Tartalom:
A Star Wars II. rész – A klónok támadása (2002) tíz évvel a Baljós árnyak eseményei után játszódik, amikor a Galaktikus Köztársaság fokozatosan a polgárháború küszöbére kerül. Számos csillagrendszer szakad ki a Köztársaságból, és csatlakozik a frissen megalakult Független Rendszerek Konföderációjához, melyet Dooku gróf vezet. A film cselekménye két fő szálon fut: Obi-Wan Kenobi nyomozása egy Amidala szenátor elleni merényletkísérlet ügyében, mely során felfedezi a Köztársaság számára épített klónhadsereget, valamint Anakin Skywalker és Padmé Amidala titkos románcának kibontakozása. Mindeközben a galaxist fenyegető veszély, a Klónháborúk előszele válik egyre nyilvánvalóbbá.
Technológiai innovációk és filmezési módszerek
A film volt az első nagy hollywoodi produkció, amelyet teljes egészében digitális kamerákkal forgattak. George Lucas úttörő megoldásai, mint például a Sony-val közösen fejlesztett HDW-F900 kamera használata, jelentős technológiai ugrást jelentettek a filmkészítésben. A forgatás nagy része zöld háttér előtt zajlott, a díszletek és speciális effektek többségét pedig utólag CGI segítségével adták hozzá.
Szereplők és karakterfejlődés
A film jelentős fókuszt helyez Anakin Skywalker és Padmé Amidala szerelmi szálára, ám a kritikusok gyakran kifogásolták a románc klisés és gyengén megírt párbeszédeit. Anakin karaktere különösen vitatott, mivel Hayden Christensen alakítása sokak szerint túlságosan nyers és manipulatív volt, ami nehezen illett a későbbi Darth Vader szerepéhez. Ezzel szemben Ewan McGregor Obi-Wan Kenobiként több elismerést kapott, mint az előző filmben, érettebb és karizmatikusabb Jedi-mestert ábrázolva.
Vizualitás és akciójelenetek
Bár a film digitális technológiája innovatív volt, több kritika érte a CGI látványvilágot. A képi megvalósítás néha „játékfilmszerű” és túlzottan szintetikus volt, amit sokan kevésbé élvezhetőnek találtak a hagyományos filmes technikákhoz képest. Ennek ellenére a film végső akciójelenetei, különösen a geonosisi aréna csatája, látványosak és izgalmasak voltak, erősítve a Star Wars sorozatra jellemző epikus hangulatot.
Kritikai fogadtatás
A Klónok támadása vegyes fogadtatásban részesült. Míg az akciójeleneteket és a látványvilágot sokan dicsérték, a karakterek fejlődése és a párbeszédek gyakran a kritikák középpontjába kerültek. Több kritikus, köztük Roger Ebert is, kifejezte csalódottságát a párbeszédek unalmassága miatt, valamint amiatt, hogy a filmben túl sok hangsúly helyeződött a klisés szerelmi szálra. Ugyanakkor dicsérték a film politikai intrikáit és az epikus űrcsatákat, különösen a film zárójeleneteit, ahol a klasszikus Star Wars akció visszatér.
Film információk:
- Rendező: George Lucas
- Forgatókönyvíró: George Lucas, Jonathan Hales
- Főbb szereplők:
- Hayden Christensen (Anakin Skywalker)
- Natalie Portman (Padmé Amidala)
- Ewan McGregor (Obi-Wan Kenobi)
- Christopher Lee (Dooku gróf)
- Samuel L. Jackson (Mace Windu)
- Frank Oz (Yoda – CGI)
- Műfaj: Sci-fi, Akció, Kaland
- Hossz: 142 perc
- Korhatár: 12+
- Megjelenés dátuma: 2002. május 16.
- Zene: John Williams
- IMDb értékelés: 6.6/10
- Rotten Tomatoes értékelés: 65% kritikai, 56% közönség
Érdekességek / Kulisszatitkok
- A Klónok támadása volt az első film, amit teljesen digitális kamerákkal forgattak, így elindítva a digitális filmkészítés új korszakát.
- A filmben Yoda karakterét már nem bábként, hanem teljesen CGI-ként jelenítették meg, amivel a Star Wars rajongók új oldaláról ismerhették meg a Jedi mestert.
- Hayden Christensen szerepeltetése Anakin Skywalker szerepében vitákat váltott ki a rajongók körében, sokan kritizálták alakítását és a karaktere megformálását.
- A filmhez kapcsolódóan a Klónháborúk című animációs sorozat bővítette tovább a történetet, amely 2008-ban indult.
Kapcsolódó filmek / Folytatások
- A Star Wars előzménytrilógia második része, amit a Star Wars III. rész – A Sith-ek bosszúja követett (2005). Ez zárta le Anakin Skywalker Darth Vaderré válásának történetét.
- A film cselekménye szorosan kapcsolódik a Star Wars: The Clone Wars animációs sorozathoz, amely mélyebben bemutatja a Klónháborúk eseményeit.
Források:
- (Roger Ebert), (Deep Focus Review), (Wikipedia)