Tartalom:
A Holtodiglan David Fincher rendezésében készült, és Gillian Flynn azonos című regénye alapján adaptált pszichológiai thriller. A film központi konfliktusa a Nick Dunne (Ben Affleck) és felesége, Amy (Rosamund Pike) közötti kapcsolat, amely látszólag tökéletes házasságuk válságba kerülésével kezdődik. Amy eltűnése után Nick hamarosan a közvélemény és a rendőrség figyelmének középpontjába kerül, akik egyre inkább gyanúsítják őt felesége meggyilkolásával. Az eseményeket Amy naplójából származó visszaemlékezések tarkítják, amelyben kiderül, hogy házasságuk messze nem volt olyan tökéletes, mint ahogy azt a külvilág látta.
Amy valójában életben van, és egy részletes tervet eszelt ki, hogy Nickre kenje saját meggyilkolását. Ez a terv magában foglalja azt is, hogy Amy saját vérét fröcsköli szét a házukban, hamis bizonyítékokat hagy hátra, és hamis naplót ír, amely Nick brutális oldalát mutatja be. Ahogy a nyomozás előrehalad, Nick rájön, hogy Amy manipulálja az eseményeket, és harcba száll azért, hogy visszaszerezze a saját nevét.
Karakterek és színészi alakítások
A film egyik legkiemelkedőbb pontja Rosamund Pike alakítása, akit a kritikusok széles körben dicsértek Amy karakterének megformálásáért. Pike teljesítménye miatt számos rangos díjra jelölték, beleértve az Oscar-, BAFTA-, Golden Globe- és Screen Actors Guild-díjakat.
Ben Affleck szintén emlékezetes alakítást nyújt Nick szerepében, amely egyszerre sugároz vonzerőt és titokzatosságot, ami tökéletesen illik a karakter erkölcsileg ingadozó természetéhez.
A mellékszereplők közül kiemelkedik Tyler Perry, aki Nick ügyvédjét, Tanner Boltot játssza, valamint Neil Patrick Harris, aki Amy volt barátját, Desi Collingst alakítja. Harris karaktere az egyik kulcsfontosságú fordulópontot hozza a film második felében, amikor Amy végül visszatér, és az ő életét felhasználja saját menekülési tervéhez.
A film kritikája és fogadtatása
A Holtodiglan kritikai és kereskedelmi siker volt, világszerte 369,3 millió dollárt hozott a 61 millió dolláros költségvetés mellett, ami 2014 egyik legsikeresebb filmjévé tette. A kritikusok egyaránt dicsérték a film csavaros forgatókönyvét és feszült atmoszféráját. A film sötét témái, köztük a házassági dinamika és a médiamanipuláció éles társadalomkritikát tartalmaznak.
Azonban nem minden kritikus volt egyöntetűen pozitív a film értékelésében. Néhányan úgy vélték, hogy Fincher filmje túlzottan manipulatív, és a nők és férfiak ábrázolása néhol sztereotipikus, sőt, akár nőgyűlölő is lehet. A film bemutatja a házasság sötétebb oldalát, és sokak szerint inkább egy beteges „fable” vagy szatíra, mint valóságos ábrázolás.
Kritikai fogadtatás
David Fincher rendező stílusának sötét tónusait és precizitását sokan dicsérték. Azonban a film nem kerülte el a vitákat sem. Néhány kritikus úgy vélte, hogy a film megerősíti a nemi szerepekkel kapcsolatos előítéleteket, míg mások úgy érezték, hogy a filmben megjelenő pszichológiai manipuláció és a házasság groteszk bemutatása valójában a rendező cinikus világlátását tükrözi.
Film információk:
- Rendező: David Fincher
- Forgatókönyvíró: Gillian Flynn (saját, 2012-ben megjelent regénye alapján)
- Főbb szereplők:
- Ben Affleck (Nick Dunne)
- Rosamund Pike (Amy Elliott Dunne)
- Neil Patrick Harris (Desi Collings)
- Tyler Perry (Tanner Bolt)
- Carrie Coon (Margo Dunne)
- Műfaj: Pszichológiai thriller, dráma
- Hossz: 149 perc
- Korhatár: 18+
- Megjelenés dátuma: 2014. október 3. (USA)
- Zene: Trent Reznor és Atticus Ross
Értékelések
- IMDb pontszám: 8.1/10
- Rotten Tomatoes értékelés: 87% kritikusoktól, 87% közönségtől
Érdekességek / Kulisszatitkok
- Rosamund Pike alakítása: Rosamund Pike alakítását széles körben dicsérték, és Oscar-díjra is jelölték legjobb női főszereplő kategóriában. Pike Amy karakterének rétegzettségét – az áldozat és a manipulátor kettősségét – rendkívüli érzékenységgel és erővel mutatta be.
- David Fincher rendezői stílusa: Fincher a híres precizitásáról ismert, és a forgatás során számos jelenetet többször is felvette, hogy a kívánt hatást érje el. A rendező az atmoszférikus, sötét tónusokat és feszült narratívákat mesterien alkalmazza ebben a filmben is, ami már védjegyévé vált.
- Zenei aláfestés: A film sötét és nyugtalanító hangulatát nagyban fokozza Trent Reznor és Atticus Ross zenéje, akik korábban már dolgoztak együtt Fincherrel, például a The Social Network és The Girl with the Dragon Tattoo filmekben.
- Regényadaptáció: Gillian Flynn, a film alapjául szolgáló bestseller regény szerzője, maga írta a forgatókönyvet, ami biztosította, hogy a könyv lényegi elemei ne vesszenek el a filmváltozatban.
Kapcsolódó filmek / Folytatások
A Holtodiglan nem rendelkezik közvetlen folytatással, de David Fincher más pszichológiai thrillerei, mint például a Hetedik (Se7en) és A tetovált lány (The Girl with the Dragon Tattoo), hasonló sötét, feszült atmoszférával rendelkeznek, és az emberi természet mélyebb rétegeit vizsgálják.
Források
- Wikipedia (Gone Girl) (Wikipedia)
- The Movie Culture (THE MOVIE CULTURE)
- The Critical Movie Critics (The Critical Movie Critics)
- Roger Ebert (Roger Ebert)