Az életfa népszerű és egyetemes szimbólum a különböző kultúrákban és vallásokban, amelynek sokféle jelentése van. Története hosszú és gazdag, de nem tartozik egy konkrét kultúrához, hiszen évszázadok óta használják szerte a világon.
Manapság mindenféle tárgyon megtalálható az Életfa szimbólum. A tetoválás kedvelt formája, egyedi faliszőnyegeket, festményeket láthatunk, de legszembetűnőbb formáit a különféle ékszerekben találhatjuk meg.
Mi az az életfa?
Az Életfa szimbóluma egy nagy ősfa, melynek gyökerei és ágai körbe vannak zárva. A fa gyökerei szinte tükrözik a szétterülő ágakat, egyensúlyt és szimmetriát biztosítva.
Az életfa egy központi szimbólum számos kultúrában, vallásban és filozófiában a világ minden táján. Általánosan az élet, a teremtés, a spiritualitás és az összeköttetések örök koncepcióját képviseli.
A specifikus jelentése és megjelenése változik a különböző kultúrákban, de néhány közös téma a következő:
- Teremtés és újrateremtés: Sok kultúrában az életfa a világ teremtését és megújulását szimbolizálja.
- Összekötő szimbólum: Az életfa gyakran összekötő szerepet játszik az ég, a föld és az alvilág között, és mint ilyen, központi szerepet játszik a spirituális és fizikai világ közötti kommunikációban.
- Élet és halál: Az életfa gyakran az élet és a halál örök ciklusát szimbolizálja, és az életet adó és életet fenntartó erőt képviseli.
Magyarországon az életfa a magyar népművészet egyik legfontosabb szimbóluma. Hasonló jelentést hordoz, mint más kultúrákban, de emellett a családi élet, a szeretet, a termékenység és a boldogság szimbóluma is.
Számos népi művészeti alkotásban találkozhatunk vele, például falvédőkön, szőtteseken, hímzéseken és fafaragásokon. A magyar népművészetben gyakran ábrázolják madarakkal, melyek a szabadság szimbólumai.
Az „életfa” szimbólum jelentése
A mindennel való kapcsolat szimbóluma. A fának gyökerei mélyen a talajba nyúlnak, és a Földanya táplálja. A levelek és ágak viszont az ég és a Nap felé nyúlnak, és megkapják az energiát, amelyet táplálékká alakít át. Mindez egy körbe záródik.
Mély kapcsolatot jelez a környező világgal. Az összetartozást szimbolizálja, és emlékeztet arra, hogy soha nem vagy egyedül vagy elszigetelt, hanem kapcsolatban állsz a világgal, és része vagy a világnak.
1. Egy fa amely a családod generációit jelképezi
A fa kihajt magjából, növekszik és elágazik, növekszik, majd új gyümölcsöt hoz, amely életet ad a következő generációnak, hogy újrakezdhesse. Maguk az ágak a családot szimbolizálják.
2. Egyéniség
A fák egyediek az ágaiknak köszönhetően – különböző pontokon és különböző irányokba ágaznak el. Amikor a fák fiatalok, szinte mindegyik ugyanúgy néz ki.
De ahogy öregszenek, viharokat tapasztalnak meg, ágaikat és törzsüket a szél és a víz erői megtépázzák. És bár visszanőhetnek egy másik irányba, különben az alattuk lévő talaj erodálódik, ami megerősíti a gyökereiket.
Idővel rendkívül egyedivé és gyönyörűvé válnak különcségükben – akárcsak mi, különböző, érdekes egyéniségek, akik nehézségeket és gazdag élettapasztalatokat éltek át, amelyek azzá tettek minket, akik vagyunk.
3. Az újjászületés és az élet új kezdetének szimbóluma
Ősszel a fák elveszítik leveleiket, és több hónapig ki vannak téve a téli hidegnek. De jön a tavasz, apró rügyek sarjadnak a fán, amelyek virágokká, levelekké válnak, és újjászületik az élet pozitív energiával, jó egészséggel és a szebb jövőbe vetett hittel.
4. A halhatatlanság szimbóluma
A fa megöregszik, mégis magokat hoz, és így a fa halhatatlanná válik.
5. Béke
A fák mindig is a nyugalom és a béke érzését keltették, így nem meglepő, hogy az Életfa a nyugalom és a kikapcsolódás szimbóluma is. Képzeljük el, hogy piknikezni megyünk, egy fa árnyékában ülünk, és nézzük annak villódzó leveleit. Mindez nyugtató és ellazító hatással bír.
6. Növekedés és erő
A fiatal fa sekély gyökerekkel kezd életre kelni, amelyek idővel erősebbek és mélyebbek. Az ágak kis bimbóként kezdődnek, és felfelé nyúlnak, elérve a napot és az eget.
Csakúgy, mint ez a fa, az ember is erősödik az idő múlásával, és egyre több tudásra, új tapasztalatokra törekszik. A fák ellenállnak a legerősebb viharoknak, ezért az erő kiemelkedő szimbólumai.
Az életfa szimbólumának története
Az életfa szimbóluma ősi, majdnem egyidős az emberrel. Szimbolikájával találkozhatunk a kereszténységben, az ókori Egyiptomban, valamint a buddhista, afrikai, török és kelta kultúrákban. Bár ezek a kultúrák nagyon különbözőek, vannak köztük összekötő elemek.
Mégpedig azt, hogy az életfa általában a túlvilággal való kapcsolatot, az ősi gyökereket és az istenséget szimbolizálja.
- Kereszténység: A Biblia szerint az Édenkertben volt egy fa, amely Ádám és Éva számára tiltott volt. Ez az örök élet fája – a bölcsesség és az Isten iránti szeretet jelképe.
- Kelta kultúra: A kelták számára az Életfa a túlvilágot, valamint a föld és az ég közötti kapcsolatot jelentette. A fákhoz való kötődés olyan mély, hogy a kelták azt hiszik, hogy a fák az őseik, akik a kelta „másik világ” ajtajában állnak. A kelta kultúrában az életfa egy szent fa.
- Az ókori Egyiptom: Az ókori Egyiptomban az életfa ágai a mennyországot és a bőséget jelképezték. Alternatív megoldásként a földet érő gyökerek a halált jelentették.
- Afrikai kultúra: Létezik egy Baobab fa, amelyet általában az élet fájának tartanak. A Baobab fa a száraz éghajlat ellenére is termést hoz, ezért áhítattal bánnak vele, nagyon megbecsült élet- és termékenységforrás.
- Buddhizmus: Buddha a szent Bodhi fa alatt éri el a megvilágosodást. A buddhista kultúrában az Életfa a megvilágosodás és a létezés szimbóluma.
- Iszlám: Az élet fáját a Korán a Halhatatlanság fájaként ismeri. Az Édenkertben beszélnek róla. Ez az a fa, amelyről Ádám és Éva evett, miután Allah megtiltotta nekik.
- Judaizmus: A judaizmusban az Életfa az, ami fenntartja és táplálja az életet. A Jahve által ültetett gyümölcsös kert közepén áll.
- Kína: A kínai mitológiában létezik egy taoista történet, amely egy varázslatos őszibarackfát ír le, amely csak 3000 évente terem barackot. Az a személy, aki megeszi ezt a gyümölcsöt, halhatatlanná válik. Az Életfa tövében egy sárkány, a tetején pedig egy főnix található.
Az Életfa szimbóluma az ékszerekben
Az életfa szimbólumát az egész világon tisztelik, így az ékszerekben is kedvelt forma. A kézművesek és a tervezők ezt a klasszikus szimbólumot használják munkáikban és alkotásaikban, mindegyik saját, egyedi értelmezést ad hozzá.
Hagyományos és modern, absztrakt, kővel kirakott ékszereket egyaránt találhatunk, melyek az Életfát ábrázolják.
Ha hiszel az életben, a pozitív energiában, a szeretetben, a harmóniában és a családban, viseld büszkén ezt a szimbólumot, és válaszd ki ékszereidet a nyakláncok, medálok, fülbevalók, gyűrűk és egyebek közül.