A shea vaj számos szépségápolási termék összetevőjeként szerepel, mivel a legtöbb bőrtípuson teljesen biztonságos a használata, és a kozmetikában évszázadok óta használják a bőrt hidratáló és nyugtató vitaminoknak és zsírsavaknak köszönhetően.
Mi is az a shea vaj?
A shea vaj egy természetes olaj/vaj, amelyet a shea fa termésének magjából állítanak elő.
A shea fák az afrikai szavannából származnak, és a legtöbb shea vajat még mindig ezen a területen készítik.
Nyugat- és Kelet-Afrikában régóta használják a bőr és a haj hidratálására és védelmére. Emellett hosszú múltra tekint vissza a gyógyászati felhasználásban, a sebkezelésben és a lepra kezelésében.
Afrikában néha élelmiszerekben is használják. Megoszlanak a vélemények arról, hogy ez egészséges-e vagy sem. Vannak tanulmányok, amelyek azt mutatják, hogy a shea vaj fogyasztása megzavarhatja a fehérje emésztését, de további kutatásokra van szükség ahhoz, hogy egyértelmű képet kapjunk erről.
A főként Ghánában található shea fa botanikai neve Vitellaria Paradoxa, de létezik egy másik típusú shea fa is, amely Nigériában és környékén található, a Vitellaria Nilotica. Az ilyen típusú shea fa diójából az úgynevezett Shea Nilotica vaj készül.
Mi a különbség a finomított és a finomítatlan shea vaj között?
A finomítatlan shea vaj egyszerűen azt jelenti, hogy vegyszerek vagy tartósítószerek használata nélkül vonják ki és állítják elő. Más szóval, még mindig kézzel állítják elő, ahogyan Afrikában évszázadok óta tették.
Ez nagyon fontos, mert csak a finomítatlan shea vaj tartalmazza a shea dióból származó összes vitamint és ásványi anyagot, így hidratáló és gyógyító tulajdonságait is.
A finomított shea vajat kémiai oldószerrel extrahálják. A finomított shea vajat szagtalanítják, rendkívül magas hőmérsékletre hevítik és fehérítik, hogy esztétikusabbá tegyék.
A finomítási folyamat folytatásával a finomítatlan shea vajban lévő vitaminok és ásványi anyagok legalább 95%-kal csökkennek, és a kémiai maradékok a shea vajban maradnak.
Ezért a legjobb, ha finomítatlan shea vajat használunk bőrünk és hajunk ápolására.
Milyen illata van a shea vajnak?
A nyugat-afrikai shea vaj jellegzetes füstös diós illatú. Az illat gyorsan elillan és nem marad a bőrön. Ahogy a shea vaj öregszik, a dió illata is csökken.
Hogyan segít a shea vaj a bőrödnek?
A shea vaj gazdag A-, E- és F-vitaminban, valamint olyan összetett zsírsavakban, mint az allantoin és a fahéjsav, amelyek segítenek megőrizni bőröd puhaságát és szépségét. A shea vaj nagyon jól hidratálja a bőrt. Ennek az az oka, hogy nagy mennyiségű el nem szappanosítható anyagot tartalmaz.
1. A vitamin
A shea vaj mélyen behatol a bőrbe, és puhává és rugalmassá varázsolja a bőrt. A benne található A-vitamin serkenti a sejtosztódást és a kollagéntermelést.
Ez javítja a bőr állapotát és rugalmasságát. A shea vajban található A-vitamin emellett javítja a bőr textúráját, és segít a pigmentfoltok, ráncok és az arc finom vonalai ellen.
2. E vitamin
A shea vajban található E-vitamin természetes antioxidáns, és védi a bőrt a szabad gyökök ellen. Ez a vitamin azt is biztosítja, hogy bőrünk jól megtartsa a nedvességet, és jó vérkeringést biztosít a bőrben. Az E-vitamin segít csökkenteni a striákat és a narancsbőr kialakulását.
3. F vitamin
Az F-vitamin esszenciális zsírsavakban gazdag, amelyek segítik a száraz és érdes bőr hidratálását.
4. Zsírsavak
A shea vajban található fahéjsav mérsékelten védi a bőrt az UV sugaraktól. A shea vaj testhőmérsékleten megolvad, ezért gyorsan felszívódik a bőrben anélkül, hogy zsírossá válna.
A benne található allantoin elősegíti a bőr regeneráló képességét, és az A- és E-vitaminnal kombinálva segít a szennyeződések ellen.
A shea vaj jótékony hatásai
1. Hidratálja a bőrt és a hajat
Ha száraz bőröd van, a shea vaj lehet az új legjobb barátod. Bőrkondicionáló szerként működik. Segít megőrizni a nedvességet azáltal, hogy védőgátat képez a bőr felszínén, amely csökkenti a vízveszteséget és hidratálja a bőrt.
Egyes szakértők szerint még a kókusznál is jobb a bőrödnek. A gyümölcs húsos részéből származó olajok, például a kókuszolaj, nagyon eltömítheti a pórusokat. A bőr mindig jobban reagál a mag- vagy dióolajokra, mert utánozzák a bőrben természetesen megtalálható olajokat.
A shea vaj hidratálja a hajat is. A fejbőr kondicionálásával csökkentheti a korpásodást, és erősebbé teheti a hajat, és segít megelőzni a későbbi töredezést.
2. Gyulladáscsökkentő
Kutatások kimutatták, hogy a shea vaj gyulladáscsökkentő hatással bír, ami azt jelenti, hogy még az aknés bőrön is segíthet.
Egy tanulmány kimutatta, hogy a shea vaj ugyanolyan hatékony lehet az ekcéma kezelésében, mint a gyógyszeres krémek.
3. Öregedésgátló
A shea vaj használata fokozza a bőr kollagéntermelését.
Ezenkívül a vaj sztearinsavat, linolénsavat, palmitinsavat is tartalmaz. Ezek a zsírsavak táplálják és védik a bőrt, segítik csökkenteni a ráncokat és halványítani a bőrhibákat.
Hogyan használjuk a shea vajat?
A shea vaj nagyon sokoldalú bőrápoló összetevő, és gyakran használják olyan termékekben, mint az ajakbalzsam. Használhatjuk 100% tisztaságú hidratáló krémként, vagy házi szépségápolási termékekben. Készíthetünk vele testvajat, barkács ajakbalzsamot, testápolót stb.
Íme néhány a shea vaj kedvenc felhasználási módjai közül:
- Tiszta arcra és testre, mint egy hidratáló krém
- Shea vajas lotion rúdban a könnyű használat érdekében
- Napozás utáni enyhe krémként, tisztán vagy aloe vera levével, csipkebogyóolajjal, mandulaolajjal és levendulaolajjal együtt
- Készítsünk saját krémet a terhességi striák megelőzésére shea vajjal, méhviasszal, kókuszolajjal, avokádóolajjal és mandulaolajjal
- Szemkenőcsként a szarkalábak és a duzzanat csökkentésére
- Masszázsolajként
- Megfázás vagy influenza esetén száraz orra
- A hegekre, hogy természetes módon elhalványuljanak
- A szemhéjon sminkelés előtt
- Hajmaszkként (más természetes összetevőkkel, például ricinusolajjal és jojobaolajjal kombinálva)
TIPP: Ha a shea vaj túl sűrű ahhoz, hogy más összetevőkkel keverjük, olvasszuk fel nagyon alacsony lángon. Ügyeljünk azonban arra, hogy ne hagyjuk túlságosan felforrósodni, mert akkor veszít a jótékony tulajdonságaiból.
Milyen bőrproblémák esetén használható a shea vaj?
A bőrproblémák, például az ekcéma és a pattanások elleni küzdelem során gyakran olyan termékek keresését kell végezni, amelyek megfelelnek a bőrnek.
Minden bőr más és más, és sok olyan tényező okozhat ilyen bőrproblémákat, mint például az elfogyasztott étel, az alvási szokások, a légszennyezettség stb.
A shea vaj nyugtató és gyógyító hatással rendelkezik az alábbi bőrproblémák esetén:
- Ekcéma
- Striák a bőrön
- Száraz bőrrel és/vagy hajjal kapcsolatos problémák
- Bőrgyulladás
- Pikkelysömör
- Finom vonalak és ráncok
- Zsíros bőr és akné
- Repedezett bőr
- Viszkető bőr
- Bőrallergia és bőrkiütés
- Hegek és sötét foltok
Óvintézkedések
- Bár a legtöbb ember számára biztonságos a használata viszont, ha dióallergiában szenvedünk, a sheavaj használata nem feltétlenül a legjobb ötlet, mivel mellékhatásokat okozhat.
- Még nincsenek dokumentált esetek a shea vaj helyi allergiájáról. Tehát érdemes allergiatesztet végezni egy kis bőrfelületen. Ha reakció lép fel, a lehető leghamarabb hagyjuk abba a használatát és konzultáljunk bőrgyógyászunkkal.
Főkép forrása: ambreblends.com