A topáz egyedülálló árnyalatpalettával és gazdag történelemmel rendelkező kő. Többek között azért is szeretik, mert az ilyen drágakőből készült ékszerek nagyon szépek és egyben viszonylag olcsók is.
Ezért az ékszerészek szívesen kísérleteznek a kristállyal, a mágusok és a litoterapeuták pedig tanulmányozzák tulajdonságait.
A topáz kő története
A topáz drágakőként és dekoratív kőként való használatának története a távoli múltba nyúlik vissza:
- A neolitikumban és a bronzkorban a topázból ékszereket, valamint késeket, serlegeket és kőtálakat készítettek.
- A Biblia említ egy topázt, amely 12 kő között az első zsidó főpap, Áron mellkasát (melldíszét) díszítette.
- A nagy földrajzi felfedezések korszakában a kék topázkristályok, mint erőteljes amulettek, amelyek célja az elemek szeszélyének megszelídítése, szükségszerűen jelen voltak minden hajó fedélzetén, amelyek körbeutazták a világot.
Két változata magyarázza a Topáz szó nevének eredetét:
- Topáz – a Vörös-tengerben található Topázios sziget tiszteletére az ott talált ásványt tengerészek nevezték el, akik a partjainál hajótörést szenvedtek. Gyönyörű kristályokat bányásztak ezeken a részeken az ókorban (erről az ókori római történész, az idősebb Plinius is említést tesz).
- A “topáz” szanszkrit nyelvről lefordítva azt jelenti: “tűz, láng”. Úgy tartják, hogy az első kristályok, amelyeket az indiai bányászok megtaláltak (e verzió szerint India a drágakő szülőhelye), vörös vagy narancssárga-arany színűek voltak.
Mi is az a topáz?
A topáz egy második szintű féldrágakő. Nagy átlátszóságú ásvány, keménysége a gyémánthoz vagy a korundhoz hasonlítható, amely a Mohs-skálán 8 egységig terjed. A kő leírása mindig tartalmazza a színt.
A topáz egy drágakő, amely érzékeny a magas hőmérsékletre. Bár a hagyományos égő tüzében nem olvad meg, láng hatására elveszti a színét.
Az ásvány színe a szennyeződésektől függ, amelyek a kő képletében lévő atomok egy részét helyettesítik. A fő atomokkal való kötéseik törékenyek és könnyen tönkremennek a magas hőmérséklet hatására. A szennyeződések elpárolognak a drágakő összetételéből, megfosztva nemes árnyalatától.
Hol és hogyan használják a topáz ásványokat?
Kétségtelenül ezek a drágakövek a legszélesebb körben használta az ékszerek készítéséhez. Az ékszerészek gyakran különböző módszereket alkalmaznak a kövek finomítására, hogy vonzóbb és élénkebb színeket adjanak.
Például a színtelen köveket besugározzák, emiatt nagyon sötétekké válhatnak, akár feketévé is. Ha a kő bizonyos magas hőmérsékletnek van kitéve, a kristályrácsban végbemenő bizonyos kémiai reakciók következtében élénkkék vagy világoskék színűvé válhat.
Nem mindig lehet megállapítani, hogy a kő speciális kezelésen esett-e át, még szakképzett szakemberrel sem. Ha azonban a topáz színe túl vastag és fényes, akkor valószínűleg a feldolgozás megtörtént.
Igazságtalan lenne a vágott köveket hamisnak tekinteni. Nagyon szépnek és tetszetősnek tűnnek, de kézzel készített árnyalataik idővel fakulhatnak. Néha van lehetőség a kő átdolgozására, akár valódi, akár nem, egy jó ékszerész segít meghatározni.
Az ékszerek mellett a topázt különféle iparágakban használják. A kő ára azonban meglehetősen magas, ami korlátozza a használatát ezen a területen.
Leggyakrabban a topázt keményen megmunkálható felületek csiszolóanyagaként használják. Ez a drágakő nagy keménységének köszönhetően vált lehetővé, melyben a gyémánt és a zafír után a második helyen áll.
Topáz típusok és színek
A topáz színváltozatai lenyűgözőek – kevés drágakő büszkélkedhet ilyen palettával. A modern technológia még több árnyalatot kínál.
Egyes feldolgozási módszerek még sokszínű topázt is készítenek.
Annak érdekében, hogy ne vásároljunk hamis követ, tisztába kell lenni azzal, hogy néz ki a topáz és milyen színű.
- Kék: Ez az a szín, amelyet a legtöbb ember a topáz ásványhoz köt. Bár a természetes kék ritkán található meg a természetben, a modern drágakővágási technikák szinte bármilyen színt képesek előállítani. A kék ásvány lelőhelyei Brazília hegyeiben találhatók.
- Sárga: Az első felfedezett drágakövek sárgák voltak – élénk tüzes színüknek és a naphoz való hasonlóságuknak köszönhetően kapták a nevüket. A kő textúrája határozza meg a kő pontos árnyalatát, az aranytól a majdnem barnáig.
- Aranysárga: A legszebb árnyalatok a topáz arany színei. A szinte lángoló színt az ókori uralkodók nagyra értékelték.
- Rózsaszín: Ritka és drága fajta. A szín ritkasága a melegítés fokozott sebezhetőségével jár, ezért ásványi anyag vásárlásakor óvatosan kell bánni vele.
- Piros: A természetben megtalálható legritkább szín. Az ár nagyon magas összegeket is elérhet. Az olcsó kristályok, amelyeket az ékszerészek topázként árulnak, nagy valószínűséggel hamisak.
- Zöld: A zöld smaragd azokra az árnyalatokra utal, amelyek csak a természetben találhatók, és ezért értékelik őket. Az ilyen árnyalat elérésének kísérlete a modern technológiával a kristály elhomályosulásához vezet.
- Fehér: A topáz átlátszó vagy fehér színe gyémántra hasonlít. Ez az árnyalat (vagy inkább ennek hiánya) természetes formájában a leggyakoribb. A színtelen kövek a gyémántok olcsó analógjaként szolgálhatnak.
- Rauchtopaz: A név ellenére a rauchtopaz kvarc, és semmi köze a topázhoz. A mélybarna vonzó és érdemes megvenni, de kvarcért kell eladni, nem topázért.
- Barna: Érdemes megjegyezni, hogy nem minden barna ásvány egy rauchtopáz. A topázok között vannak természetes barna árnyalatok is. A füstkvarctól mélyebb, sötét árnyalatban különböznek, némi zavarossággal. A sötét topáz meglehetősen gyakori a természetben, ezért az ára valamivel alacsonyabb, mint a többi ásványé.
- Fekete: Az eladók leírhatják ennek az árnyéknak az előnyeit, de ilyen kő nem található a természetben. Az ónixot, a kvarc fekete változatát fekete drágakő leple alatt árulják. Ide tartozik még a lila topáz is, ami a természetben nem fordul elő, de ez a szín mesterségesen előállítható.
- “Misztikus” topáz: A sokszínűséget a kristályrács jellemzői hozzák létre: a fény különböző módon törik meg, árnyalatokat hozva létre. A feldolgozás után szivárványszínt kaphat. A technológiát a XNUMX. század végén szabadalmazták. A színtelen ásványt besugározzák, majd arany vagy titán mikroréteggel vonják be. Irizáló irizáló hatást hoz létre, amely bármilyen fényben látható.
A topáz jótékony hatásai
A topáz színek sokfélesége lenyűgöző, inspiráló és elragadó. Az árnyalatok sokfélesége számos betegség kezelésében segít. Attól, hogy a kő hogyan néz ki, attól függ, hogy melyik szervet vetik alá a gyógyító hatásnak.
A topázt, mint gyógyító követ, régóta használják. Az emberek jobban féltek a járványoktól, mint bármely más betegségtől. Hogy megvédjék magukat az elkerülhetetlen betegségtől, mindig természetes követ viseltek magukon.
Régi hiedelem szerint a topáz megváltoztathatja a színét, ha az ételben és italban méreg található. Ezért díszítették ezekkel a drágakövekkel az edényeket, beleértve a csészéket is.
Az ásványi anyagokat valaha meddőség, emésztési zavarok, hasnyálmirigy-fájdalmak, mérgezések és álmatlanság kezelésére használták.
Az ókorban azt is hitték, hogy ez a kő képes segíteni a fogantatásban, még a korábban meddő nőknél is. Előnyökkel járt a nők számára, és segített megőrizni szépségüket és fiatalságukat.
Ami a többi gyógyító tulajdonságot illetve, úgy gondolják, hogy ha valaki ezüst ékszert visel a nyakában topázzal díszítve, az segít enyhíteni a légzőrendszerrel kapcsolatos betegségek lefolyását, és segít az álmatlanság kezelésében.
Úgy gondolják, hogy segít a gerincproblémák kezelésében, megvédi a szervezetet a megfázástól és javítja az immunitást.
Sok információ áll rendelkezésre arról, hogy a topáz fokozza és aktiválja az ízlelőbimbók munkáját, ezért díszítették vele az ételeket, serkentve ezzel tulajdonosa étvágyát. A kő még az anorexiával is segített megbirkózni
A sok színes kristály erőteljes hatással van az egészségre. Sőt, minden egyes példány varázslása hatékony a maga módján.
- A drágakövek zöldes árnyalatai javítják a szívműködést, enyhítik a szívritmuszavarokat.
- A kristályok vörös árnyalatai a szerelmet, a szenvedélyt szimbolizálják. Az ilyen ásványi anyagok tonizáló hatással vannak a szervezetre, segítik a koncentrációt az intimitásra ösztönzik, serkentik az intim kapcsolatokat. A kristály energiarezgései hozzájárulnak a szervezet betegség utáni gyors felépüléséhez. Egészségerősítő hatással van, különösen a holtszezonban, amikor megfázásnak vagyunk kitéve.
- A színtelen és kék drágakövek, jótékony hatással vannak az immunrendszer működésére. Javítják az emésztést és a gyomor-bél traktus működését. A kő gyógyító ereje javítja a vér összetételét, javítja a vérkeringést, enyhíti a vérszegénységet. Segít a női testnek megbirkózni az urogenitális rendszer betegségeivel.
- A sárga árnyalatú ásványi anyag segít megbirkózni a légúti problémákkal, felgyorsítja a tüdőgyulladás gyógyulását. Ehhez ajánlatos nyakláncot vásárolni és a teljes gyógyulásig viselni.
Mely csillagjegyekkel harmonizál?
Minden embernek megvan a saját csillagjegye, és mindegyik bizonyos karakterjegyeket és személyiségjegyeket kényszerít rá. Ezért az ékszerek kiválasztásakor vegyük figyelembe az asztrológiai előnyöket és pontosan azokat a köveket válasszuk ki, amelyek kifejezetten passzolnak hozzánk.
- Ikrek csillagjegy: Ennek az állatöv jelnek a képviselői számára az arany topáz segít megoldani az anyagi problémákat és javítani a pénzügyi jólétet. A különösen érzelmes természetűek számára ez a kő segít a gondolatok rendszerezésében és megnyugtatásában.
- Oroszlán csillagjegy: Erős személyiségek, megszokták, hogy mindent irányítanak. Sok drágakő alkalmas ennek a csillagjegynek a képviselői számára, de jobb, ha előnyben részesítjük a lila és kék topázokat. Csak kiegészítik a magabiztos és önellátó ember képét, ami még dominánsabbá és határozottabbá teszi őket.
- Bak csillagjegy: Ezek azok az emberek, akiknek alaposan át kell gondolniuk, mielőtt topáz ékszereket választanak, mivel ez az ásvány képes “feltárni” gyengeségeit. Általánosságban elmondható, hogy az asztrológusok azt javasolják a Bakoknak, hogy fontolják meg a topáz vásárlását, ha az életben sorozatos kudarcok következnek be.
- Nyilas csillagjegy: A topáz segít megvédeni a gonosz szemtől és a sérülésektől. A topáz ékszert viselő Nyilas nő számára bizalmat ad képességeiben és segít befejezni a megkezdett munkát. Előnyösebb a kék árnyalatú kövekkel rendelkező termékeket választani.
- Szűz csillagjegy: Ennek az ásványnak a vásárlása különösen ajánlott a szűz csillagjegy alatt születettek számára. Mivel számukra ez egy praktikus talizmán – képes megvédeni az irigy emberek káros befolyásától, segít megőrizni a nyugalmat minden helyzetben. Úgy gondolják, hogy arany vagy szürke topáz karkötő vagy medál viselése segít elűzni a gonosz szemet.
- Rák csillagjegy: A rákok számára a topáz nem esszenciális kő, de a sok ásvány közül jobb, ha a kék topázt részesítjük előnyben. Ez a kő segít felébreszteni az ember rejtett tehetségeit és javítani a szeretteivel, különösen a gyerekekkel való kapcsolatát.
- Kos csillagjegy: A Kos természeténél fogva meglehetősen impulzív egyének, akik nem szoktak egy helyben ülni. Ebben az esetben a topáz csak erősíti ezeket a tulajdonságokat, megakadályozva, hogy feladják, amit elkezdtek. Ezenkívül a Kos ásvány segít feltárni a pozitív gondolkodást és megnyerni a körülötted lévő embereket. Az asztrológusok azt javasolják ennek a jelnek a képviselőinek, hogy válasszanak rózsaszín ásványokat.
- Vízöntő csillagjegy: A Vízöntők választhatnak arany színű köveket. A topáz varázslatos tulajdonságai segítenek egy nőnek a kandalló igazi őrévé válni, és javítják a családi kapcsolatokat. Az ásvány elősegíti a belső béke felfedezését, ami nem különösebben jellemző a Vízöntőre.
A többi állatöv jel esetében a topáz választható más kövekkel kombinálva, amelyek mindegyiket pártfogolják. A Bika ne viselje túl gyakran, mert negatív érzelmek alakulhatnak ki bennük, amelyeket nehéz lesz kordában tartani.
Általánosságban elmondható, hogy a topáz egy univerzális kő, amely szinte minden csillagjegyhez illik. Bármely kő kiválasztásakor azonban érdemes figyelembe venni annak jellemzőit és tulajdonságait. Ezenkívül fontos szerepet játszik az a cél, amelyet a kő kiválasztásakor követ.
Kompatibilitás más kövekkel
A Topáz, amely a Levegő köve, harmonikusan kapcsolódik a labradorittal, hegyikristállyal, holdkővel és smaragddal.
Az Aventurinnal és ametiszttel való kombinációja teljesen elfogadható.
Ha a topázt vízkövekkel (akvamarin, opál, gyöngy, korall stb.) kombinálják, az ékszerekben kedvezőtlen rezgések léphetnek fel.
Hogyan lehet megkülönböztetni a természetes topázt a hamistól
Talán minden nő örülne, ha ajándékba kapna egy ékszert olyan drágakővel, mint a topáz. Manapság azonban egyre több a csaló, aki szemérmetlenül, eredetiként bemutatva próbálja eladni a hamisítványokat. Annak érdekében, hogy ne dőljünk be a ravasz csalók trükkjének, ismerni kell néhány egyszerű szabályt, amelyek segítenek megérteni, melyik az igazi kő, és melyik a másolata.
- Próbáljunk megdörzsölni egy topáz követ gyapjúszöveten. A természetes topáz elkezd felvillanyozni, és kis bolyhok vagy szőrszálak tapadhatnak rá. Ha ez nem történik meg, akkor valószínűleg hamisítványról van szó.
- A topáz gyenge hővezető képességgel rendelkezik, ezért elég, ha kézben tartunk egy követ. Ha gyorsan felmelegszik, akkor másolat. Az igazi ásvány nem vezeti jól a hőt, így tovább tart a felmelegedés.
- Egy másik fontos szempont a kő színe. A természetes ásványoknak ritkán vannak kifejezett tónusai, általában lágyabb, tompa árnyalatúak. Ezért, ha nagyon fényes, telített színű követ látunk, valószínűleg megpróbálnak vele becsapni. Egy kő pontos eredetiségét csak speciális ékszerfelszerelés segítségével lehet megállapítani.
- Többek között a topáz egy meglehetősen kemény ásvány, amely megkarcolhatja az üveget, a kristályt vagy a kvarcot. Önmagában pedig aligha károsíthatja bármi, kivéve talán egy gyémánt.
- Ezenkívül, figyelembe véve a topázbányászat lerakódásait és jellemzőit, könnyen megérthető, hogy az igazi kőnek minden bizonnyal lesznek apró hibái, repedései, és nem lesz teljesen sima.
- A valódi értékes ásvány azonosításának másik módja metilén-jodid oldat használata. Ha egy követ ebbe az oldatba merítünk, nagyon könnyen megállapítható, melyik a másolat vagy az eredeti. Az igazi topáz ebben az esetben nem fog lebegni, ellentétben mesterséges megfelelőjével.
A fenti módszerekkel azonban csak teljesen mesterkélt műanyagból vagy üvegből készült hamisítványokat lehet azonosítani. A laboratóriumban készült szintetikus drágakő, az úgynevezett “nanotopáz” tulajdonságaiban és megjelenésében teljesen megegyezik a természetessel.
Ugyanakkor az “üvegházi” körülmények között kialakult kristály nem veszi fel a föld erejét, így talizmánként vagy amulettként használhatatlan.
Azok, akik a kristály mágikus tulajdonságait helyezik előtérbe, ne vásárolják meg sehol, kivéve a nagy, hitelesített boltokban. Az ásványokat közvetlenül a beszállítóktól vásárolják „gyári” kiszerelésben, dokumentációval.
Kiemelt kép forrása: rockseeker.com