Tartalom:
Az Én, Tonya (2017) egy fekete komédia, amely a valóságos eseményeken alapuló sportbotrányt dolgozza fel, Tonya Harding amerikai műkorcsolyázó életét és a Nancy Kerrigan elleni 1994-es támadást. A Craig Gillespie által rendezett film sem dokumentumfilm, sem hagyományos életrajzi film, inkább egy szatirikus, önreflexív alkotás, amely többször megtöri a negyedik falat, hogy bemutassa a főszereplők – Tonya Harding (Margot Robbie), Jeff Gillooly (Sebastian Stan) és LaVona Golden (Allison Janney) – ellentmondásos elbeszéléseit a történésekről.
A történet:
A film bemutatja Tonya Harding nehéz gyerekkorát Portlandben, Oregonban, anyja, LaVona folyamatos érzelmi és fizikai bántalmazása alatt. Tonya korcsolyázói tehetsége már fiatalon megmutatkozott, ám sosem illeszkedett a sport elitjének „tökéletes hercegnő” képébe, amit riválisa, Nancy Kerrigan megtestesített. Tonya rendkívüli sportteljesítménye – ő volt az első amerikai nő, aki sikeresen végrehajtott egy tripla axelt versenyen – azonban nem volt elegendő ahhoz, hogy leküzdje az előítéleteket és a körülötte zajló botrányokat.
A cselekmény központjában a hírhedt „incident”, vagyis a Nancy Kerrigan elleni támadás áll, melynek során Tonya exférje, Jeff Gillooly és a „testőr” Shawn Eckhardt (Paul Walter Hauser) elkövették a támadást, amely Kerrigan térdére irányult. Bár Tonya tagadja, hogy közvetlenül részt vett volna az összeesküvésben, karrierjét örökre tönkretették az események, és a sporttól való végleges eltiltás lett az eredmény.
Kritikai fogadtatás:
A Én, Tonya kritikai szempontból nagy sikert aratott. Margot Robbie alakítása Harding szerepében kivételes elismerést kapott, mivel hitelesen ábrázolta a bonyolult karaktert, aki egyszerre volt áldozat és a saját életének irányítója. Allison Janney emlékezetes alakításáért, LaVona Golden szerepében, Oscar-díjat nyert legjobb női mellékszereplő kategóriában. Janney játéka kemény, groteszk, de ugyanakkor szívszorító is volt, bemutatva LaVona kemény és bántalmazó nevelési módszereit.
A film sikeresen ötvözi a sötét humort és a drámát, amit a kritikusok kiemeltek. A történetmesélés szatirikus hangvétele, a gyors tempójú vágások és az 1990-es évek nosztalgikus zenei betétei egyedi atmoszférát teremtettek. Azonban néhányan túl szájbarágósnak érezték a zenei betétek választását, amelyek néha túlságosan egyértelműen erősítették meg a jelenetek hangulatát. A film ennek ellenére az év egyik legjobbjaként említették (Wikipedia) (Roger Ebert) (Poetic Messages).
A mozi nem csak Harding életének és botrányának történetét mutatja be, hanem elmélyül a médiamanipuláció, a személyes felelősség és a toxikus környezet hatásaiban is. Harding története arra emlékezteti a nézőket, hogy a közvélemény és a média milyen szerepet játszik egyéni narratívák formálásában (EW.com) (CINEMABLEND).
Film információk:
- Rendező: Craig Gillespie
- Forgatókönyvíró: Steven Rogers
- Főbb szereplők:
- Margot Robbie (Tonya Harding)
- Sebastian Stan (Jeff Gillooly)
- Allison Janney (LaVona Golden)
- Műfaj: Fekete komédia, életrajzi film
- Hossz: 119 perc
- Korhatár: 16+
- Megjelenés dátuma: 2017. december 8. (USA)
- Zene: Peter Nashel
Értékelések:
- IMDb: 7.5/10
- Rotten Tomatoes: 90% kritikusok, 88% közönség pontszám
Érdekességek / kulisszatitkok:
- Allison Janney karaktere, LaVona Golden, szinte végig egy igazi madárral a vállán jelenik meg a filmben, ami a valóságban is megtörtént.
- Margot Robbie soha nem korcsolyázott komolyabban a szerep előtt, ezért hónapokig készült a jelenetekre, de a bonyolultabb ugrásokat CGI segítségével valósították meg.
- A film forgatókönyve különböző interjúkra alapozott, ahol Harding és Gillooly is egészen eltérő módon emlékezett vissza az eseményekre, ezért a film egyfajta mozaikszerű narratívával dolgozik.
Kapcsolódó filmek / folytatások:
Nincs közvetlen folytatása, de a film kapcsolódik a sportvilág botrányait feldolgozó életrajzi filmekhez, mint például az O.J.: Made in America vagy The People vs. O.J. Simpson.