A görög mitológia szerint a legendás hős, Akhilleusz cickafarkfűvel gyógyította harci sebeit. A népi gyógyászatban a cickafarkfű az emésztési problémák, a láz, a vérzési zavarok és a gyulladások gyógyírja.
Cikkünkben mindent megtudhatsz a cickafark előnyeiről és arról is, hogy hogyan készítsünk cickafark teát.
Mi is az a Cickafark?
A cickafark (Achillea millefolium) apró, általában fehér virágú növény, szőrös, toll alakú levelekkel. A növény ugyanabba a családba tartozik, mint a napraforgó, a pitypang, a százszorszép és a körömvirág (Őszirózsafélék).
Az Achillea neve a trójai háború legendás hősétől, Akhilleusztól ered, aki állítólag cickafarkfűvel kenegette harci sebeit, hogy meggyógyítsa azokat.
Az Achillea nemzetségbe több mint 100 faj tartozik, de a millefolium név csak a cickafarkra utal.
A cickafark Európában és Nyugat-Ázsiában őshonos, de széles körben elterjedt a világ legtöbb enyhe és meleg régiójában.
A cickafark tea jótékony hatásai
A cickafarkot számos egészségügyi állapot (például sebek, fertőzések és bőrbetegségek) miatt vizsgálták, és a kereskedelemben kiegészítőként kapható.
1. Fertőző betegségek kezelésére
A cickafarkot kutatták arra vonatkozóan, hogy képes leküzdeni egy sor fertőzést – a parazitáktól a vírusos és bakteriális betegségekig.
A mandulagyulladás a torokfájás gyakori oka, és általában vírusfertőzések miatt alakul ki.
Egy csaknem 250 ilyen betegségben szenvedő gyermeken végzett klinikai vizsgálatban a hagyományos terápiához adott 0,4%-os cickafarkfű (15-25 csepp 3x-6x/nap) több gyógynövényből álló kivonat javította a tüneteket, csökkentette a fájdalomcsillapítók használatát és felgyorsította a gyógyulást.
2. Elősegítheti a sebgyógyulást
Az ókori Görögország óta a cickafarkot használták borogatásokban és kenőcsökben a sebek kezelésére.
Egy állatkísérlet kimutatta, hogy a cickafarklevél-kivonatok gyulladáscsökkentő és antioxidáns tulajdonságokkal rendelkeznek, amelyek mindkettő elősegíti a sebek gyógyulását.
3. Enyhítheti az emésztési problémákat
A cickafarkot régóta használják emésztési problémák, például fekélyek és irritábilis bél szindróma (IBS) kezelésére, amelyek tünetei közé tartozik a gyomorfájdalom, a hasmenés, a puffadás és a székrekedés.
Valójában ez a gyógynövény számos flavonoidot és alkaloidot tartalmaz, amelyek olyan növényi vegyületek, amelyekről ismert, hogy enyhítik az emésztési panaszokat
4. Segíthet csökkenteni a depresszió és a szorongás tüneteit
A cickafark teában található flavonoidok és alkaloidok enyhíthetik a depresszió és a szorongás tüneteit.
Tanulmányok kimutatták, hogy a növényi alapú alkaloidok, csökkentik a kortikoszteron szekrécióját, amely olyan hormon ami a krónikus stressz során magas.
5. Segítheti az agy egészségét
A cickafarkról kimutatták, hogy segít bizonyos agyi rendellenességekben, például a sclerosis multiplexben, az Alzheimer- kórban, a Parkinson-kórban és az encephalomyelitisben – az agy és a gerincvelő vírusfertőzés által okozott gyulladásában.
Egy nemrégiben végzett állatkísérlet megállapította, hogy a cickafark kivonat csökkentette az agyvelőgyulladás súlyosságát, valamint az agygyulladást, a gerincvelőt és az általa okozott agykárosodást.
Hogyan készítsünk cickafark teát?
A szárított cickafark virágaiból és leveleiből készíthetünk teát a következő recept szerint:
- Adjunk hozzá 1-2 teáskanál szárított cickafarkot 1 csésze (kb. 240 ml) forrásban lévő vízhez
- Hagyjuk állni kb. 5-30 percig
- Szűrjük le és fogyasszuk forrón
A cickafarktea fogyasztása állítólag javítja az olyan állapotokat, mint az emésztési problémák, a láz, a magas vérnyomás és a menstruációs zavarok. Alternatív megoldásként alkalmazhatjuk sebekre és bőrkiütésekre, hogy felgyorsítsa a javulást.
Óvintézkedések és lehetséges aggályok
- Bár a cickafark valószínűleg biztonságos a legtöbb ember számára, néhány embernek óvatosnak kell lennie.
- Terhes vagy szoptató nők ne fogyasszanak cickafarkot, mert vetélést válthat ki és befolyásolhatja a menstruációs ciklust.
- Ezenkívül a vérzési rendellenességben szenvedőknek vagy vérhígítót szedőknek kerülniük kell a cickafarkfű fogyasztását, mert növelheti a vérzés kockázatát. Ugyanezen megjegyzés szerint ezt a gyógynövényt nem szabad 2 héttel a műtét előtt és után fogyasztani a nagyobb vérzésveszély miatt.
- Sőt, a cickafark allergiás reakciót válthat ki a parlagfűre és más rokon növényekre allergiás emberekben.
További kapcsolódó cikkeink
Amennyiben tetszett írásunk és kíváncsi vagy még több tea jótékony hatásaira, akkor feltétlenül tekintsd meg az alábbi ajánlásainkat:

















Kiemelt kép forrása: drinkherbaltea.com