Tartalom:
A Michael Collins című film a 20. század eleji ír függetlenségi harc egyik kulcsfiguráját, Michael Collinst (Liam Neeson) állítja középpontba, aki a brit uralom elleni gerillaháború vezetője volt. A történet az 1916-os húsvéti felkeléssel kezdődik, amely során az ír felkelők elvesztik a harcot a brit erők ellen. Collins, a hagyományos hadviseléstől elfordulva, gerillataktikákat vezet be, amellyel sikerül térdre kényszerítenie a brit hírszerzést. A film fontos része, amikor Collins tárgyalóasztalhoz kényszeríti az angolokat, és aláírja a békeszerződést, amely létrehozza az Ír Szabadállamot. Ez azonban megosztja Írországot, mivel a szerződés továbbra is a brit monarchia fennhatósága alá helyezi az országot, és polgárháborúhoz vezet. A film utolsó felvonása Collins tragikus meggyilkolásával zárul, amely 1922-ben történt saját szülőföldjén, Cork megyében.
Szereplők és alakítások
A film egyik legnagyobb erőssége Liam Neeson erőteljes alakítása Michael Collins szerepében. A kritikusok szerint ez a legátütőbb szerepe, még a Schindler listája (1993) alakítását is felülmúlja. Aidan Quinn, mint Harry Boland, Collins hűséges barátja, és Alan Rickman, mint Éamon De Valera, Collins politikai ellenfele, szintén emlékezetes teljesítményt nyújtanak. Julia Roberts Kitty Kiernan szerepében jelent meg, bár karaktere kevésbé volt jelentős a történet szempontjából, gyakran a szerelmi háromszög sémájaként marad meg a nézők emlékezetében.
Történelmi pontosság és kritikai fogadtatás
Neil Jordan rendező 13 éven át dolgozott a forgatókönyvön, hogy megvalósítsa ezt a nagy léptékű történelmi filmet, amelyet számos kritikus vegyesen fogadott. Bár a film hitelesen idézi fel a korszak Írországát és a politikai eseményeket, néhány történelmi pontatlanságot is felfedeztek benne. A film kritikusai szerint Éamon De Valera alakja túlságosan árnyékolt, a brit elnyomás egyoldalúan ábrázolt, és a romantikus szálak, mint Collins és Kiernan kapcsolata, kevésbé szükségesek a cselekményhez. A Roger Ebert kritikus is felveti, hogy a film De Valerát olykor túlzottan negatív fényben tünteti fel, de mégis sikerült egy lenyűgöző drámát teremteni, amely a „népi hős” Collins történetét meséli el a világ közönsége számára (Roger Ebert) (EW.com).
Kritikai elismerés
A Michael Collins nem csak Liam Neeson alakítása miatt vált emlékezetessé, hanem a rendezés és a látványvilág miatt is, amelyet Chris Menges operatőri munkája tett teljessé. A film 1996-ban a velencei filmfesztiválon elnyerte az Arany Oroszlánt, és bár a mozikasszáknál nem robbantott bankot, továbbra is az egyik legjelentősebb filmként tartják számon az ír függetlenségi harcról. Kritikusok dicsérték a film tempóját és erkölcsi súlyát, bár néhányan hiányolták a mélyebb történelmi kontextust, különösen az amerikai nézők számára (Reelviews Movie Reviews) (EW.com).
Film információk:
- Rendező: Neil Jordan
- Forgatókönyvíró: Neil Jordan
- Főbb szereplők:
- Liam Neeson (Michael Collins)
- Aidan Quinn (Harry Boland)
- Julia Roberts (Kitty Kiernan)
- Alan Rickman (Éamon De Valera)
- Stephen Rea (Ned Broy)
- Műfaj: Történelmi dráma, politikai thriller
- Hossz: 132 perc
- Korhatár: 16+
- Megjelenés dátuma: 1996. október 11. (USA)
- Zene: Elliot Goldenthal
Értékelések:
- IMDb: 7.1/10 (kb. 34,000 szavazat alapján)
- Rotten Tomatoes: 77% (kritikai értékelés), 79% (közönség értékelése)
Érdekességek / Kulisszatitkok:
- Neil Jordan 13 éven át dolgozott a forgatókönyvön, hogy a történelmi dráma megvalósulhasson.
- A film Velencében elnyerte az Arany Oroszlánt, amely az egyik legnagyobb filmes elismerés.
- Julia Roberts karaktere, Kitty Kiernan, ugyan történelmi személy, de a szerelmi szálat sok kritikus feleslegesnek érezte.
- Alan Rickman alakítása Éamon De Valera szerepében sokkal visszafogottabb, mint megszokott gonosz karakterei, például a Die Hard-ban (Reelviews Movie Reviews).
Kapcsolódó filmek / Folytatások:
A Michael Collins nem rendelkezik közvetlen folytatással, de a film a politikai és történelmi drámák műfajában hasonló filmekkel rokonítható, mint például A rettenthetetlen (1995) és a Felkavar a szél (2006).