A film műfaja egy film tematikus vagy stilisztikai kategorizálása. Ismerjük meg azokat az elemeket, amelyek a különböző műfajokat osztályozzák, a kalandfilmektől a sci-fi filmekig.
Mik azok a filmműfajok?
A filmműfajok olyan kategóriák, amelyek narratív vagy stilisztikai elemek alapján határozzák meg a filmeket. A film műfaja segíthet meghatározni a karaktereket, a helyszínt, a cselekmény felépítését és a hangnemet.
Az akciófilmek például általában harci jeleneteket és lassított felvételeket tartalmaznak. A horrorfilmek gyakran ugrásszerű ijesztgetéseket tartalmaznak, így több az akció jelenet, mint a párbeszéd.
Az elsődleges filmműfajok közé tartozik az akció, kaland, vígjáték, dráma, fantasy, horror, musical, animáció, romantika, sci-fi, sport, thriller és a western.
A háborús filmek és a zombifilmek példák olyan témákra, amelyek különböző műfajokat, például akciókat, drámákat vagy thrillereket ölelhetnek fel.
Mi az a film alműfaj?
A filmben az alműfaj a filmkészítés egy sajátos stílusa, amely egy olyan széles műfaji kategóriába tartozik, mint a vígjáték, horror vagy dráma.
Az alműfajok stilisztikailag különböznek egymástól. Például a romantikus vígjátékok és az egyszerű rajzfilmek vígjátéknak minősülnek, de a kettő jelentősen eltér a történetmesélés, a párbeszéd, a vizuális stílus és a humor tekintetében.
Bármely filmműfaj számtalan különálló alműfajt tartalmazhat, amelyekben közösek, és gyakran átfedik egymást.
Útmutató 14 filmműfajhoz
1. Akció
Az akciófilmek pörgősek, és sok akciót tartalmaznak, például harci jeleneteket, üldözési jeleneteket és lassított felvételeket. Tartalmazhatnak szuperhősöket, harcművészeteket vagy izgalmas mutatványokat.
Ezek a magas oktánszámú filmek inkább a cselekmény megvalósításáról szólnak, nem pedig magáról a cselekményről. A zsarufilmek, a katasztrófa filmek és egyes kémfilmek is az akció kategóriába tartoznak.
James Cameron 1994-es Két tűz között című filmje egy amerikai kémről szól Arnold Schwarzenegger főszereplésével, amely egy jó példája a műfajnak. És ide sorolhatjuk az összes Marvel filmet és sorozatot is.
2. Kaland
A kaland műfaj annyira hasonlít az akcióműfajhoz, hogy a kalandfilmek néha akció-/kalandfilmek számítanak. A kalandfilmek általában ugyanazokat az alapvető műfaji elemeket tartalmazzák, mint az akciófilmek, a kritikus különbség a beállítás.
A kalandfilmek jellemzően egzotikus, távoli vagy ismeretlen helyen játszódnak. Ebbe a kategóriába tartozhatnak a Kardozós-kosztümös filmek és a túlélőfilmek.
A Karib-tenger kalózai (2003) filmsorozat a kalandfilm műfajba sorolható.
3. Vígjáték
A vígjáték filmeket olyan események határozzák meg, amelyek célja, hogy valakit megnevettessenek, függetlenül attól, hogy a történet hátborzongató, döcögős vagy bolond.
A vígjáték a legtöbb filmben megtalálható, de ha a film nagy részét vígjátéknak szánják, nyugodtan helyezhetjük ebbe a műfajba.
A gúnyos vígjáték, a sötét vígjáték (vagy fekete vígjáték), a romantikus vígjáték, a paródia/hamisítás mind példák a vígjáték alműfajokra.
A pacák (1979), Steve Martin főszereplésével, egy vígjáték a fekete gazdacsalád ritmustalan és tanácstalan tagjáról, aki rájön, hogy fehér.
4. Dráma
A dráma műfaja nagy téttel és sok konfliktussal járó történeteket tartalmaz. Cselekményvezéreltek, és megkövetelik, hogy minden szereplő és jelenet vigye előre a történetet.
A drámák világosan meghatározott narratív cselekménystruktúrát követnek, valós forgatókönyveket vagy extrém helyzeteket ábrázolva érzelmi vezérelt karakterekkel.
A drámai alműfajokba tartozó filmek közé tartozik a történelmi dráma vagy kosztümös dráma, romantikus dráma, tini dráma, orvosi dráma, dokudráma.
Az Aranypolgár (1941), a Keresztapa (1972) és a A közösségi háló (2010) a drámai filmek példái.
5. Fantasy
A fantasy műfajba tartozó filmek olyan mágikus és természetfeletti elemeket tartalmaznak, amelyek a való világban nem léteznek.
Bár egyes fantasy filmek egy valós környezetet állítanak szembe fantasztikus elemekkel, sokuk teljesen képzeletbeli univerzumokat hoz létre saját törvényeikkel, logikájukkal, valamint képzeletbeli fajok és lények populációival.
A sci-fi filmekhez hasonlóan a fantasy filmek is spekulatívak, de nem kapcsolódnak a valósághoz vagy a tudományos tényekhez.
A JK Rowling regényein alapuló Harry Potter-filmsorozat egy fiatal fiú életét követi nyomon a Roxfort Boszorkány- és Varázslóiskolában, és ez a fantasy filmek egyik kiváló példája.
6. Horror
A horror filmek olyan elemeket tartalmaznak, amelyek elsöprő félelmet és rettegést keltenek az emberekben. A horrorfilmekben gyakran szerepelnek sorozatgyilkosok vagy szörnyek, mint kitartó, gonosz antagonisták, akik a nézők félelmeire vagy rémálmaira játszanak.
A horror műfajt kedvelő közönség ezeket a filmeket kifejezetten a szellemek, szörnyek és ugrásszerű rémületek okozta adrenalin miatt keresi.
A horror alműfajokba tartozó filmek közé tartoznak a hátborzongató, szellemtörténetek, gótikus horrorfilmek, sci-fi horrorfilmek, természetfeletti filmek, sötét fantasy filmek, pszichológiai horrorfilmek és slasher filmek.
Az ördögűző (1973) és a Rémálom az Elm utcában (1984) a horror műfajába tartozik.
7. Musical
A zenés filmek dalokat vagy zenei számokat szövik a narratívába a történet előrehaladása vagy a karakterek továbbfejlesztése érdekében.
A musicaleket gyakran romantikus filmekhez kötik, de nem korlátozódnak erre a műfajra. A zenés filmek nagyszínpadszerű produkciókat foglalnak magukban, a szükséges premissziókat vagy karakterelemeket integrálva a képsorokba.
Az Óz a nagy varázsló (1939) és a West Side Story (1961) a zenés filmek műfajának klasszikus példái.
8. Romantikus
A romantikus filmek szerelmi történeteket mesélnek el. Középpontjában két főszereplő áll, akik a szerelem egyes elemeit kutatják, mint a kapcsolatok, az áldozatvállalás, a házasság, a megszállottság. A romantikus filmek néha olyan nehézségeket is tartalmaznak, mint a betegség, a hűtlenség, a tragédia vagy más akadályok, amelyek a szerelmi érdeklődést leküzdhetik.
A romantikus vígjátékok, a gótikus romantika és a romantikus akció néhány népszerű romantikus alműfaj.
Amikor Harry találkozott Sallyvel… (1989), Meg Ryan és Billy Crystal főszereplésével, egy népszerű romantikus vígjáték.
9. Sci-fi
A sci-fi műfaj olyan elképzelt elemekkel teli világokat és alternatív valóságokat épít fel, amelyek a való világban nem léteznek.
A sci-fi számos témakört ölel fel, amelyek gyakran az időutazást, az űrutazást kutatják, a jövőben játszódnak, és a technológiai és tudományos fejlődés következményeivel foglalkoznak.
A sci-fi filmekre jó példa a Star Wars (1977), a Mátrix (1999) és az Eredet (2010).
10. Sport
A sportműfajú filmek egy csapat, egyéni játékos vagy rajongó köré összpontosulnak, és maga a sport motiválja a cselekményt és a sztorit. Ezek a filmek nem teljesen magára a sportra összpontosítanak, de azt használják háttérként, hogy kontextust biztosítsanak a főszereplők érzelmi íveihez.
A sportfilmek lehetnek drámaiak vagy komikusak, és gyakran allegorikusak. Népszerű sportfilmek közé tartozik a Gáz van, jövünk! (1976), Micsoda csapat! (1992) és a Csavard be, mint Beckham (2003).
11. Thriller
A thriller filmek szakszerűen ötvözik a rejtélyt, a feszültséget és a várakozást egyetlen izgalmas történetté. A sikeres thrillerek jó tempójúak, gyakran feltárják a cselekmény fordulatait, és a megfelelő pillanatokban árulnak el információkat, hogy a közönség érdeklődését fenntartsák.
A thrillerek gyakran tartalmaznak „ketyegő óra” szempontot, ahol a tét a véges idő ellen szól. A krimi filmek, a politikai thrillerek és a techno-thrillerek mind szerepelnek a thriller műfajában.
A Ragyogás (1980) és A bárányok hallgatnak (1991) a pszichológiai thrillerek példái.
12. Western
A westernek egy cowboyról vagy fegyverhordozóról szólnak, aki egy betyárt üldöz a vadnyugaton. A főszereplő gyakran bosszút áll, és a végén párbajban vagy lövöldözésben néz szembe a bűnözővel.
A westernek élénk produkciók, amelyek az amerikai nyugaton játszódnak – például a sivatagban, hegyekben vagy síkságon –, amelyek inspirálhatják és tájékoztathatják a szereplőket és a cselekményt.
A spagetti westernek, az űrwesternek és a sci-fi westernek mind a nyugati kategórián belüli alműfajok. A jó, a rossz és a csúf (1966) és a Django elszabadul (2012) a western filmek példái.
13. Animációs
Az animációs filmeket úgy határozzák meg, hogy az élettelen tárgyakat úgy manipulálják, hogy úgy tűnjenek, mintha élnének.
A hagyományos animációt kézzel rajzolt és festett képek határozzák meg, amelyeket egy történetet elmesélő rajzfilm animálására állítanak össze.
A stop motion animációt úgy határozzák meg, hogy valós objektumokat vesznek, és képkockánként módosítják azokat a mozgás és az érzelmek szimulálásához.
A CGI a modern animáció leggyakoribb formája, ahol modellező programokat és szoftvereket használnak rajzfilmek animálására.
A Némó nyomában, Verdák, Toy Story, Szörny Rt, Shrek mind az animációs film kategóriába tartozik.
14. Történelmi
Ezek a filmek általában igaz történeteken alapulnak, vagy néha csak az időszakot használják helyszínként, és minden esemény fiktív. A narratíva mindkét esetben egy történelmi környezet pontos ábrázolásán belül játszódik. Néha ezeket életrajzi filmeknek is nevezzük.
Példák történelmi filmekre: A rettenthetetlen, Amadeus, A zongorista.