Tartalom:
A Viharsziget története Teddy Daniels (Leonardo DiCaprio), az amerikai marsall szemszögéből bontakozik ki, aki új partnerével, Chuck Aule-lal (Mark Ruffalo) érkezik a Shutter Island nevű szigetre, hogy kivizsgálják egy beteg, Rachel Solando eltűnését az Ashecliffe Kórházból. A kórház a kriminálisan őrült betegek számára fenntartott intézmény, ahol hamar kiderül, hogy semmi sem az, aminek látszik. A nyomozás során Teddy múltjának kísértetei is felszínre törnek, különösen felesége, Dolores (Michelle Williams) tragédiája, aki három gyereküket megölte, mielőtt Teddy véget vetett az életének. A történet végére kiderül, hogy Teddy valójában nem marsall, hanem Andrew Laeddis, az intézmény egyik ápoltja, aki saját bűntudatát próbálta feldolgozni azzal, hogy kitalált egy alternatív valóságot.
Főbb szereplők és színészi alakítások
Leonardo DiCaprio lenyűgöző alakítása Teddy Daniels szerepében a film egyik legnagyobb erőssége. Az ő karakterén keresztül látjuk a valóságot lassan szétmorzsolódni, ahogy az Ashecliffe Kórház mindent megtesz, hogy visszahozza őt a valóságba. Ben Kingsley Dr. Cawley szerepében egy látszólag jóindulatú, de rejtélyes orvos, aki végig irányítja a történet menetét. Max von Sydow Dr. Naehring szerepében félelmetes jelenlétet nyújt, amely felerősíti a paranoiát és az összeesküvés-elméleteket.
Film noir és pszichológiai rémület
A Viharsziget stílusa erőteljesen merít a film noir és a pszichológiai thriller elemeiből. A film atmoszférája sötét, szorongással teli, ami tökéletesen kiegészíti a történetet. Martin Scorsese rendezése mesteri módon hozza létre a feszültséget, amelyet az árnyékok, a sziget elszigeteltsége és a fokozódó vihar csak tovább fokoz. A film során több utalás található Alfred Hitchcock műveire, különösen a Vertigó-ra, amely szintén az identitás és a valóság kérdéseivel foglalkozik. A látványvilág és a hangulat révén a film képes a nézőkben mély nyugtalanságot kelteni.
A film vége és rejtélye
A film egyik legvitatottabb része a vége, amely sokakat zavarba ejthet. Az igazság lassú felfedése – hogy Teddy valójában Laeddis – pszichológiai mélységet ad a történetnek, de a befejezés nyitva hagyja, hogy vajon Laeddis valóban elfogadja-e az igazságot, vagy ismét elmerül a delúzióiban. A film végső kérdése: „Vajon jobb-e szörnyetegként élni, vagy jó emberként meghalni?” – morális dilemmát vet fel, amely tovább növeli a nézők zavartságát, miközben Laeddis lobotómiára vár.
Kritikai fogadtatás
A Viharsziget kritikai fogadtatása vegyes volt. Egyes kritikusok, mint Roger Ebert, dicsérték Scorsese rendezését és a film atmoszféráját, megjegyezve, hogy a film a feszültségre és a bizonytalanságra épít, ami a nézőket folyamatosan kétségek között tartja. Mások szerint a film végének csavarja túl sok volt, és nehéz volt követni a logikai szálat az első megtekintéskor. Azonban sokan úgy vélik, hogy a film második megtekintésre jobban értelmezhető és mélyebb jelentéstartalmat hordoz.
Film információk:
- Rendező: Martin Scorsese
- Forgatókönyvíró: Laeta Kalogridis (Dennis Lehane azonos című regénye alapján)
- Főbb szereplők:
- Leonardo DiCaprio (Teddy Daniels)
- Mark Ruffalo (Chuck Aule)
- Ben Kingsley (Dr. John Cawley)
- Michelle Williams (Dolores Chanal)
- Emily Mortimer (Rachel Solando)
- Műfaj: Pszichológiai thriller, misztikus dráma
- Hossz: 138 perc
- Korhatár: 16+
- Megjelenés dátuma: 2010. február 19. (USA)
- Zene: Robbie Robertson (különböző klasszikus zeneszerzők műveit válogatta a filmhez)
Értékelések
- IMDb pontszám: 8.2/10
- Rotten Tomatoes értékelés: 68% kritikusoktól, 76% közönségtől
Érdekességek / Kulisszatitkok
- Forgatási helyszínek: A film nagy része a Massachusetts állambeli Tauntonban és Boston környékén forgott. A Viharszigetet ábrázoló helyszínek közül néhányat digitálisan is módosítottak, hogy fokozzák a szigeti elzártság érzését.
- Pszichológiai csavar: A film híres a történet végén megjelenő csattanóról, amely alapjaiban változtatja meg a nézők addigi felfogását a cselekményről.
- Dennis Lehane: Az alapjául szolgáló regényt Dennis Lehane írta, aki más ismert művek szerzője is, például a Titokzatos folyó (Mystic River).
- Leonardo DiCaprio és Scorsese együttműködése: A Viharsziget a negyedik együttműködés volt Martin Scorsese és Leonardo DiCaprio között, és a filmben nyújtott teljesítményét DiCaprio az egyik legintenzívebbnek tartja karrierje során.
Kapcsolódó filmek / Folytatások
A Viharszigetnek nincs közvetlen folytatása, azonban a pszichológiai feszültség és a rejtély témái hasonlóak más Scorsese-filmekben, például a Taxisofőr (Taxi Driver) és a Cape Fear – A Rettegés foka című filmekben. A film atmoszférája és tematikája szintén összhangban van más pszichológiai thrillerekkel, mint a Harcosok klubja (Fight Club) vagy a Memento.