Az ónix egy csodálatos drágakő, amelyet elsősorban látványos fekete színe jellemez. Néha fehér rétegeket tartalmaz, de gyönyörű kivitelben teljesen fekete drágaköveket is találhatunk.
Sokan szeretik ezt az éjszakai követ, mert olyan kifürkészhetetlen. Bár a fény nagyon enyhén átsüt rajta, teljesen átlátszatlan.
Mi is az az ónix?
Az ónix drágakő valójában több színben is kapható, de a legismertebb belőle a fekete színű. Történelmileg sokan azt hitték, hogy az ónix drágakő felelős a barátok közötti nézeteltérések és konfliktusok kialakulásáért.
Az ónix egy oxidásvány, amelynek kémiai összetétele SiO-2 a kvarccsoport képviselője, amelybe beletartoznak az ametiszt, hegyikristály, rózsakvarc, citrin, tigrisszem, achát és opál ásványok is. A kvarcon belül az ónix a kalcedon fajtája.

Az ónix a trigonális kristályrendszert követve kristályosodik, és kriptokristályos kristályokat képez, amelyek csak mikroszkóp alatt láthatók. A fekete kvarc ásványi aggregátumok sűrűek és gömbölyűek.
Az ónix fénye a matt és az üveges között változik, az áttetszőtől az átlátszatlanig, miáltal Urban Friedrich Brückmann (1728-1812) ásványkutató 1801-ben kijelentette: “ha az ónix bizonyos vastagságú, akkor egyáltalán nem áttetsző”.
Carl Friedrich Christian Mohs német ásványkutató szerint az ásványok 10 fokozatú keménységi skáláján 7-es Mohs-keménységével az ónix kemény ásványnak számít, sűrűsége 2,5-2,65 g /cm³.
Az ónix eredete és elterjedése
Az ónix, mint magmás eredetű ásvány, szilikáttartalmú oldatokból kristályosodva jön létre mangán és vas jelenlétében, amelyek a színt biztosítják.
Más kvarcokhoz képest az ónix ritka ásvány, csak néhány előfordulási helye ismert, például Skócia, Csehország/Cseh Köztársaság, Karélia/Oroszország, Madagaszkár, India, Brazília, Kanada és az USA.
Az ónix jótékony hatásai
Ez a kő arról híres, hogy az egyik legerősebb médium az energia továbbítására, ami kiváló választássá tette a gyógyítók számára, ha érzelmi, mentális és fizikai gyógyulásról van szó.
Az ónix kő fizikai gyógyító tulajdonságai a gyökércsakráinkhoz kapcsolódnak. Ez segít testünknek enyhíteni számos olyan betegség tüneteit, amelyek jellemzőek a kiegyensúlyozatlan gyökércsakrára.
Ezek a betegségek a következők:
- Duzzanat a test alsó felében
- A menstruációval kapcsolatos szövődmények és problémák
- Fáradtság, lassúság, összpontosítási képtelenség
- Hólyaggal kapcsolatos problémák
- Emésztőrendszeri problémák
- Fájdalom, görcsök és szorító érzés a hát alsó részén, a lábfejben és a bokában.
A fent felsorolt problémák többsége annak az eredménye, hogy a gyökércsakrát negatív köd borítja. Az ónix drágakő segíthet enyhíteni ezeket a problémákat és a kapcsolódó tüneteket azáltal, hogy a test közelében tartja, amíg a csakra ki nem tisztul.
Ha érzelmi és mentális problémákról van szó, az ónix segíthet a negativitásból eredő aggodalmak tisztázásában. Túl gyakran találjuk magunkat olyan nehezen feldolgozható érzelmekkel, mint a szomorúság és a harag.
Noha az ilyen típusú érzelmek nem lehetnek eredendően negatívak, emberi hajlamunk az, hogy káros módon használjuk fel őket, például haragot táplálunk.
Míg az ónix kövek nem feltétlenül törekednek arra, hogy teljesen eltávolítsák ezeket az érzelmeket, inkább segítik őket egy nagyobb célra irányítani.
Tehát ahelyett, hogy ezeket a negatív érzéseket oldalra löknénk, ez a kő segít abban, hogy jobban lássuk ezeket a problémákat, jobban felismerjük, jobban elfogadjuk, és jobban át tudjuk dolgozni őket anélkül, hogy tehernek éreznénk őket.
Az ónix drágakő akkor is nagyszerű, ha a napi meditáció részeként használod, mivel segíthet felismerni potenciálod valódi mértékét, különösen akkor, ha az energiád a legalacsonyabb, és előfordulhat, hogy nem tudsz összpontosítani.
Melyik csakrához kapcsolódik?
Az ónix ásványt általában az alapcsakra (más néven gyökércsakra vagy muladhara csakra) és a szakrális csakra (más néven szexcsakra vagy Szvádhisthána csakra) gyógyításához használják. Ezek a csakrák felelősek a fizikai stabilitásért, az energiáért és a túlélési ösztönért. Az ónix erősítő, stabilizáló hatással van, ami segíthet az érzelmi és fizikai egyensúly megteremtésében.
Azonban a kristályok és a csakrák kapcsolatára vonatkozó nézetek néha eltérhetnek különböző források között. Egyesek úgy vélik, hogy az ónix különösen hatékony a szoláris plexus csakrában (más néven napfonat vagy manipura csakra), mely a bátorságért és az önbizalomért felelős. Mások szerint pedig a harmadik szem csakrához (más néven homlokcsakra) is kapcsolódik, amely az intuícióért és a belső látásért felelős.
Javasolt kísérletezni és megtapasztalni, hogy mely csakrákban érzed az ónix hatását a leginkább. A fontos, hogy mindig kövesd a saját intuíciód és belső útmutatásod a kristályok használatában.
Mely kövek harmonizálnak az ónixal?
Az ónixot gyakran használják egyensúly és védelem megteremtésére, és sokféle kristálygal harmonizálhat. Melyik kristállyal kombinálod, az nagyban függ attól, hogy milyen célt szeretnél elérni.
Néhány példa a jól harmonizáló kövekre:
- Rózsakvarc: Ez a szeretet köve, amely képes megnyitni a szívet. Az ónix ereje és a rózsakvarc szeretete jól kiegészíti egymást, és segít a harmonikus, egyensúlyos állapot elérésében.
- Citrin: Ez a napfény köve, amely ismert a boldogság, az önbizalom és a pozitív energia elősegítésében. Az ónix stabilizáló hatásával együtt képesek segíteni az érzelmi egyensúly elérését.
- Hematit: A hematit egy további földközi kő, ami jól harmonizál az ónixszal. Segít az átalakulásban, és erősíti az önértékelést és az önbizalmat.
- Holdkő: Ez a kristály a női energiát képviseli, és segít az érzelmi egyensúlyban. Az ónixszal együtt erős védelmi párost alkotnak.
Az ónix tisztítása és gondozása
Egy idő után az ónix drágakő beszennyeződhet, és elhomályosulhat minden negatív energia hatására, amelynek eltávolításában szerepet játszott.
Tartsuk a követ tiszta folyó vízben. Ez megtisztítja a negatív energiáktól, majd használjunk enyhe mosogatószert, hogy megszabaduljunk a szennyeződésektől vagy lerakódásoktól, mielőtt még egyszer tiszta folyó víz alá tennénk.
Próbáljuk meg elkerülni a közvetlen napfényt, mert ez a szín kifakulását okozhatja.
Hogyan állapíthatom meg, hogy az ónixom valódi-e?
1. Vizsgáljuk meg a felületi textúrát
Az ónix az egyik legkeményebb drágakő, amely megkönnyíti annak meghatározását, hogy az ónix valódi-e vagy sem. Először ellenőrizzük a kő felületét. Ha olyan karcokat látunk rajta, mint amit egy általános elhasználódás okozott volna, akkor lehet, hogy a kő nem igazi ónix drágakő.
2. Ellenőrizzük a súlyát
A fekete ónix, egy közepesen szilárd ásvány, kézben tartva kielégítően súlyosnak érezteti magát. Az ónix legmeggyőzőbb utánzatait azonban gyakran gyantába öntik, és olyan összetevőkkel töltik fel, amelyek hatására nehezebbenk érezhetjük a követ. Ezért nem lehet a súlyt egyedüli kritériumként használni.
3. Hőteszt
A következő módja annak, hogy teszteljük, hogy a fekete ónix valódi-e, a hőteszt vagy a hőmérsékleti teszt elvégzése.
- Érintsük a fekete követ az arcunkhoz vagy egy forró testrészünkhöz. Ha hűvösnek érezzük a bőrünkön akkor ez egy igazi kő. Ha felmelegszik a test hőmérsékletétől, az műanyag vagy valamilyen szintetikus hamisítvány.
- A hőteszt másik formája annak ellenőrzése, hogy a kő hogyan reagál a magasabb hőre. A fekete ónix olvadáspontja 1000 fok felett van, ami lángálló. Tartsuk a követ egy gyertyaláng vagy egy öngyújtó fölé kb. 10 másodpercig, és nézzük meg, mi történik. Ha megolvad vagy megváltoztatja az alakját, akkor műanyag fekete ónix. Ha nem, akkor valódi fekete ónix lehet, de az is előfordulhat, hogy egy másik fajta fekete drágakő.
Kiemelt kép forrása: themagichoroscope.com