Az Indiana Jones-filmek az akció-kaland műfaj legikonikusabb alkotásai közé tartoznak, amelyek egy generációkat átívelő hős, Dr. Henry Walton „Indiana” Jones Jr. izgalmas utazásait követik nyomon. A sorozat Steven Spielberg rendezésében és George Lucas történetében született meg, és azonnal meghódította a mozinézők szívét. Indiana Jones a régészet világába vezet bennünket, ahol misztikus ereklyéket keresve száll szembe ősi átkokkal, halálos csapdákkal és könyörtelen ellenségekkel.
A filmek időrendi sorrendje eltér a bemutatási sorrendtől, és több évtizedet ölel fel, amely során Indiana Jones különböző korszakokban találkozik a történelem sötét és fényes oldalaival. Ez a cikk bemutatja a filmeket történetük kronológiai sorrendjében, és rávilágít arra, hogyan követik egymást az események, miközben végigkísérjük hősünket az 1930-as évek náci fenyegetésétől egészen az 1960-as évek hidegháborús világáig.
Íme az Indiana Jones filmek időrendi sorrendje
1. Indiana Jones és a Végzet Temploma (1984)
Történet időpontja: 1935
Indiana Jones ebben a filmben egy kalandos útra indul, amikor Sanghajban egy merész szökés után India egy távoli falujába kerül. A falusiak arra kérik, hogy segítse őket, miután egy gonosz kultusz ellopta szent kövüket, és elrabolta gyermekeiket. Indiana, egy énekesnő, Willie Scott, és egy fiatal fiú, Short Round, együtt indulnak el, hogy visszaszerezzék a követ és megszabadítsák a falut a gonosz mágiától.
Az útjuk során egy titokzatos és veszélyes bányarendszerre bukkannak, ahol az áldozati rítusok és egy hatalmas összeesküvés tárul fel.
Ez a film történetileg az első a sorozatban, megelőzve az „Elveszett frigyláda fosztogatói” eseményeit.
2. Az elveszett frigyláda fosztogatói (1981)
Történet időpontja: 1936
A következő évben Indiana Jones az amerikai kormány megbízásából egy különleges küldetésre indul, hogy megtalálja a Bibliából ismert frigyládát, amely az ősi zsidó hiedelmek szerint hatalmas erőt hordoz. A nácik szintén a frigyládát keresik, hogy a hatalmat saját céljaikra használják fel. Indiana Jones versenyt fut az idővel, hogy megtalálja a frigyládát, mielőtt a nácik rátennék a kezüket. Útja veszélyes helyekre, Egyiptomba vezeti, ahol összetűzésbe kerül régi ellenségeivel is.
Ez a film közvetlenül követi az „Indiana Jones és a végzet temploma” eseményeit, és bemutatja, hogy Indiana hogyan kerül kapcsolatba az ősi ereklyék utáni hajszával.
3. Indiana Jones és az utolsó kereszteslovag (1989)
Történet időpontja: 1938
Indiana Jones legújabb kalandjában az elveszett Szent Grált keresi. Amikor apját, Henry Jones professzort elrabolják a nácik, Indiana rájön, hogy apja a Grál nyomában járt, és elindul, hogy megmentse őt. Az apa-fia kapcsolat központi szerepet játszik a filmben, ahogy Indiana és apja közösen veszik fel a harcot a nácikkal, akik szintén a Grált keresik. A film során Indiana szembesül a hit, a család és a személyes áldozatok kérdéseivel.
Ez a film zárja Indiana Jones kalandjait a náci Németországgal, és egy személyesebb utazásra vezeti a karaktert, feltárva családi hátterét és apjával való bonyolult kapcsolatát.
4. Indiana Jones és a kristálykoponya királysága (2008)
Történet időpontja: 1957
Több mint húsz évvel az utolsó kaland után Indiana Jones újabb veszélyekkel néz szembe, ezúttal a hidegháborús időszakban, amikor szovjet ügynökök egy titokzatos kristálykoponyát keresnek. Indiana ismét akcióba lendül, és régi szerelme, Marion Ravenwood és közös fiuk, Mutt Williams is csatlakozik hozzá. A kristálykoponya rejtélye egy ősi civilizációhoz vezet, és végül egy interdimenzionális titok tárul fel. A szovjetek azonban mindent megtesznek, hogy megszerezzék a kristálykoponyát, amely hatalmas tudást és erőt hordoz.
Ez a film előreugrik az időben, de Indiana továbbra is az ősi ereklyék utáni hajsza középpontjában áll, ezúttal egy másik korszak fenyegetései ellen.
5. Indiana Jones és a sors tárcsája (2023)
Történet időpontja: 1969
Az idős Indiana Jones ismét visszatér egy utolsó kalandra. A film a hidegháború utolsó éveiben játszódik, amikor Indiana egy ősi, rejtélyes tárgy, a Sors Tárcsája után nyomoz, amely állítólag képes megváltoztatni az idő menetét. Ezúttal egy régi ellenséggel találkozik, és új kihívásokkal néz szembe a modern világban. A történet Indiana belső küzdelmeit is bemutatja, miközben szembesül az öregedéssel és azzal, hogy helyét keresi a változó világban.
Ez a film zárja a sorozatot, és Indiana Jones életének végső fejezetét mutatja be, miközben ismét egy nagy ereklye után kutat, megőrizve a karakter jellegzetes kalandor szellemét.
Az események időrendi összekapcsolása
Az Indiana Jones-filmek történetileg egymást követik, azonban a filmek készítési sorrendje eltér a történetük kronológiájától. A „Végzet temploma” története egy évvel korábban játszódik, mint „Az elveszett frigyláda fosztogatói”, azonban mindkettő az 1930-as években játszódik, a nácik felemelkedésének korszakában.
Az „Utolsó kereszteslovag” még mindig a második világháború előtti időszakot dolgozza fel, míg a „Kristálykoponya királysága” és a „Sors tárcsája” már a hidegháború és az űrverseny időszakába viszi Indiana Jones kalandjait. A sorozat így átfogja Indiana teljes életútját, a fiatal kalandortól kezdve egészen az idősödő, de még mindig aktív régészig.
Érdekességek az Indiana Jones-filmekről
Az Indiana Jones-filmek gazdag történelmi háttérrel és lenyűgöző filmes trükkökkel bírnak, amelyeket a nézők talán nem ismernek. Ezek az érdekességek tovább gazdagítják a filmek mögötti kultúrát és a készítésük folyamatát.
1. Indiana Jones neve egy valódi kutyáról származik
George Lucas, a sorozat alkotója, egy kutyájáról nevezte el Indiana Jones karakterét. Lucas kutyáját Indiának hívták, egy alaskan malamut volt, és Lucas szerint az állat inspirálta őt a név kiválasztásában. Az „Indiana” név később a film egyik poénja lett, amikor kiderül, hogy Jones professzort valójában Henrynek hívják, és „Indiana” csak egy becenév.
2. Harrison Ford nem az első választás volt Indiana Jones szerepére
Annak ellenére, hogy ma már elképzelhetetlen más színészt látni Indiana Jones szerepében, Harrison Ford eredetileg nem az első választás volt. George Lucas nem akarta ismét Fordot választani, miután ő játszotta Han Solót a „Csillagok háborúja” filmekben. Az első választás Tom Selleck volt, ám a „Magnum P.I.” című sorozat kötelezettségei miatt nem tudta vállalni a szerepet.
3. Az ikonikus ostor balesetet okozott Harrison Fordnak
Harrison Ford híres volt arról, hogy számos akciójelenetét maga hajtotta végre a filmekben, beleértve Indiana Jones híres ostorának használatát is. A forgatások során azonban egy alkalommal véletlenül megsebesítette magát az ostorral, így egy valódi sebhelyet szerzett a csípőjén, amely aztán a sorozat további részeiben is vele maradt, egyfajta emlékként kalandjai során.
4. A „Végzet temploma” sötétebb hangvétele George Lucas válásához köthető
A második film, az „Indiana Jones és a végzet temploma” jóval sötétebb és komorabb hangvételű, mint az első film. George Lucas elismerte, hogy a film forgatókönyvének megírása idején épp válási folyamaton ment keresztül, és ez befolyásolta a történet hangulatát, valamint a karakterek küzdelmeit.
5. Az elveszett frigyláda valós legendákra épít
Az „Elveszett frigyláda fosztogatói” története egy valóságos történelmi legenda köré épül, miszerint a frigyládát, amelyben a Tízparancsolat kőtáblái találhatóak, évszázadok óta keresik régészek és történészek. Bár a film jelentős mértékben dramatizálja a történetet, a frigyláda valódi rejtély maradt az évszázadok során.
6. Harrison Ford gyakran improvizált
A híres jelenet az „Elveszett frigyláda fosztogatói” filmben, ahol Indiana Jones egyszerűen lelövi az őt fenyegető kardforgatót, teljes improvizáció volt. Ford eredetileg egy hosszabb harcjelenetet tervezett, de betegsége miatt nem volt energiája a jelenet leforgatására, ezért egyszerűen elővette a fegyverét, és lelőtte a kardforgatót – amit Spielberg rendező zseniálisnak talált.
7. Az utolsó kereszteslovag szereplői között valós apa-fia dinamika van
Sean Connery, aki Henry Jones Sr.-t, Indiana Jones apját játszotta az „Indiana Jones és az utolsó kereszteslovag” című filmben, valójában csak 12 évvel volt idősebb Harrison Fordnál. Ennek ellenére a karakterek közötti dinamikát sokan díjazták, hiszen a film erősíti a családi kapcsolatokat, és mélyebb emberi érzelmeket mutat be, ami különösen tetszett a kritikusoknak és a közönségnek is.
Források
- (Mental Floss) (Looper) (Grunge)
- Kiemelt kép forrása: By The original uploader was Cybjorg at English Wikipedia. CC BY-SA 2.5
Ezek az érdekességek betekintést nyújtanak az Indiana Jones-filmek világába, valamint megmutatják, hogy a karakter, a történetek és a filmek készítése mögött milyen különleges részletek állnak.