy által alakított Bane karaktere a „A sötét lovag: Felemelkedés” (2012) egyik legemlékezetesebb gonosza volt. Bane különleges hangját, amelyet egy maszk torzít, többször is meg kellett változtatni a film utómunkálatai során. A film első tesztvetítésein a nézők panaszkodtak, hogy nem értik Bane szavait.
Ennek hatására Christopher Nolan rendező és a stáb újrakeverték a hangot, hogy tisztábbá tegyék Bane beszédét. Érdekesség, hogy a film eredeti verziójában Bane hangja még inkább eltorzított és félelmetesebb volt.
5. A Batman Superman ellen: A „Martha” pillanat
A „Batman Superman ellen: Az igazság hajnala” (2016) egyik legvitatottabb jelenete, amikor Batman és Superman összecsapása hirtelen véget ér, miután Bruce Wayne megtudja, hogy Superman anyjának neve is Martha.
A jelenet sok néző és kritikus számára kissé abszurdnak tűnt, hiszen Batman azonnal megáll, amikor rájön, hogy anyjuk neve közös. Zack Snyder rendező szerint a jelenet célja az volt, hogy megmutassa, hogyan talál közös emberi pontot a két hős között, de ez a pillanat máig megosztó maradt a rajongók körében.
6. A Batman (2022) egy új megközelítés: A noir hatása
Matt Reeves 2022-es filmje, „A Batman”, egy teljesen új irányt vett a karakterrel, Bruce Wayne detektívképességeire összpontosítva. Reeves bevallása szerint a film noir stílus és a klasszikus nyomozós történetek inspirálták a filmet, hogy Batman ne csupán egy harcos legyen, hanem egy bűnügyeket megoldó, morálisan komplex detektív is.
A film atmoszférája és Bruce Wayne karakterének összetettsége mélyebb, sötétebb rétegeket mutat meg a hős belső világából, amely a korábbi Batman-filmekben kevésbé volt hangsúlyos.
Források:
- (Equinox Publishing) (CGMagazine) (No Film School) (CGMagazine)
- Wallpaper by vinny21 on Wallpapers.com