A propolisz hasznos és sokoldalú természetes termék, amelyet az emberek ősidők óta használnak betegségek gyógyítására. Csak a méhek tudnak propoliszt előállítani, és sok elemet és fenolos savat tartalmaz.
A jelentések szerint a propoliszban több mint 240 összetevő található. Erősíti és védi az immunrendszert, támogató hatással van számos betegség kezelésében.
Mi is az a propolisz?
A propolisz olyan anyag, amelyet a méhek a lombhullató fák rügyeiről és kérgéről gyűjtenek össze, és viasszal, virágporral és nyálváladékkal gazdagítják.
A méhek a propoliszt a lépek fertőtlenítésére, építőanyagként és mumifikálásra használják. A propolisz főként a fáknak köszönhetően keletkezik, a méhek összegyűjtik a gyantát, nyálmirigyeikből adnak hozzá anyagokat és állkapcsukkal tovább dolgozzák a keveréket.
A legtöbb propolisz gyantából és viaszból áll. A hatóanyagok fő szerepe a flavonoidok. A második helyen az olyan savak állnak, mint a hidroxifahéj, például a kávésav vagy a ferulinsav.
További vízben oldódó komponensek a méhenzimek, cukor, B-, C- és E-vitamin, ásványi anyagok és nyomelemek. A számtalan gyümölcsben és zöldségben található fenolsav-típusok nagyobb mennyiségben találhatók a propoliszban. Ezért erős antioxidáns.
Milyen előnyei vannak a propolisznak?
1. Támogatja az immunrendszert
A szakértők által végzett vizsgálatokat tekintve elmondható, hogy a propolisz egyik összetevője, a C-vitamin nagyon sikeres antioxidáns (szabadgyökfogó).
Ennek köszönhetően megóvja az emberi szervezetet a szabad gyökök általi károsítástól, ha külső tényezőknek van kitéve, és megakadályozza bizonyos krónikus rendellenességek előfordulását az egyénben.
A szabadgyökök az egyik probléma, amellyel korunk körülményei között szembesülünk, különösen a levegőszennyezés miatt.
2. Influenza vagy megfázás esetén alkalmazható
A propoliszban található flavonoid csoportnak nevezett vegyületek védelmet nyújtanak az emberi szervezetnek a vírusok ellen. Megfigyelték, hogy a propolisz fogyasztása influenza vagy megfázás ellen is hatékony lehet.
3. Használható herpesz kezelésére
A herpeszvírus okozza a herpesz kialakulását, a vírusok elleni küzdelemre képes propolisz pedig helyileg alkalmazható a herpesz kezelésében.
4. Hatékony a száj- és fogápolásban
Antibakteriális tulajdonságainak köszönhetően a propolisz képes megakadályozni a baktériumok szaporodását a szájban, így megelőzheti a fogszuvasodást és a fogínyben előforduló duzzanatot.
Előnyös, ha propoliszt adunk szájvízhez vagy fogkrémhez a száj és a fogak egészségének védelme érdekében.
5. Égési sérülés kezelésére használható
A propoliszban lévő flavonoid csoport egyidejűleg gyorsítja a sebek záródását az alábbi tulajdonságoknak köszönhetően:
- Antibakteriális,
- Gombaellenes,
- Gyulladáscsökkentő.
6. Hasznos az emésztőrendszer egészségével kapcsolatos betegségek kezelésére
A Propolisz egyes emésztőrendszeri betegségek kezelésében is hasznos lehet:
- fekélyes vastagbélgyulladás,
- gyomorfekély,
- gyomorrák,
Jelentős hatékonysággal rendelkezik mind a bélrák kezelésében, mind pedig megelőző intézkedésként. Gyomorfekély a beteg egyénben h. A pylori nevű kórokozót okozza, és a propolisz hatékonyan képes elpusztítani ezt a kórokozót.
7. A légutak egészségére gyakorolt hatás
A szezonális átmenetek során gyakran fellépő felső légúti megbetegedések esetén alkalmazható belsőleg vagy külsőleg. A propolisz antimikrobiális tulajdonságai miatt olyan betegségek ellen is hatásos lehet, mint az asztma és a hörghurut.
A mai pandémiás körülmények között sok ember gyakran megbetegedhet a légutak miatt. Ezért nagyon értékes a légutak egészségének megőrzése. Emiatt manapság a propolisz használatának nagymértékű növekedése figyelhető meg.
Hogyan kell használni a propoliszt?
A propolisz egy táplálék-kiegészítő termék, amely számos jó értékelést kapott az azt használó egyénektől. A propolisz felhasználásának módja azonban szintén az egyik legfontosabb kérdés. A feldolgozatlan, azaz nyers propolisz nagy mennyiségű méhviaszt tartalmaz, ez a viasz pedig az emberi szervezet számára nagyon nehezen emészthető vegyület.
Emiatt nagyon fontos a propolisz tápláló és viasztartalmú részének elkülönítése, mielőtt emberi fogyasztásra kínálják. A bomlási folyamat során a propolisznak megfelelően le kell bomlani ahhoz, hogy az emberi szervezet számára emészthető legyen.
A lebontás után a propoliszból a virág vagy a lárva maradványait is lebontják.
- A vízben oldódó propolisz fogyasztása különböző italokhoz keverve lehetséges. Ezek lehetnek üdítőitalok, például tej és gyümölcslé, kivéve a víz.
- A vízben nem oldódó propoliszt leginkább szilárd vagy félszilárd élelmiszerekhez keverve javasolt használni. Ilyen élelmiszerek például a melasz, a kenyér, a méz és a joghurt.
- A cseppek és keverékek formáján kívül a propolisz gyógyszereknek vannak spray- vagy szájvíz formái is. Általában a felső légúti betegségekkel, valamint száj- vagy fogászati problémákkal küzdő betegek számára ajánlott. Naponta maximum 3-szor célszerű fogyasztani.
- A propolisz krémes formái helyileg alkalmazhatók égési sérülések, herpesz és fertőzések kezelésére.
- Emellett léteznek kapszula vagy tabletta formájú propolisz is, és bár ezeket általában az immunitás erősítésére használják, alvásproblémákkal küzdő egyéneknél is nagyon hatásosak lehetnek.
- A folyékony propoliszt köhögésszerű légúti problémák vagy száj- és fogászati problémák esetén használják.
Mit kell figyelembe venni a propolisz használata előtt?
A propolisz használata előtt figyelmesen el kell olvasni a használatára vonatkozó ajánlásokat, és orvoshoz kell fordulni, ha olyan kérdés merül fel, amelyben nem vagyunk biztosak.
Ezenkívül a krónikus betegségben szenvedőknek konzultálniuk kell orvosukkal a propolisz alkalmazása előtt. Az alábbiak szerint sorolhatjuk fel azokat a szempontokat, amelyeket figyelembe kell venni a propolisz általános alkalmazása előtt:
- A propolisz egyes természetes összetevői lelassíthatják a véralvadási folyamatot. Emiatt a tervezett műtét után a propolisz és más hasonló természetes-növényi eredetű anyagok vagy gyógyszerek alkalmazását el kell hagyni.
- A mézre allergiás személyeknek nem ajánlott propoliszt használni.
- A terhes és szoptató anyák számára létfontosságú, hogy a propolisz alkalmazása előtt orvossal konzultáljanak.
- Az asztmában és hasonló légúti betegségben szenvedők számára rendkívül fontos, hogy a propolisz használata előtt konzultáljanak orvossal.
- Semmilyen természetes vagy növényi eredetű anyag, köztük a propolisz nagy mennyiségben történő fogyasztása nem javasolt.
- A propolisz hosszú távú használata allergiás reakciókat okozhat.
Főkép forrása: supersmart.com