Tartalom:
A V mint vérbosszú egy disztópikus jövőben játszódik, ahol Nagy-Britanniát egy totalitárius, fasiszta rezsim uralja, élén Adam Sutler kancellárral. Az országban eluralkodott a propaganda és az elnyomás, különösen a politikailag, vallásilag vagy szexuálisan „eltérő” emberek ellen. A film központi alakja egy titokzatos, Guy Fawkes-maszkot viselő lázadó, aki csak V néven ismert. V célja a rendszer megdöntése, amit bombatámadásokkal és propagandával próbál elérni.
A történet másik főszereplője Evey Hammond (Natalie Portman), akit V megment a titkos rendőrség, a „Fingermen” karmai közül. Evey fokozatosan vonódik be V lázadásába, és a film során ő maga is szembesül a saját félelmeivel, és megkérdőjelezi, mi is a szabadság valódi jelentése. V küzdelme a hatalom ellen számos áldozatot követel, de végül sikerül elérnie, hogy a lakosság fellázadjon a rezsim ellen. A film végén Evey és a nép tanúi lehetnek a Parlament épületének látványos felrobbantásának, amely egy új kezdet szimbóluma.
A film politikai üzenete és szimbolikája
A V mint vérbosszú erősen politizált alkotás, amely az elnyomó kormányok és az egyéni szabadságok közötti konfliktust ábrázolja. A film inspirációját Alan Moore és David Lloyd azonos című képregénye adta, amely eredetileg a Thatcher-korszak Angliájára reflektált, de a film változatát már a 2000-es évek politikai klímája, különösen a terror elleni háború határozta meg. Az alkotás központi szimbóluma a Guy Fawkes-maszk, amely a szabadságharc szimbólumává vált, és a film után számos tiltakozó mozgalom, például az Anonymous csoport is használta ezt a maszkot.
Kritikai fogadtatás
A film vegyes, de túlnyomórészt pozitív kritikákat kapott. A vizuális megvalósítást és a politikai üzenetet dicsérték, különösen Hugo Weaving (V) alakítását, aki végig maszkban játszik, mégis erőteljes érzelmeket közvetít. A kritikusok méltatták, hogy a film képes volt egy anarchista karaktert szerethetővé tenni anélkül, hogy elveszítette volna az erkölcsi dilemmák súlyát. A politikai témák időtállónak bizonyultak, és a film számos szimbolikája, különösen a terror elleni harcra adott válaszok és az állami elnyomás kritikája, különös aktualitást nyertek a 9/11 utáni időszakban.
Bár a film számos pozitív kritikát kapott, néhány kritikus, például az Eye for Film cikke, Natalie Portman Evey-jének jellemfejlődését kritizálta, mondván, hogy a karaktert nem sikerült teljesen kibontani, és időnként túlzottan szimbolikusnak tűnt. Ugyanakkor a film képes volt arra, hogy a nézők számára is felvesse a politikai ellenállás morális kérdéseit, és arra ösztönözze őket, hogy szembesüljenek saját véleményükkel a szabadság és az elnyomás témájában.
Film információk:
- Rendező: James McTeigue
- Forgatókönyvíró: Lana Wachowski, Lilly Wachowski (a képregény alapján, amelyet Alan Moore és David Lloyd alkotott)
- Főbb szereplők:
- Hugo Weaving (V)
- Natalie Portman (Evey Hammond)
- Stephen Rea (Eric Finch felügyelő)
- John Hurt (Adam Sutler, a kancellár)
- Műfaj: Akcióthriller, disztópikus sci-fi
- Hossz: 132 perc
- Korhatár: 16+
- Megjelenés dátuma: 2005. november 4. (UK), 2006. március 17. (USA)
- Zene: Dario Marianelli
Értékelések
- IMDb pontszám: 8.2/10
- Rotten Tomatoes értékelés: 73% kritikusoktól, 90% közönségtől
Érdekességek / Kulisszatitkok
- Guy Fawkes maszk: A filmben látható Guy Fawkes-maszk, amelyet V visel, a politikai ellenállás jelképévé vált az évek során, különösen az „Anonymous” hacktivista csoport révén.
- Natalie Portman: A forgatás során Natalie Portman kopaszra borotválta a fejét, hogy hitelesen alakíthassa karakterét, Evey Hammondot.
- Alan Moore: A képregény alkotója, Alan Moore, elhatárolódott a filmtől, mert nem értett egyet a történet és a karakterek filmváltozatával.
- Politikai párhuzamok: A film sokak szerint áthallásokat tartalmaz az akkori politikai helyzetekkel, különösen a terrorizmus elleni háború és az autoriter rendszerek kritikájával kapcsolatban.
Kapcsolódó filmek / Folytatások
A V mint vérbosszúnak nincs közvetlen folytatása, de a politikai disztópiákat feldolgozó filmek közé tartozik, például a 1984 vagy a Brazil. A Wachowski testvérek által írt és rendezett filmek, mint a Mátrix-trilógia, hasonló filozófiai és politikai témákat dolgoznak fel.
Források
- Wikipedia: V for Vendetta (film) (Wikipedia)
- Eye for Film (Eye For Film)