A stressz napjaink népbetegsége, melynek számos testi-lelki egészségre gyakorolt negatív hatása van. Azonban, ha a stresszoldó technikák a mindennapos rutinunk részévé válik, jelentősen csökkenthetőek a káros hatások.
Nagyon sokan ugyanis már csak akkor kezdik el a tüzet oltani, amikor már bekövetkezett a baj. A különböző stresszoldó módszerek célja épp a megelőzés, hogy képessé váljunk fenntartani az egyensúlyt és a teljesítményünk a mindennapokban.
Miért érdemes a stresszoldó módszerekkel foglalkozni?
A stresszről, mint jelenségről sokat hallani, de a legtöbb ember nincs igazán tisztában annak hatásaival, ezért nem is veszi komolyan a testében lejátszódó folyamatokat, csupán szembesül annak következményeivel.
Először is, a rövid ideig fennálló stressz lehet egyfajta pozitív dopping, ami nagyobb teljesítményt tesz lehetővé. Azonban, ha tartósan jelen van, a pozitív hatás negatívba csap át és kimerül a szervezet. Ez úgy történik, hogy hosszan fennálló állapot esetén az adrenalin termelődés mellett, megemelkedik a kortizol szint is, amit szintén a mellékvese termel egyfajta antistressz hormonként. Ez a mellékvese kimerüléséhez vezet.
Ennek hatása a teljesítmény csökkenése és a megnövekedett szív- és érrendszeri betegségek valamint a magas vérnyomás kockázata, sőt negatívan hat a libidóra és a termékenységre is!
A stresszoldó technikák abban játszanak szerepet, hogy megismerjük a testünk ösztönös és tanult reakcióit és irányíthatóvá tesszük, amikor megjelenik a stresszfaktor az életünkben. Így képessé válunk elkerülni a szorongást, a teljesítmény kényszert, az idegeskedést és lelki kimerültséget.
Ugyanakkor mindenkinek magának kell megtanulnia, mi segít és hogyan képes kezelni az életében a felfokozott pszichés nyomást. Erre nincs univerzális módszer, az alábbi technikák adhatnak ötletet számodra.
Hatékony stresszoldó technikák, melyek neked is segíthetnek
Stresszoldás reikivel: ez a japán gyökerű 100 éves módszer a nyugtató érintés és az Univerzális Energia csatornázása révén egy mély ellazult állapotot hoz létre, mely segít újra megteremteni a testi-lelki egyensúlyt.
A legtöbb esetben még azok is képesek a relaxált állapot elérésére, akik képtelenek kikapcsolni az elmét és nem tudnak meditálni. A reiki ezen kívül hatékony ellenszere a kimerültségnek, az alvásproblémáknak is, melyek legfőbb okozója a stressz.
Masszázs, mint stresszoldó módszer: többféle masszázs technika és stílus létezik, érdemes megtalálni, hogy neked melyik irányzat működik a legjobban. Inkább az erőteljesebb vagy épp a lágyabb mozdulatok, amit jobban be tudsz fogadni.
A masszázs képes oldani az izom merevségét, nyugtatja az idegrendszert, így hatékony módszere a stressz kezelésének. Érdemes akár a fej, arc, talp területeket is bevonni a masszázs folyamatába, ami révén még relaxálóbb élményben lehet részünk.
Nem mellesleg a masszázs eredményesen kombinálható a korábban említett reikivel fokozva annak hatását. A másik ilyen plusz az illóolajok alkalmazása.
Illóolajok a lelki nyugalomért: az illatok belélegezve erőteljesen hatnak az idegrendszerre, így azok aromaterápiás alkalmazása már jól ismert gyakorlat és számos ember párologtat otthon a jobb közérzete érdekében vagy alkalmazza őket párja masszírozása során. Néhány ismertebb olaj:
- levendula: az egyik leginkább nyugtató hatású és alvást támogató illóolaj, akár diffúzorban vagy az ágyneműre pár cseppet cseppentve is lehet alkalmazni
- bergamott: nem csak nyugtató, hanem hangulatjavító hatású illóolaj, egyfajta felemelő hatása van, ha nyomasztanak a hétköznapi problémák. Ezt is tudod párologtatni vagy épp pár cseppet a talpba belemasszírozni.
- ilang ilang: stresszoldó hatása mellett szintén segít a hangulat javításában, egzotikus illata a legtöbb embert magával ragadja. 1-2 csepp a csuklóba bemasszírozva segít megőrizni a nyugodtságot, de akár az ágyneműre is cseppethetsz ebből.
Autogén tréning, a tudatos lazítás: ez tulajdonképpen egy vezetett lazítási folyamat, mely során a testi érzeteken van a fő hangsúly mialatt a test összes pontja teljesen ellazul, mintha belesüppednél a földbe.
Alapszinten könnyen elsajátítható és találhatsz felmondott lazításokat a youtube csatornán, de ha komolyabban el szeretnél mélyedni a módszerben, akkor érdemes elmenned egy képzésre.
Kardióedzés, mint stresszlevezető: kutatások alátámasztják, hogy a közepes intenzitású kardió edzés sokat segít a stressz kezelésében.
A mozgásfajta szinte bármi lehet: úszás, korcsolya, túrázás a természetben, kerékpározás, fociázás vagy épp röplabda, kosárlabda játék. A fő cél az endorfin, a boldogsághormon termelés fokozása, mely semlegesíti a szervezet stressz hatására adott válaszreakcióit.
Ezen kívül növekszik az energiaszint és állóképesség, a kellemes fáradtság hatására javul az alvás minőség és a hangulatszint is sokkal jobb lesz.
Légzéssel a stressz oldásáért: többféle technikát is kipróbálhatsz, akár az egyszerű hasi légzést orron be, szájon ki. Vagy ennek bonyolúltabb formáját, a doboz légzést, amikor 4-4-4-4 másodpercen át végzed a belégzést, a lélegzet benntartását, a kilégzést és a kilégzést kinntartását, majd kezded elölről.
Ha bele tudsz lazulni, nagyon nyugtató hatású az idegrendszerre. A másik jógából ismert gyakorlat a váltott orrlyukas légzés, amikor a bal orrlyukon belélegzel, a jobbon ki, majd jobbon be és a balon ki… és így tovább.
Ebben az esetben is kombinálhatod a dobozlégzés 4-4-4-4 technikájával, immáron váltott orrlyukas változatban.
Neked melyik stresszoldó technika működik a legjobban?