Salvador Dalí 1904. május 11-én született a spanyolországi Figueresben, és már nagyon fiatalon minden idők egyik legtermékenyebb művészévé vált.
A festményein ábrázolt feltűnő és kissé bizarr képek megszilárdították nevét a szürrealista mozgalomban, és műveit a mai napig számos elismert műkritikus tiszteli.
Ambiciózus természete biztosította, hogy finoman csiszolt technikai képességei számos médiumra kiterjedjenek, hiszen szobrok, rajzok, ékszerek és bútorok egész sorát készítette el hatalmas sikerrel.
Számos filmet is készített az adott terület szakértőivel együttműködve. Nyilvánvaló összehasonlítást lehet tenni a reneszánsz mesterekkel, akik szintén számos különböző szakterületet vállaltak fel, és valahogy mindegyikben képesek voltak lenyűgözni.
A korai évek
Dalí gyermekkorát Figueres és a családi nyaraló között töltötte a tengerparti halászfalu, Cadaques között, és mindkettő meghatározó szerepet játszott a művészetében.
Festményein bátyja is szerepelt, aki kilenc hónappal Dalí születése előtt halt meg gyomorinfluenzában, akit szintén Salvadornak hívtak.
Szülei bátorították tehetségét, sőt, megépítették neki első művészeti műtermét Cadaques-ban, ahol sok időt töltött lenyűgöző szénrajzok készítésével.
A Colegie de Hermanos Maristas és a Figueres-i Instituto iskolába járt, ahol álmodozó és különc hírében állt. 1919-ben rendezték meg első művészeti kiállítását a Figueres-i Városi Színházban.
Dalí és a szürrealizmus
Miután édesanyja 1921-ben mellrákban meghalt, a madridi Academia de San Fernando iskolába járt, ahol nagy hatással volt rá több különböző művészeti irányzat, például a metafizika és a kubizmus.
Nem telt el sok idő, mire művészi tehetsége és extravagáns, különc módszerei nagy feltűnést keltettek. Miután zavaró és önző viselkedése miatt kicsapták az iskolából, Dalí többször is elutazott Párizsba, ahol olyan neves értelmiségiekkel és festőkkel találkozott, mint Pablo Picasso és Joan Miro, utóbbi mutatta be őt a szürrealista mozgalomnak.
1929-től kezdve Dalí számos szürrealista festményt készített, amelyeket gyakran álmainak és tudatalatti gondolatainak kollázsaiként jellemeznek. Együttműködött Luis Brunel szürrealista filmrendezővel is, akivel két rövidfilmet készített.
Dalí hivatalosan is csatlakozott a szürrealista csoporthoz, és 1930-ra a szürrealista mozgalom hírhedt alakjának számított. Leghíresebb festménye, vitathatatlanul a leghíresebb szürrealista festménye, Az emlékezet állandósága 1931-ben készült el.
A művész rendszeresen együttműködött a szürrealista mozgalom más tagjaival, de véleményük rendszeresen összeütközésbe került, mind művészeti kérdésekben, mind pedig politikai nézetekben. Ez oda vezetett, hogy a többi tag kezdett bizalmatlan lenni Dalíval szemben, és lassan egyre inkább háttérbe szorult.
Gala és a klasszikus mozgalom
Annak ellenére, hogy 1929-ben találkoztak, Dalí csak 1934-ben vette feleségül múzsáját és inspirálóját, Elena Ivanorna Diakonovát, akit Gálának is neveznek.
A nála tíz évvel idősebb orosz bevándorló Gala gondoskodott a dolgok üzleti oldaláról, beleértve az összes jogi és pénzügyi ügyet, és nemcsak Dalí életében, hanem művészetében is kiemelt szerepet játszott.
Dalí klasszikus mozgalma 1942 és 1948 között jött létre. Ebben az időszakban Dalí és Gala az Egyesült Államokban éltek. Miközben a második világháború beborította Európát, Dalí továbbra is lélegzetelállító műveket készített, és 1941-ben már saját kiállítása volt a New York-i Metropolitan Museum of Modern Artban.
Az utolsó évek
- Miután 1948-ban feleségével együtt hazatért, Dalí a következő tizenöt évben 19 nagyméretű vásznat készített, amelyeken optikai illúziók, geometriai és szürrealista képek szerepeltek. Ezek közül a leghíresebbek A hallucinogén Toreador és Az utolsó vacsora című festmények.
- 1960 és 1974 között Dalí segített felépíteni a Figueres-i Teatro-Museo-t, ahol számos festménye ma is látható.
- 1980-ban visszavonult a festészettől, mivel egy mozgásszervi rendellenesség miatt nem tudott dolgozni.
- 1982-ben meghalt a szeretett Gala.
- Egy lakástűz következtében kerekesszékbe kényszerült, és Dalí viszonylag visszavonultan élte utolsó éveit. A fizikai fogyatékosság még a legnagyobb művészeket is kihívás elé állította, emlékezzünk csak arra, hogy Matisse hogyan dolgozott a metszetein későbbi éveiben, és Dalí továbbra is mindent megtett, amit csak tudott, miközben az 1980-as években egészségi állapota lassan romlani kezdett.
- Miután 1986-ban pacemakert ültettek be neki, végül 1989-ben szívelégtelenségben és légzési problémákban halt meg.
Egy méltó gesztus, hogy a Figueres-i Színház-múzeum alatti kriptában temették el, és még ma is vonzza a követőit. Sírhelye mellett egy emléktábla áll, és a színház az ő nevében és örökségében él tovább.
Néhány tény, amit tudnod kell Salvador Dalíról
A legtöbben a művészi alkotásairól emlékeznek rá, és ez joggal van így, de talán van néhány dolog, amit nem tudtál erről a zseniről.
1. Fiatal gyerekként kezdett festeni
Dalí legkorábbi ismert festménye 1910-ben készült, amikor még csak 6 éves volt. A Figueras melletti tájkép című, olajos képeslapra nyomtatott jelenet Katalónia szülővárosának, Figueresnek a buja zöld dombjait és hegyvidéki hátterét ábrázolja.
A lenyűgöző darab feltárja az ikonikus művész hihetetlen, természetes eredetű tehetségét ilyen fiatalon. Jelenleg a floridai St. Petersburg Salvador Dalí Múzeumában lóg.
2. Jellegzetes bajuszát egy másik híres spanyol festő ihlette
Dalí 20-as éveiben kezdett elegáns bajuszt viselni, de ahogy művészként érett, arcszőrzete egyre jobban kirajzolódott. Diego Velázquez, a barokk korszak híres művésze és portréfestője ihlette Salvador Dalí bajuszát azonnal felismerhetővé tette.
3. Minden mesterség nagyja volt
Salvador Dalí igazi reneszánsz emberként érdeklődött a mozi iránt. Ez a kíváncsiság arra késztette, hogy több filmet is rendezzen, mint például az „Andalúziai kutya” és az „Aranykor” című filmeket.
Alfred Hitchcock Elbűvölve (Spellbound) című művéhez is ő tervezte a díszleteket. Hitchcock azért kérte fel Dalít, mert a rendező a szürrealista művészetet tartotta a legmegfelelőbbnek ahhoz, hogy az álmok és a tudatalatti világát megjelenítse a filmben. Dalí egyedi vizuális stílusa, torz terei és szokatlan elemei nagy hatást gyakoroltak a filmre, és segítettek a pszichoanalízis vizuális ábrázolásában.
Még a divatvilágba is bekapcsolódott, cipő formájú kalapot, csatként ajkakkal ellátott rózsaszín övet és homármintás fehér ruhát tervezett.
És ez még nem minden! Együttműködött korának leghíresebb fotósaival is, mint például Man Ray-el és Phillippe Halsman-al.
4. A Walt Disney-vel is dolgozott együtt
Dalí nagyon csodálta Walt Disney-t, akit „a nagy amerikai szürrealistának” nevezett. 1946-ban a közös rajongásuk egy Destino című animációs filmhez vezetett, amely végül el is készült és 2003-ban került bemutatásra.
A filmet Armando Dominguez mexikói zeneszerző zenésítette meg, és a teljes hossza összesen 6 perc lett.
5. Együttműködött a kereskedelmi világgal
Dalí 1969-ben tervezte meg a Chupa Chups nyalókák logóját, amelyet ma is használnak. Azt tanácsolta az alapítónak, aki egyben barátja is volt, hogy a márka ismertségének növelése érdekében helyezze el a logót a nyalókára.
Dalí négy borítót készített a legendás Vogue divatmagazinnak. Első, 1938. decemberi borítóján két nő látható. Az előtérben lévő nőnek virágból formált feje van, míg a háttérben lévőnek a fejéből ágak nőttek ki.
Az 1971. decemberi számhoz nemcsak a borítót tervezte, hanem szerkesztőként is tevékenykedett.
6. Ékszereket tervezett – Köztük egy lüktető szívet is
A Royal Heart egy káprázatos remekmű, amelyet 18 ezer aranyból készítettek, és 46 rubinnal, 42 gyémánttal, két smaragddal és más értékes drágakövekkel borították be. És nem ez a leglenyűgözőbb rész.
Egy belső mechanizmus hatására a The Royal Heart úgy ver, mintha egy élő emberi szív lenne.
7. Közeli barátságban volt Amanda Learrel
Amanda Lear francia modell és énekesnő fiatalkorában festészetet tanult Salvador Dalítól, és az egyik legnagyobb múzsája volt. A Dalí-Gala házaspár pártfogoltja volt, és együtt nyaralt velük Port Lligat-i otthonukban.
Festmények, amelyeken pózolt: A Hypnos (1965) és a Vénusz a szőrmékben (1968). Szoros barátságuk több mint tizenöt évig tartott.
8. Úgy gondolta, hogy ő reinkarnálódott idősebb elhunyt testvéreként
Mivel csak 9 hónappal Dalí születése előtt halt meg, úgy gondolta, hogy ő volt testvére igazi reinkarnációja. Ez érthető, mert 5 évesen Dalí szülei elvitték bátyja sírjához, és pontosan ezt mesélték neki.
Egy másik megerősítés az volt, hogy ugyanazt a nevet viselték. Dalí későbbi pályafutása során megfestette néhai testvérét a Halott testvérem portréjában (1963).
9. Sigmund Freud ihlette
Az 1920-as években Dalí elolvasta Sigmund Freud Álomfejtés című művét. Ez az olvasmány inspirálta egész pályafutása során. Valójában Dalí csak Freud megszállottja volt.
Önéletrajzában a kettőjük közötti képzeletbeli beszélgetésekről szóló álmokat írja le. Amikor 1938-ban végül találkozott Freuddal, magával vitte Narcissus metamorfózisa című híres festményét.
Freud hatása azt jelentette, hogy Dalí művei gyakran sötétebb tónust öltöttek, ellentétben Magritte műveivel, akinek a művei játékosak voltak, talán hozzájárulva karakterének vonzerejéhez.
10. Módszerei a szürreális ábrázolás elérésére gyakran szokatlanok voltak
Ahhoz, hogy szürreális tájakat és képeket hozzon létre, Dalí úgy vélte, hozzá kell férnie a tudatalattijához. Ennek érdekében a delírium állapotába kényszerítette magát.
Ennek egyik módja az volt, hogy tekintetét egy tárgyra szegezi, hogy különböző képeket lásson benne és körülötte. Ezt „paranoid-kritikus módszernek” nevezték.
Egy másik technika az volt, hogy állandóan olyan állapotban tartsa magát, hogy se nem aludt, se nem volt ébren. Leült egy tállal és egy kanállal, és amikor elaludt, a kanál hangja, ahogy a tálba esik, felébresztette.
A lenyűgöző szürrealista mozgalom fontos tagja, Salvador Dalí ennek ellenére igazi egyedülálló volt. Folyamatosan fejlődött, élete során új felfedezések inspirálták, és könyörtelenül feszegette a művészet határait.
Álmodozó, gyakran nyugtalanító alkotásai kiállták az idő próbáját, a mai napig inspirálják a művészeket, és ma is ugyanolyan lenyűgözőek, mint amikor megalkották őket. Munkái olyan híresek, hogy a világ múzeumjaiban és galériáiban őrizik őket.
Fontosabb Salvador Dalí kiállítások
- 1919: Első kiállítás a Figueres-i Városi Színházban
- 1925: Dalí 11 művet állít ki az újonnan alapított Sociedad Ibéria de Artistas csoportos kiállításán Madridban.
- 1925: Első önálló kiállítás a barcelonai Galeries Dalmauban.
- 1929: Dalí első párizsi kiállítása megnyílik a Galerie Goemansban 11 alkotással.
- 1936: Dalí részt vesz a Nemzetközi Szürrealista Kiállításon Londonban.
- 1936: Ugyanebben az évben rendezik meg az első londoni egyéni kiállítást az Alex, Reid és Lefevre Galériában.
- 1936: Részt vett a MoMA (Modern Művészeti Múzeum) Dada, szürrealizmus című kiállításán.
- 1941-42: A MoMA egyszerre ad otthont Dalí és Joan Miró két nagy retrospektívjének.
- 1982: Megnyílik a Dalí Múzeum a floridai St. Petersburgban.
- 2023: Budapesten, a Dali Universe szervezésében megrendezz kiállítás. A tárlat több mint 250 művet mutatott be, köztük szobrokat, grafikákat és kerámiákat, amelyek Dalí sokoldalú művészetét reprezentálták.
Kiemelt kép forrása: bonvida.com