Tartalom:
A Memento egy 2000-ben bemutatott amerikai neo-noir pszichológiai thriller, amelyet Christopher Nolan írt és rendezett. A film Leonard Shelby (Guy Pearce) történetét meséli el, aki egy különleges memóriazavarban, anterográd amnéziában szenved. Képtelen új emlékeket tárolni, így csak a múltja töredékeire, valamint fényképekre és tetoválásokra hagyatkozhat. Az izgalmas narratív struktúra és a film központi témái – a memória megbízhatatlansága, az igazság illúziója, valamint az igazság és a bosszú kérdései – mély gondolatokat ébresztenek a nézőben.
Cselekmény
A film két párhuzamos történetvezetést alkalmaz. Az egyik fekete-fehér jelenetekből áll, amelyek időrendben haladnak előre, míg a színes jelenetek fordított sorrendben, visszafelé mesélik el az eseményeket. A központi karakter, Leonard Shelby, volt biztosítási nyomozó, aki felesége meggyilkolása után próbálja megtalálni az elkövetőt. Mivel a támadás során agysérülést szenvedett, nem képes új emlékeket alkotni, így minden napja újrakezdődik, mintha előző nap semmi nem történt volna. Leonard jegyzeteket készít, Polaroid fényképeket használ és a testét tetoválja, hogy emlékeztetőket hagyjon a nyomozása során felfedezett információkról.
A film elején Leonard megöli Teddy-t (Joe Pantoliano), akiről azt hiszi, hogy ő a felesége gyilkosa. Ahogy a történet visszafelé halad, a nézők számára világossá válik, hogy Leonard manipulálta önmagát, hogy Teddy-t tekintse bűnösnek, annak ellenére, hogy Teddy valójában segített neki a valódi tettes megtalálásában. A film vége (valójában a történet eleje) felfedi, hogy Leonard feleségének haláláért talán ő maga felelős, és mindezt elnyomott emlékeiből származó bűntudat miatt tagadja meg magától.
Főbb témák
A memória törékenysége
Leonard anterográd amnéziája jelképezi az emberi emlékezet törékenységét. A film többször is felhívja a figyelmet arra, hogy az emlékek manipulálhatók és torzulhatnak. Leonard története egy másik karakterről, Sammy Jankisről, akit szintén memóriazavar sújtott, jól példázza ezt a tematikát. A nézők végül rájönnek, hogy Leonard saját emlékeit vetítette Sammy történetére.
Az igazság illúziója
A film másik fontos témája az igazság keresésének kérdése. Leonard egész történetét az igazság utáni hajszája vezérli, ám a memóriavesztése miatt sosem tudhatja biztosan, mi a valóság. Teddy próbálja elmagyarázni Leonardnak, hogy már megtalálta a felesége gyilkosát, ám Leonard inkább egy új célt keres, hogy tovább folytathassa küldetését, még ha ez az igazság torzításával is jár.
Az etikai dilemmák és a bosszú
A film moralitásról és a bosszú következményeiről is szól. Leonard bosszúszomja elhomályosítja ítélőképességét, és mind a saját, mind mások életét veszélyezteti. A történet vége rámutat, hogy a személyes bosszú gyakran nem vezet igazi megoldáshoz, hanem inkább egy véget nem érő erőszakspirálhoz.
Kritikai fogadtatás
A Memento széles körű elismerést kapott kritikusoktól és nézőktől egyaránt. A film lenyűgöző narratív struktúrája és mélyen filozofikus témái miatt kiemelkedett a 2000-es évek független filmjei közül. Roger Ebert szerint a film „diabolikus és elnyelő élmény” volt, amely bár első nézésre zavaros lehetett, mégis kényszerítette a nézőt arra, hogy újra és újra gondolja át a történteket.
A Reelviews kritikusa, James Berardinelli szintén kiemelte Nolan briliáns narratív szerkezetét, amely egyszerre volt innovatív és izgalmas, soha nem hagyva, hogy a néző ellankadjon.
Film információk:
- Rendező: Christopher Nolan
- Forgatókönyvíró: Christopher Nolan (Jonathan Nolan novellája alapján)
- Főbb szereplők:
- Guy Pearce – Leonard Shelby
- Carrie-Anne Moss – Natalie
- Joe Pantoliano – Teddy
- Műfaj: Neo-noir pszichológiai thriller
- Hossz: 113 perc
- Korhatár: 16+
- Megjelenés dátuma: 2000. szeptember 5. (Velencei Filmfesztivál), 2001. március 16. (USA)
- Zene: David Julyan
Értékelések
- IMDb pontszám: 8,4/10 (kb. 1,3 millió szavazat alapján)
- Rotten Tomatoes értékelés: 93% kritikai értékelés, 94% közönség értékelés
Érdekességek / Kulisszatitkok
- A film szerkezete – a fordított időrend – lenyűgöző innováció volt, amely sokak szerint a nézőt is Leonard helyzetébe kényszeríti, aki nem emlékszik a korábbi eseményekre.
- Christopher Nolan öccsével, Jonathan Nolannel közösen dolgozott a történeten; Jonathan egy novellát írt, ami inspirálta a forgatókönyvet.
- A film jelentős hatást gyakorolt a thriller műfajra és a filmkészítés technikai megközelítésére, különösen a narratív szerkezet terén.
Kapcsolódó filmek / Folytatások
A Memento-nak nincs közvetlen folytatása, de Christopher Nolan további munkái, mint például a Tökéletes trükk és az Eredet, hasonlóan játszanak a nézők időérzékével és a narratív struktúrával.
Források
- Wikipedia: Memento (film) (Wikipedia)
- Roger Ebert: Memento Movie Review (Roger Ebert)
- Film Colossus: Memento Explained (Film Colossus)
- Reelviews: Memento Review (Reelviews Movie Reviews)