Michelangelo Dávid szobra az egyik leghíresebb tárgy a művészet történetében, és az 1857-es V&A (Victoria and Albert Museum) múzeumba érkezése óta a látogatók kedvence.
A Viktória királynő által adományozott szobor lenyűgöző történelemmel rendelkezik, ma is inspirálja a művészeket, tervezőket és filmeseket.
A Dávid szobor rövid története
A Dávid-szobor története egy kőtömbbel kezdődik, amelyet a Földközi-tengeren és Arnón keresztül hajóval hoztak Firenzébe a carrarai Fantiscritti kőbányából, majd évekig tárolták, arra várva, hogy kifaragják.
A 15. század közepén az Museo Opera del Duomo (Dóm-múzeum) vezetői és a Firenzei Kötőszövetség vezetői egy ambiciózus projektet támogattak, amelynek során tizenkét figurát faragtak a ma ismert Santa Maria del Fiore-székesegyház külső díszítésére.
Ezt az 5,50 méteres márványtömböt „óriásnak” nevezték, miután 1460-ban Agostino di Duccio és Antonio Rossellino szobrászok megpróbálták megfaragni, sikertelenül, lehetetlenné téve, hogy a projekt része legyen, és egy raktárban újra feledésbe merült.
A 16. század elején a projekt újraindult a jelenkori művészek Andrea Sansovino, Leonardo da Vinci és Michelangelo Buonarroti neveinek értékelésével.
1501-ben a firenzei dóm Opera hivatalosan Michelangelónak rendelte ezt a projektet, ami olyan érdeklődést váltott ki, hogy ez a zseni elszigetelte magát a szobor elkészítéséhez.
Michelangelo 1501 szeptemberétől 1504 májusáig faragta a Dávid szobrot, így a reneszánsz ikonja hatalmas méretekkel és arányokkal készült. A szobor valamivel több mint 5 méter magas lett és meghaladja az öt tonnát.
A Dávid szobrot Michelangelo szobrászati munkáinak csúcsának tekintik.
Hol tekinthető meg Michelangelo Dávid szobra?
Michelangelo Dávidja jelenleg a firenzei Accademia Galériában (Galleria dell’Accademia di Firenze) található meg, amelyet nem hagyhatunk ki e csodálatos város látogatása során.
Az Accademia Galéria nagyon közel van a monumentális Dómhoz (Piazza del Duomo). 1910-ben a Piazza della Signoria téren az elemek hatásának kitett Dávid-szobrot az Accademia Galériába helyezték át, hogy minősége ne romoljon, és a Dávid, amelyet jelenleg a téren látunk, az eredeti másolata.
Érdekességek a Dávid szoborról
1. Firenzében Michelangelo Dávid szobrának három másolata létezik
A Dávid eredeti szobra a firenzei Accademia Galériában található.
A Dávid második példánya a Piazza della Signoria-n (Dóm téren) található, közvetlenül a Palazzo Vecchióval (régi palotával) szemben. A harmadik példány a Piazzale Michelangelo közepén látható.
Emellett a Dávid-szobrot számtalan módon reprodukálták, de a csecsebecsék mellett 30 életnagyságú másolata is megtalálható szerte a világon.
Egyik kedvenc replika Angliában található, amelyet 1857-ben Toszkána nagyhercege Viktória királynőnek küldte ajándékba. Amikor azonban a királynőnek átadták a szobrot, elborzadt, a szobor teljes meztelensége mélyen megsértette.
A királynő elrendelte, hogy egy fügelevelet öntsenek ki gipszből, hogy megőrizzék a szobor szerénységét. A David szobornak ez a másolata még mindig látható a londoni Victoria and Albert Múzeumban.
2. Dávid tökéletlensége
A történészek, az akadémikusok és a látogatók mindig a klasszikus és művészi tökéletesség megtestesítőjeként gondoltak Dávidra.
A Stanford Egyetem Digital Michelangelo Projektje azonban feltárta, hogy a szobor szemei különböző irányokba mutatnak, jobb szeme a távolba néz, a bal pedig előre meredt.
Ez a hiba több száz évig észrevétlen maradt, és egyesek szerint Michelangelo szándékos munkája, hogy a szobornak tökéletlen tulajdonságot adjon.
3. 4 nap és 40 ember kellett ahhoz, hogy a Dávid-szobrot fél mérföldre áthelyezzék Michelangelo műhelyétől a Piazzára
Amint a szobor formát öltött, és egy félelmetes Dávid emelkedett ki a márványból, a bizottság úgy döntött, hogy ez a remekmű túl szép – és túl nehéz – ahhoz, hogy a katedrális tetejére kerüljön.
Úgy döntöttek, hogy a szobrot a Piazza della Signoria téren helyezik el Donatello Judit és Holofernes helyére a Palazzo Vecchio bejáratánál.
Négy napba és negyven ember segítségébe telt, amíg a Dávid-szobrot alig fél mérföldre Michelangelo műhelyétől a Piazzára költöztették.
A szobrot kötelekkel függesztették fel egy fából készült állványra, és finoman himbálózott, miközben húzták és tolták a macskakövekre fektetett törzsek mentén.
Miután felhelyezték a talapzatra, Michelangelo fogta a legkisebb vésőit, és azon a helyen fejezte be remekművének fennmaradó részleteit, ahol az a következő 369 évig állni fog.
4. Bár a firenzeiek szerették a Dávid-szobrot, többször is megsérült a szabadban
A firenzeiek azonnal megszerették a Dávid-szobrot, de ez nem mentette meg a szobrot a sérülésektől. A Piazza első évében Dávidot kövekkel dobálták meg.
Nem sokkal később, 1527-ben a Medici család uralmát lázító erőszakos tüntetők elárasztották a Piazzát. Az ezt követő dulakodásban egy padot kidobtak az ablakból, amely eltalálta a szobrot és David bal karja három darabra tört.
A Góliáttal folytatott híres dulakodása mellett Dávid földrengésekkel, villámcsapásokkal és galambokkal küzdött hosszabb kinti tartózkodása során.
5. Dávid a beltérben sem volt tökéletes biztonságban
Az aggódó polgárok és művészetértők felszólítására Dávidot 1873-ban beköltöztették a Galleria dell’Accademia épületébe. Dávid azonban még zárt térben sem volt teljesen biztonságban.
Egy jól ismert 1991-es incidens során egy Piero Cannata nevű olasz művész belépett az Accademiába egy kis kalapáccsal a kabátja alá rejtve.
A szobor közelében elővette kalapácsát, és elkezdte szétverni David bal lábát, és sikerült is széttörnie egy lábujját, mielőtt a múzeumlátogatók leigázták volna. Dávidot most plexi védi, kezektől és kalapácsoktól védve.
Kiemelt kép forrása: khanacademy.org