A csípőfájdalomnak és merevségének számos oka lehet, a terápia pedig a kiváltó októl is függ. A gyógymódok köre igen tág, az egyszerű fájdalomcsillapítóktól, jeges borogatásoktól és kíméletes testmozgástól az ízületi betegségek elleni gyógyszerekig terjed.
A csípőfájdalom okai
A csípőfájdalom és csípőmerevség kezelését megelőzően először tehát fel kell tárni a kiváltó okot. Szerencsés esetben nyilvánvaló, hogy mi idézte elő a bajt: a beteg talán megütötte a csípőjét, amikor nekiment az asztal szélének vagy valamilyen módon meghúzódtak a csípője izmai.
A probléma ilyenkor többnyire rövid időn belül magától is elmúlik. A kellemetlen érzés gyengébb fájdalomcsillapítókkal (pl. ibuprofen, aszpirin), izomlazító kenőcsös bedörzsöléssel vagy meleg borogatással enyhíthető.
A komolyabb és tartósan fennálló csípőfájdalom és -merevség hátterében leggyakrabban különféle ízületi gyulladások állnak. Ha a csípője érthető ok nélkül fáj vagy nehezen mozgatható, és panaszai nem szűnnek, forduljon orvoshoz, aki felállítja a diagnózist, és megfelelő kezelést javasol.
Ízületi gyulladás okozta panaszok
Az ízületi gyulladás okozta csípőpanaszok kezelése a tünetek (az ízület fájdalmának és merevségének) megszüntetését, illetve a betegség rosszabbodásának megállítását célozza.
A terápiában szerepelhetnek a csípőízület mozgékonyságát megőrző fizioterápiás programok, valamint a fájdalmat és a gyulladást enyhítő gyógyszerek.
Az ízületi gyulladás – a fájdalom mellett – a csípő mozgástartományának csökkenésével jár. Ez azt jelenti, hogy egyre nehezebbé válhat a járás, különösen a lépcsőn való közlekedés. A mozgásterjedelmet növelő gyógytornával azonban ez az állapot megelőzhető vagy visszafordítható.
Hogyan enyhíthetjük?
A csípő körüli izmok rendszeres tornáztatása elengedhetetlen, erős és megfelelő tónusú izmok nélkül az ízületi merevséget ugyanis nehéz leküzdeni.
Az úszás ilyenkor a legjobb mozgásforma, hiszen nyújtja és erősíti az izmokat, és alaposan megmozgatja a csípőízületet is anélkül, hogy a test súlyával terhelné.
A gyulladt csípőízületek kezelésére alkalmas számos gyógyszertípus közül a leggyakrabban a nem szteroid gyulladásgátlókat, például az aszpirint vagy az ibuprofent adják.
Ezek hatékonyan csökkentik a gyulladást, és viszonylag kockázatmentesek is, bár mellékhatásként fokozódhat a vérzéshajlam, illetve gyomor, vagy nyombélfekély alakulhat ki, sőt egyes nem szteroid gyulladáscsökkentők az utóbbi kutatási eredmények szerint az infarktus kockázatát is növelik.
Ezért ha hosszabb időn át kell szednie, kérdezze meg orvosát az irányelvekről.
Különösen súlyos ízületi gyulladás esetén az orvos kortikoszteroidokat írhat fel. Ezek a gyógyszerek a mellékvesekéregben termelődő gyulladáscsökkentő hormonok szintetikus változatai.
A kortikoszteroidok tabletta, kenőcs és injekció formájában is alkalmazhatóak. Ezeknek a készítményeknek azonban súlyos mellékhatásaik lehetnek, ezért bármelyiket is írják fel, a kezelés kizárólag folyamatos orvosi ellenőrzés mellett folyhat. Ha hosszú időn át kapta őket a beteg, a terápiát csak fokozatosan és óvatosan szabad abbahagyni, másként súlyos elvonási tünetek jelentkezhetnek.
Az ízületi gyulladások kezelésére alkalmas gyógyszerek sajnos kevésbé hatásosak az artrózissal szemben. A nem szteroid készítmények segíthetnek a fájdalom enyhítésében, de nem akadályozzák meg a betegség súlyosbodását. A csípőízületi artrózis kezdeti stádiumában a túlerőltetés elkerülése érdekében az orvos valószínűleg pihentetést és gyógytornát javasol.
Ez utóbbi helyett általában egyéb rendszeres, de kíméletes testmozgás is megfelel, például úszás, vízi aerobik, vagy kerékpározás.
A lényeg a csípő működőképességének fenntartása, erejének és mozgástartományának javítása.
Gyakran okoznak fájdalmat a combcsontot a medencével összekapcsoló izmok inai is. Amikor az izom összehúzódik vagy elernyed, az inak normális esetben szabadon mozognak az ínhüvelyben.
Ha azonban az ínhüvely begyullad, az izom működését fájdalom kíséri. Az íngyulladásnak nevezett állapot többnyire az érintett terület túlzott megdolgoztatása miatt alakul ki, de idősebb korban a kevésbé rugalmas inak szintén begyulladhatnak.
A nyálkatömlő-gyulladás is a csípő gyakori, az inakkal kapcsolatban álló problémái közé tartozik. A nyálkatömlő folyadékkal teli kis zsák, amely lökésgátló párnaként az ín és a csont között helyezkedik el. A csípőben lévő nyálkatömlők akkor okozhatnak fájdalmat, ha megduzzadnak – például a túl sok testmozgás vagy a csípőt ért erős ütés következtében.
Az ín és a nyálkatömlő gyulladását a csípő pihentetése és a naponta háromszor-négyszer ismételt, alkalmanként 15-20 perces jeges borogatás enyhítheti hatékonyan.
A nem szteroid gyulladáscsökkentő készítmények ugyancsak segíthetnek a fájdalom csökkentésében. Súlyos vagy tartós panaszok esetén azonban mindenképp forduljon orvoshoz!
Fontos!
Az omega-3 zsírsavakból szervezetünkben gyulladáscsökkentő vegyületek képződnek, melyek enyhíthetik a csípő merevségét és duzzanatát reumás ízületi gyulladás esetén.
Ezen zsírsavak legjobb forrásai az olajos húsú halak, különösen a hideg vízi fajok, például a makréla vagy a csendes-óceáni lazac.
Főkép forrása: harborsidessc.com