Tartalom:
Oliver Stone „JFK – A nyitott dosszié” című filmje az amerikai politikai drámák egyik legnagyobb hatású alkotása, amely az Egyesült Államok 35. elnöke, John F. Kennedy meggyilkolása körüli eseményeket vizsgálja. A film a New Orleans-i kerületi ügyész, Jim Garrison (Kevin Costner) szemszögéből meséli el az eseményeket, aki úgy véli, hogy Kennedy meggyilkolása mögött összeesküvés húzódik. Garrison nem fogadja el a Warren Bizottság hivatalos verzióját, miszerint Lee Harvey Oswald egyedül követte el a gyilkosságot, és saját nyomozásba kezd.
A film középpontjában Garrison és csapatának nyomozása áll, amely során több tanút hallgatnak meg, köztük David Ferrie-t (Joe Pesci) és Clay Shaw-t (Tommy Lee Jones), akik összefüggésbe hozhatók Oswalddal és a merénylettel. Garrison azzal vádolja Shaw-t, hogy részt vett az összeesküvésben, ám a bírósági per végül Shaw felmentésével zárul. A film nem ad végleges választ a merénylet körüli kérdésekre, ám az összeesküvés elméletét felerősíti, miszerint nem Oswald volt az egyedüli tettes.
Kritikai fogadtatás
A film rendkívül megosztó volt a bemutatása idején. Oliver Stone rendezése elismerést kapott, de sokan kritizálták is a történelmi tényekkel való „szabad” bánásmódját. A film világszerte több mint 205 millió dollár bevételt hozott, és nyolc Oscar-díjra jelölték, amelyek közül kettőt meg is nyert: Legjobb operatőr és Legjobb vágás kategóriában (Wikipedia) (Roger Ebert).
Az amerikai média számos kritikusa, köztük a Washington Post publicistája, George Lardner is bírálta a filmet, mondván, hogy Stone túlzásba vitte az összeesküvés-elméletek propagálását. A rendezőt azzal vádolták, hogy történelmileg pontatlan, és a történelmi események szándékos elferdítésével a közvélemény félrevezetésére törekedett (Deep Focus Review).
A kritikusok egy része azonban pozitívan fogadta a filmet. Roger Ebert, a neves filmkritikus, úgy vélte, hogy a film legnagyobb erénye az, hogy újraélesztette a Kennedy-merénylet körüli vitákat, és hogy Stone-nak sikerült bemutatnia azokat a kérdéseket, amelyek a mai napig nem tisztázódtak teljes mértékben (Roger Ebert).
Történelmi pontatlanságok és viták
A „JFK – A nyitott dosszié” a Warren Bizottság hivatalos állításait „fiktív mítosznak” nevezi, és arra utal, hogy az Egyesült Államok legfelsőbb szintű vezetése, köztük a CIA, a katonai-ipari komplexum és a maffia részt vettek az összeesküvésben. Ez a megközelítés számos kritikai visszhangot váltott ki. Stone számos forrásra támaszkodott, többek között Jim Garrison „On the Trail of the Assassins” című könyvére, valamint Jim Marrs „Crossfire: The Plot That Killed Kennedy” című művére(Encyclopedia.com).
Hatás a társadalomra
A film bemutatása után felerősödtek a közvélemény és a média nyomásgyakorlásai az amerikai kormány felé, hogy nyilvánosságra hozzák a Kennedy-merénylettel kapcsolatos titkosított dokumentumokat. Ennek eredményeként számos dokumentumot később valóban nyilvánosságra hoztak, bár a teljes igazság még mindig rejtély.
Oliver Stone „JFK” című filmje a mai napig hatással van a politikai diskurzusokra és a Kennedy-gyilkosság rejtélyes kérdéseire, amelyek a mai napig nem kaptak megnyugtató választ.
Film információk:
- Rendező: Oliver Stone
- Forgatókönyvíró: Oliver Stone, Zachary Sklar (Jim Garrison könyvei alapján)
- Főbb szereplők:
- Kevin Costner (Jim Garrison)
- Tommy Lee Jones (Clay Shaw)
- Gary Oldman (Lee Harvey Oswald)
- Joe Pesci (David Ferrie)
- Sissy Spacek (Liz Garrison)
- Műfaj: Történelmi, politikai dráma
- Hossz: 181 perc
- Korhatár: 12+
- Megjelenés dátuma: 1991. december 20.
- Zene: John Williams
Értékelések
- IMDb pontszám: 8.0/10
- Rotten Tomatoes: 84% kritikai értékelés, 88% közönségértékelés
Érdekességek / Kulisszatitkok:
- A film forgatása során Stone engedélyt kapott arra, hogy az eredeti helyszínen, a Dallas-i Dealey Plaza-n forgasson, ahol Kennedy meggyilkolása történt.
- Kevin Costner eredetileg nem akarta elvállalni a szerepet, de Stone feleségén keresztül tudta meggyőzni, hogy csatlakozzon a projekthez.
- A film széleskörű vitákat váltott ki a média és a politikai körökben, különösen a CIA-val és a katonai-ipari komplexummal kapcsolatos összeesküvéselméletek miatt (Deep Focus Review) (AllMovie).
Kapcsolódó filmek:
- Nixon (1995, szintén Oliver Stone rendezésében)
- W. – George W. Bush élete (2008) – szintén Stone által rendezett, amerikai elnökről szóló filmek sorozata.