A citrin egy sárga kvarckő, amely évezredek óta létezik. A kvarc család része, amely olyan kristályokat tartalmaz, mint a tiszta kvarc, a rózsakvarc és a füstkvarc.
Az egykor olyan klasszikus hollywoodi sztárok, mint Greta Garbo és Joan Crawford kedvelt citrin ékszerei régóta népszerűek és a mai napig keresettek.
Mi is az a citrin?
A citrin ásványkő a kristályos kvarcok családjának halványsárgától a vöröses-narancssárgáig terjedő tagja. A kvarc kemény, kristályos ásvány, amely oxigén- és szilíciumatomokból áll. Ezeket az atomokat egy nagyon sajátos mintázat köti össze.
A földpát után a kvarc a második legelterjedtebb ásvány, amely a földkéregben létezik. Számos különböző színspektrumban nyilvánul meg, de a citrusfélékhez hasonló színűek azok, amelyek a „citrin” kategóriába tartoznak.
Az elmúlt években, ahogy a földszínek egyre népszerűbbé váltak a divatban, a citrin is népszerűvé vált. A „citrin” szó több nyelven „citromot” jelent, és tökéletesen illik ehhez a citrus színű gyöngyszemhez.

Hogyan keletkezik a citrin?
A természetes citrin köveket meglehetősen nehéz megtalálni. Nagyon ritkák, de ugyanúgy alakulnak ki, mint a kvarckövek, tekintettel arra, hogy a kvarccsalád tagja. A kvarckristályok megkeményednek, amikor a szilícium és az oxigén atomok összekapcsolódnak.
A legtöbb természetes citrin világossárga színű, de viszonylag alacsony hőmérséklet-változás mellett a kezelt kövek aranysárgát eredményezhetnek.
A drágakőpiacon található citrin nagy részét azonban úgy állítják elő, hogy köveket, például ametisztet és füstkvarcot hővel kezelnek.
Minél magasabb a hőmérséklet, annál intenzívebb lesz a citrin színe, némelyik sötétebb sárgává, barnásvörös árnyalatúvá válik.
Hol található citrin?
Természetes formában kialakult citrint korábban a világ minden táján találtak, bár manapság meglehetősen ritka. A citrint olyan helyeken fedezték fel, mint az orosz Urál-hegység, Kazahsztán és Madagaszkár, hogy csak néhányat említsünk.
Míg a manapság látható kereskedelmi forgalomban lévő citrin nagy része laborkezelt kvarcból és ametisztből származik, ezeket a köveket Brazíliában és Uruguayban bányásszák.
Az ott feltárt geodák lehetővé teszik nagy kristálydarabok kinyerését, ami jelentősebb gyártási laboratóriumilag kezelt citrin hozamot eredményez.
A citrin ásvány tulajdonságai
A citrin egy gyakori fajta kvarc, mely sárgás vagy aranyszínű árnyalatokat mutat. Néhány fontos tulajdonsága és jellemzője a következők:
- Szín: A citrin színe az enyhe, halvány sárgától az aranybarnáig terjed. A színintenzitás a vasoxidok mennyiségétől függ, melyek a kőben találhatók.
- Átlátszóság: A citrin átlátszó vagy áttetsző lehet. A legtöbb példány nagyon tiszta, minimális beágyazódással vagy zárvánnyal.
- Fény: A citrin ásványban a fény törése nagyon magas, ami szép csillogást és sugárzást eredményez.
- Keménység: A Mohs-skála szerint a citrin keménysége 7, ami azt jelenti, hogy viszonylag kemény és tartós. Karcálló, így gyakran használják ékszerekben.
- Törés, törésvonal: A citrin törése pikkelyszerű, törésvonala pedig hézagos.
- Csiszolás: A citrin jól csiszolható és gyakran használják drágakőként ékszerekben.
Fontos megjegyezni, hogy sok piacra kerülő “citrin” valójában hőkezelt ametiszt, aminek a színe a fűtés hatására változik sárgára. A természetes citrin viszont ritka és értékes.
Mi a citrin kristály jelentése?
Meleg színüknek köszönhetően a citrin a melegség, a nap és a megvilágosodás képét idézi. Ennek eredményeként a kövek évszázadok óta a romantika, a pozitivitás és a boldogság szimbólumai.
A citrus színű drágakő az utóbbi időben – és talán nagyrészt nevének eredete miatt – a vitalitás, a frissesség, az új kezdetek, a lelki tisztaság és az érzelmi jólét szimbólumává vált.
Mire jó a citrin?
A citrin kiváló kiegészítője az ékszereknek, mivel gyönyörű színpompát ad, gazdag földszínei pedig a legtöbb ruhát kiegészítik.
Az esztétikai célokon kívül úgy tartják, hogy a citrin napenergiát is tartalmaz, mivel színei hasonlóak a napéhoz. Emiatt olyan kristály, amely rengeteg gyógyító tulajdonsággal rendelkezik mind érzelmi, mind fizikai betegségekre.
A történelem során a citrint „A kereskedő köveként” ismerték, mivel sokan úgy gondolják, hogy pénzt vonzhat. A feng shuiban a citrin olyan kő, amely gazdagságot és szerencsét hoz.
Melyek a citrin jótékony hatásai?
Érzelmi értelemben a kőről azt mondják, hogy segít hordozójának megerősíteni önbecsülését. Azt is gondolják, hogy a citrin pozitívabb és élénkebb energiaáramlást idézhet elő a testben és a test körül.
Fizikai értelemben a citrin gyógyító tulajdonságai közé tartozik az emésztés javítása és az állóképesség erősítése. Az ókorban a gyógyítók ezeket a köveket használták arra, hogy megtisztítsák a testet a méreganyagoktól, javítsák a vérkeringést és erősítsék az immunrendszert.
Lényegében a citrinre úgy gondolhatunk, mint egy természetes melegforrásra drágakő formájában. A követ a betegségek megelőzésére és a mérges kígyók elleni védekezésre is használták.
Tipp: Ha más köveket keresel, amelyek gyönyörűen kiegészítik a citrint, akkor feltétlenül fordulj az ametiszthez. További kövek közé tartozik a rózsakvarc az önszeretet ezen szintjének növelésére, az achát a mentális erő és a tisztaság, a labradorit a lélek józanságának megőrzésére, a fluorit a szivárványos hangulatáért és a napkő a még aranyosabb melegségért. A topáz, a füstkvarc és a turmalin további kövek, amelyek könnyen illeszkednek a sárga citrinkőhöz.
Milyen csakrával harmonizál a citrin?
Összességében úgy gondolják, hogy a citrin segít megtisztítani a csakrákat és kinyitni az intuíció ablakait, ezáltal nagyobb éberségérzetet és spirituális kapcsolatot teremt önmagunkkal. Úgy gondolják, hogy ezzel bölcsebbé és figyelmesebbé tesz bennünk.
Pontosabban, a citrin a szakrális csakrához, valamint a napfonat csakrához kapcsolódik. Az előbbi létfontosságú a kreativitás és a megnyilvánulás szempontjából.
Az éber szakrális csakra fontos, hogy felébressze képességeit és kreatív képzelőerejét. Sokan úgy gondolják, hogy a kő energiája közvetlenül a szakrális csakrából áramlik a hordozó testébe, majd szétterjed a napfonatba, fokozva az akaraterőt.
A citrin arra késztet, hogy a jövőbe tekintsünk, és képzeljük el mindazt, ami lehet, ahelyett, hogy a múltban ragadnánk, és visszafelé tekintgetnénk.
Miért olyan drága a citrin ásvány?
A kereskedelemben kapható citrin viszonylag megfizethető, mivel a drágakő valószínűleg hőkezelt ametiszt vagy kvarc. A citrin értéke azonban jelentősen megnőhet, ha természetes citrinről van szó.
Ez azért van, mert hihetetlenül ritkán találni természetes citrint, nem is beszélve olyanokról, amelyek elég nagyok ahhoz, hogy le lehessen vágni és lemérni.
Kiemelt kép forrása: learnreligions.com