Petőfi Sándor Nemzetközileg is az egyik legismertebb magyar költő, a magyar romantika legbefolyásosabb képviselője. Életét adta végső eszményéért – Magyarország szabadságáért és függetlenségéért.
Petőfi Sándor születése, származása
Petőfi Sándor 1823. január 1-jén született túlnyomórészt szlovák ajkú protestáns családban Kiskőrösön. Születésekor Petrovics Sándor (avagy a latin anyakönyvi kivonat tanúsága szerint Petrovics Sándor) volt.
Nagyon korán elégedetlenné vált születési nevével. Pályafutása elején több álnévvel is kísérletezett (Rónai Sándor, Andor deák) de 1842 táján megelégedett a Petőfi névvel.
A Petőfi a szláv Petrovics név kölcsönfordítása. A név jelentése: Petrov fia, és a Petőfi, vagy Petőfi(a) megfelelője. A költő inkább a „Pető fia” fordítással számolt be, a „Péter fia” helyett, mert Vörösmarty az Eger című művében Petőnek nevezte főszereplőit.
Petőfi jogilag soha nem változtatta meg nevét, de 1842-től versei nagy része ezen a néven jelent meg. Az 1848-as forradalomtól kezdve édesapja, Petrovics István is Petőfi névvel csatlakozott fiához, de a nevüket jogilag igazoló hivatalos iratokat szerzett.
A szegénységben és a színházba kerülésért küzdő évek után figyelme fokozatosan a költészet felé fordult
Petőfi Sándor fiatal korában is a művészetek elkötelezettje volt. Azonban a színészet érdekelte, és nem a költészet. Míg korai életében apja vállalkozása stabil anyagi hátteret biztosított számára a tanuláshoz, és mire beiratkozott a középfokú oktatásba, apja csődbe ment.
Stabil anyagi fedezet híján – szülői és tanári elutasítás ellenére – szenvedélye kiteljesítése és keresetszerzés céljából is igyekezett színésszé válni.
Rövid időre csatlakozott a katonasághoz, hogy elkerülje a szegénységet, de rossz fizikai állapota miatt hamarosan elbocsátották. A szegénységben és a színházba kerülésért küzdő évek után figyelme fokozatosan a költészet felé fordult.
Hamarosan nagy sikereket ért el, és számos kortárs és jeles költő támogatását szerezte meg, mint például Vörösmarty Mihályét.
Petőfi Sándor versei hamarosan országosan is ismertté váltak romantikájáról és szabadságszerető hazaszeretetéről. A magyar költészetben elsőként írt a házastársi szerelemről, és a topográfiai költészetet is beépítette műveibe, akárcsak az Alföldnek szentelt versében.
A szabadság eszméjéről származástól függetlenül is erőteljesebben írt, mint bárki más a magyar irodalomtörténetben. Versei a zsarnoksággal való szembefordulásról, a szabadság imádásáról és a magyarságot sújtó szabadságharcokról szólnak.
Híres volt arról, hogy műveibe integrálta a népnyelvet, ezzel is hangsúlyozva a vers üzenetét a forma helyett. Versei valóban nagy inspirációt jelentettek sok magyar számára, hogy bekapcsolódjanak a magyar függetlenségért folytatott harcba az 1848-49-es forradalom és szabadságharc idején.
Petőfi munkásságához híven a Magyarország szabadságáért vívott harcban halt meg
Nem sokkal azután, hogy az 1848. márciusi forradalmi események szabadságharcba torkolltak, belépett a hadseregbe. Míg a várandósság későbbi hónapjaiban rövid időre elhagyta a hadsereget, hogy feleségével lehessen, amint tehette, Bem József – a Magyar Szabadságharcosok lengyel tábornokának – vezetésével újra egyesült alakulatával.
Petőfi Sándor a tábornokkal volt 1849. július 31-én, amikor Bem az övénél háromszor nagyobb orosz birodalmi hadsereggel szállt szembe. Bem kifejezett tiltása ellenére a fiatal költő tollal és füzettel indult harcba, hogy beszámoljon az eseményekről.
Bem rendkívül megkedvelte a fiatal költőt, ezért nem engedte, hogy harcba szálljon, hanem személyes hírnökeként és fordítójaként alkalmazta – Bem nem beszélt magyarul.
A költőt aznap este hat óra körül látták utoljára. Ezt követően, 1849. július 31-éről semmi biztosat nem tudni, de feltételezések szerint kozák katonák mészárolták le a fehéregyházi segesvári csatatér közelében (a mai Románia területén).
Pár nappal eltűnése előtt a feleségének írt utolsó levelében reménnyel telve írt arról, hogy szeretné látni, amint fia kimondja első szavait. Bár élete során mintegy ezer verset írt, ezek közül csak körülbelül 850 maradt fenn.
Néhány a Petőfi Sándor legszebb versei közül
Szeptember végén
Egy gondolat bánt engemet
Nemzeti dal
Füstbement terv
A Tisza
Itt van az ősz, itt van újra
Minek nevezzelek?
Főkép forrása: rozsnyovidek.sk