A kalcedon egyike azon ásványoknak, amelyek sokféle fajtájával lenyűgöznek, amelyek mindegyikének saját neve van. Az ősi idők óta ez a kő igazi leletté vált a különböző irányú kézművesek számára.
A mai napig fennmaradt lenyűgöző alkotások az ókori művészet felbecsülhetetlen értékű példáivá váltak. Természetesen nem lehet figyelmen kívül hagyni a drágakő mágikus és gyógyító képességeit.
A kalcedon ásvány tulajdonságai
A kalcedon fizikai és kémiai tulajdonságaiban hasonló a kvarchoz, amely kriptokristályos átlátszó ásványokat képvisel fehér-sárga árnyalattal.
Változatos színpalettáját a kő a szennyeződéseknek, valamint a geológiai folyamatoknak köszönheti, amelyek hatására keletkezett. A több tucat független alfaj ellenére minden rög ugyanazokkal a tulajdonságokkal rendelkezik.
- Képlete: SiO2
- Keménysége: 6,5-7
- Sűrűsége: 2,58-2,64 g/cm³
- Törésmutatója: 1,530-1,539
- Színe: Kékes, sárgás és szürke
A kalcedon fajtái
A kő típusától függően a kalcedon különböző színekben festhető: vöröses, barna, smaragd, fehér, réz, kékes és okker.
A kalcedon csoport sok követ tartalmaz, amelyek közül sokat már régóta ismerünk:
- Krizopráz: A krizopráz kalcedonból és kvarcból áll, finom kristályszerkezettel. A magas nikkeltartalom miatt a kő gazdag zöld színűvé válik. Gyakran előfordul természetes élőhelyeken.
- Achát: Az achát sűrű lila, kék vagy világoskék sávokból áll. Az árnyalatok telítettségét és fényességét a kvarc növekedésének mértéke határozza meg.
- Jáspis: Különleges göndör mintázattal rendelkezik, szemcsés kvarc szerkezettel. A jáspis kövek színe a világossárgától a mélyaranyig változik.
- Zafír: Az ékszerekben különösen nagyra értékelik finom átlátszósága miatt. A kalcedon színtörése következtében a kő természetes színt kap.
- Cacholong: Porózus és meghatározatlan összetételű, hófehér árnyalata miatt tejopálnak is nevezik. A cacholong kő ritka.
- Mtorolit: Színe a világoszöldtől a smaragdzöldig terjed.
- Vörös karneol: Ez a kalcedon jól ismert fajtája. A kő színárnyalatát a vas-oxid adja.
- Ónix: Az ónix kvarcból és kalcedonból áll, vöröses csíkos szerkezetű.
A kalcedon jótékony hatásai
Figyelembe véve az ásvány változatosságát, érdemes megjegyezni, hogy egyes tulajdonságai a darabok elnevezése szerint különböznek. Bár számos olyan tulajdonság van, amely kivétel nélkül minden kalcedont egyesít.
Érdekesség: a világ számos országából származó ősi kéziratok tartalmaznak információkat az őseink által használt kalcedon gyógyászati tulajdonságairól. A követ lázas állapotokban, valamint bőrbetegségekben használták.
Az egyik középkori orvos pedig kalcedonporral gyógyította a vérhasat. Ma az iszlamisták sárga és narancssárga árnyalatú fogpiszkálót készítenek az ásványból. Úgy gondolják, hogy ezek a szájhigiéniai termékek erősítik az ínyet és fehérítik a fogakat.
A modern herbalizmus a különböző típusú drágakövek alábbi gyógyító képességeit írja le:
- Az ónix jótékony hatással van a májra és a vesére, vigyázva e szervek egészségére.
- A Heliotrope segít a szív- és érrendszer szerveinek normális működésének megteremtésében.
- A Krizopráz az időjárásváltozásra érzékeny emberek segítője.
- A karneol enyhíti a fogfájást, elállítja a vérzést, általános komfortérzetet biztosít a testnek, frissességet kölcsönöz a bőrnek.
- A zafír segít a hipotóniás betegeknek a vérnyomás növelésével, és normalizálja a szív munkáját.
- Az achát köhögéscsillapító hatású, megszünteti a fogfájást.
Abszolút minden típusú kő segít az idegrendszer megnyugtatásában, az egészséges alvás helyreállításában, a depressziós állapotok enyhítésében, ezért az ilyen ékszerek viselése elsősorban érzelmileg instabil embereknek ajánlott.
Érdemes megjegyezni, hogy a kőnek is szüksége van pihenésre, ezért jobb, ha szüneteket tartunk, és nem hordjuk állandóan az ásványt.
Kalcedon és az asztrológia
Az asztrológusok egyöntetűen az univerzális kövek kategóriájába sorolják ezt az ásványt. A drágakő egyik csillagjegynek sem árt, de van, akinél minden képességet felfed a darab, másoknak csak dísz lesz.
A kalcedon “kedvencei” a következő csillagjegyek képviselői:
- Nyilas csillagjegy: Az ásvány önbizalmat ad a tulajdonosnak, megvédi saját érzelmei negativitását, segít elérni a kitűzött célokat.
- Rák csillagjegy: A kő hozzájárul egy erős és barátságos család létrehozásához, megvédi a házastársakat a jövőben az árulástól és a konfliktusoktól.
- Ikrek csillagjegy: Az Ikrek kiegyensúlyozottabbá, visszafogottabbá válnak egy kalcedon talizmánnal. Ezenkívül a darab segít a tulajdonosnak abban, hogy egyetlen jelentős cél elérésére összpontosítson anélkül, hogy a másodlagos problémák elterelnék.
A csillagjegyek egy másik csoportjának figyelnie kell bizonyos kőtípusokra:
- Kos csillagjegy: Ennek a csillagképnek a képviselői a legalkalmasabbak a heliotróp számára. Ez az ásvány fokozza a legjobb tulajdonságokat, elűzve a negatív érzelmeket.
- Bak csillagjegy: A többszínű ásványok segítenek megbirkózni az anyagi nehézségekkel, javítják a pénzügyi helyzetet.
- Oroszlán csillagjegy: A narancssárga drágakövek szabadságot adnak az Oroszlán rejtett képességeinek, miközben gyengéden csillapítják az érzelmek természetes hevületét.
- Szűz csillagjegy: A kő zöld és sárga fajtái jótékony hatással vannak e csillagkép képviselőinek érzelmi és fizikai egészségére.
A kék, rózsaszín és fehér tónusú kalcedon Mérleg és Bika számára alkalmas. Az állatöv többi jele csak a gyönyörű dekorációra támaszkodhat, mivel az ásvány varázslatos tulajdonságai nem hatékonyak számukra.
Milyen kövekkel kompatibilis?
A kalcedon a föld elem köve. Ezért nem idegen tőle a földlakótársak szomszédsága. Az ásvány a levegő kövekkel is barátságos. Érdemes azonban emlékezni arra, hogy egy ilyen fényes, egyedi gyöngyszemet továbbra is külön kell viselni a többi ékszertől.
A kalcedon kombinálható arany topázzal, smaragddal. A kalcedon és a tarka achátos karneol fajtái kombinálhatók egymással.
Ékszerek készítésekor igyekeznek elkerülni a kalcedon és a berill, opál, korall, akvamarin és holdkő kombinációit.
Hogyan kell viselni és ápolni?
A tulajdonosnak magának kell meghatároznia a vásárlás idejét, belső ösztöne által vezérelve. A kalcedon szerény a dátumokkal, a holdfázisokkal vagy a hét napjaival kapcsolatban. A legfontosabb dolog az ásványhoz való szükséges kapcsolat létrehozása.
Ékszert viselni és ápolni a következőket betartva ajánlott:
- A terméket minden fizikai tevékenység előtt el kell távolítani a mechanikai sérülések elkerülése érdekében, valamint a háztartási vegyszerekkel való érintkezés vagy hirtelen hőmérséklet-változások előtt. Mindegyik tényező káros az ásványra.
- A kalcedont külön tároljuk, vagy csomagoljuk be puha ruhába, hogy megakadályozza a többi kövek megkarcolását.
- Érdemes az ásványt csak puha ruhával és enyhe szappanos oldattal tisztítani.
- A zafír és a krizopráz különösen érzékeny a napra. A színvesztés elkerülése érdekében a legjobb, ha nem tesszük ki őket hosszú távú sugárzásnak.
Hogyan lehet megkülönböztetni a természetes kalcedont a hamistól?
- A természetes kalcedon mindig nehezebb, mint a hamisítvány.
- A természetes ásvány hidegen marad, ha kézben tartod, de az üveg vagy a műanyag gyorsan elnyeli a kezed hőjét.
- Az igazi ásvány egyenetlen színekkel, hibákkal és foltokkal rendelkezik.