A kék ásványok régóta vonzzák az álmodozásra és az ismeretlen felfedezésére hajlamos embereket. A tengerkék, tiszta égbolt színű kék kő jól illik a levegő és a víz jeleihez, különösen a Mérleg és a Halak csillagjegyekhez.
De kék drágakő ékszert bárki hordhat, mert úgy tartják, hogy a kék ásvány megnyugtatja az idegeket, pozitívan hat az idegrendszer állapotára, önbizalmat kelt és megvéd az ellenségektől, csalóktól.
Belső tulajdonságai mellett szinte minden kék kő nagyon szép megjelenésű. A lapis lazuli vagy akvamarin gyűrű jól kiegészíti a fehér, világos rózsaszín és zöld árnyalatú ruhát, és a nőiesség és a romantika elemeit helyezi a középpontba.
Íme a legszebb kék ásványok
1. Akvamarin – a víz elemek köve

Az akvamarin egy átlátszó ásvány, kék színű alappal. Ez a kő régóta népszerű az európai arisztokraták körében. Az utolsó lengyel király, Stanislaw Poniatowski (II. Szaniszló Ágost) jogarát akvamarinból készítették, II. Erzsébet brit királynő máig gyakran jelenik meg a nyilvánosság előtt gyémánttal és akvamarinnal díszített gyűrűvel és fülbevalóval.
Az akvamarint Brazíliában, az USA-ban, Kolumbiában, Zambiában, Madagaszkáron, Oroszországban bányásszák, ami miatt ez a kő a világ egyik legnépszerűbb gyöngyszeme.
Az ásványszakértők úgy vélik, hogy az akvamarin jótékony hatással van a látásra. Ezt az ásványt az állatöv vízjegyeinek – Halak, Rák és Skorpió csillagjegyek képviselőinek ajánlják.
2. Türkiz – a harcosok és szerelmesek köve

Egy másik jól ismert kék ásvány, a türkiz a szerelem és a vitalitás szimbóluma. Ezt a drágakövet már az ókori Egyiptom, Sumer, Kína, Perzsia és India civilizációi is ismerték, ahol ékszereket készítettek belőle.
A középkori Ruszban a harcosok amulettjeit türkizből készítettek. Azt hitték, hogy a foltos türkiz a közelgő halál jele. Ma már az asztrológusok biztosak abban, hogy ez a kő megvéd a sérülésektől, betegségektől, ezért a férfiaknak is ajánlott türkizzel kirakott kiegészítők viselése.
Az akvamarintól eltérően a türkiz meglehetősen törékeny ásvány, ezért nem vágják, hanem csak ovális vagy kerek formára polírozzák. A követ Amerikában, Indiában, Iránban, Kínában, Tanzániában, Türkmenisztánban, Tádzsikisztánban, Üzbegisztánban, Chilében bányásszák.
A türkiz gyógyító tulajdonságainak tulajdonítható az emésztőrendszer szerveinek és a bőrnek kedvezően befolyásoló képessége. A türkiz színváltoztató képességéről (nagyon sötét, vagy éppen ellenkezőleg, elszíneződés) bebizonyosodott, hogy a kő érzékeny a bőrváladékra (izzadság, zsír).
Ezért, ha ebből a drágakőből készült ékszerek tulajdonosa vagy, és észreveszed, hogy az ásvány drámaian megváltoztatta a színét, gondolj az egészségedre, és időben fordulj orvoshoz.
3. Lapis lazuli – a nők egészségének és erejének köve

Az „Ég kövét” lapis lazulinak hívják – egy sötétkék színű ásvány, fehér, lila vagy kék foltokkal, amitől ez a drágakő úgy néz ki, mint az égbolt.
Ez a féldrágakő 7000 éve ismert, ékszerek készítésére, királyi paloták homlokzatának intarziájára és mágikus célokra használták.
Más féldrágakövekhez hasonlóan a lapis lazulit is gyakran használják olcsó ékszerek készítéséhez. Ebben a tekintetben a kobalt-oxiddal, kalcedonnal, jáspissal vagy szoláddal színezett szintetikus köveket néha lapis lazuliként árulják.
Az igazi lapis lazulit a hamisítványtól úgy tudjuk megkülönböztetni, ha a követ vízzel megnedvesítjük: az igazi ásvány egyenletesen nedves lesz, de a hamisítványon a folyadék helyenként apró cseppekké gyűlik össze.
A szakértők úgy vélik, hogy a nap nélkül a lapis lazuli nem ragyog, és a műkövek leggyakrabban még sötét helyiségekben is megtartják fényüket.
A lapis lazulit Afganisztánban, Amerikában és Oroszországban bányásszák. A leggyakoribb ásvány szín a sötétkék, kék erekkel. Egyes kőkezelési szakértők biztosak abban, hogy a lapis lazuli pozitív hatással van a nők egészségére, segít megelőzni a vetélést és a koraszülést, elősegíti a bőrfiatalítást és helyreállítja a szervezet hormonális egyensúlyát.
4. Zafír – a királyi kő

A következő kék ásványt, amelyet a drágakövek minden ínyence ismer, zafírnak hívják. A természetben az ásvány lehet rózsaszín, narancssárga, lila, sötétsárga, zöld, sőt fekete is, de ezek közül a kék zafír a legritkább.
A Biblia ezt a drágakövet az égbolthoz hasonlítja, és kőként említi, amely lefedi azt a teret, ahol Isten jár. A középkorban Európában a zafírt minden más drágakő fölé helyezték, és szentnek tartották.
Ruszban ezt az ásványt “azúrkék yakhont”-nak hívták. A zafírt a világ számos országában bányásszák: Afganisztánban, Ausztráliában, Indiában, Kínában, USA-ban, Srí Lankán, de a legdrágábbnak a kasmíri zafírt tartják, amelyet a 19. század végén a Himalájában találtak.
Jelenleg a kasmíri lelőhely teljesen kiszáradt, és csak a nagyon gazdagok vásárolhatnak ilyen ritka gyöngyszemet, mert a kasmíri zafír ára néha eléri a 10 000 dollárt karátonként.
A zafírnak tulajdonítják azt a képességet, hogy megvédi tulajdonosát az irigységtől, a megtévesztéstől és a hamis próféciáktól. Valószínűleg ez az oka annak, hogy ez a kő nagyon szerette a királyokat és a legmagasabb nemességet.
A zafírból készült gyűrűk és egyéb ékszerek a gazdagságot, az arisztokráciát és a kifinomult ízlést jelképezték. És ma sokan úgy vélik, hogy a zafír jó amulettként szolgál a gonosz erők befolyása ellen, megvédi az utazókat és szerencsét hoz.
5. A cirkon pedig egy varázslatos ásvány

A cirkon egy kevésbé ismert kék ásvány, amely széles körben elterjedt a Földközi-tengeren. Ezeknek az ásványoknak a különböző típusait a vörös-kék virág görög nevéből jácintnak is nevezték.
Ahogy a név is sugallja, a cirkonok természetesen rézsárga, vörös, vörösesbarna, rózsaszín és halványszürke színekben fordulnak elő, de a kék árnyalatok a középkor óta különösen népszerűek az asztrológusok és mágusok körében.
Úgy gondolják, hogy a kék árnyalatú cirkon amulett megvédi az utazókat, megvédi viselőjét a villámcsapásoktól és a sérülésektől.
Az asztrológusok úgy vélik, hogy ez a kő különösen jól áll a Nyilas és a Bak csillagjegyeknek. Kék cirkont Ausztráliában, Brazíliában, Vietnamban, Norvégiában és Oroszországban bányásznak.
Leginkább a fülbevalók és medálok készülnek cirkonból, ritkábban – karkötők és gyűrűk. A csiszolt ásvány vakkeretben van rögzítve, mivel a cirkon meglehetősen törékeny kőnek számít, és ha minden nap viselik, forgácsok jelenhetnek meg az arcunkon.
Hogyan találjuk meg a saját kövünket?
Minden kék ásvány fényesnek és szokatlannak tűnik, csodálatos dekorációként szolgál majd az esti és üzleti öltözékhez, a világoskék árnyalatú ásványok pedig tökéletesen kiegészítik a nappali tavaszi vagy nyári megjelenést.
Akvamarin, türkiz, lapis lazuli, lapis lazuli, zafír, cirkon – ez nem a természetben elterjedt kék értékes és féldrágakő ásványok teljes listája.
Árnyalataik a sötétkéktől az élénkkékig, az egyenletes azúrkék színű türkiztől és a gazdag lapis lazulitól az áttetsző akvamarinig terjednek.
A „saját” ásványunk kiválasztásakor nem csak arra kell gondolni, hogy mely kövek a drágakövek és melyek a féldrágakövek, hanem arra is gondoljunk, hogy az ásvány milyen energiát hordoz, mit adhat gazdájának, milyen karakteres tulajdonságokkal rendelkezik, milyen érzelmeket válthatunk ki tőle. Összpontosítsunk az intuícióra és az ízlésünkre.