SZPONZORÁLT TARTALOM
A PCOS, avagy a policisztás ovárium szindróma egy viszonylag gyakori betegségnek számít: manapság minden tizedik nő érintett. Ennek ellenére mind a mai napi számos félreértés és tévhit él ezzel kapcsolatban a köztudatban.
A következőkben ezeket igyekszünk tisztázni: sorra vesszük, hogy milyen jellegű kondícióról van szó, hogy milyen tünetei vannak, de arra is kitérünk, hogy mennyiben befolyásolja a terhességet.
Milyen betegség a PCOS?
A PCOS egyfajta belgyógyászati-endokrinológiai rendellenesség, ami a női szervezetben alakulhat ki, amikor túlzott mértékben termelődnek a férfi nemi hormonok. Ilyenkor a petefészek felületén egy vastag bevonat keletkezik, ami megakadályozza azt, hogy érett petesejtek megérjenek. Így több meg nem repedt tüsző is keletkezik, amelyekből ciszták képződnek.
Csak a méhre van hatással?
Az elnevezés miatt arra gondolhatnánk, hogy a kondíció csak a méhre van hatással, de ez sajnos nem így van: a PCOS egy életen át kitart, és többféle egészségügyi kockázatot hordoz magában. Érintheti a mellékveséket, a zsírsejteket, a hasnyálmirigyet, a szív- és érrendszer egészségét, sőt még az agyalapi mirigyet is.
Mi okozhatja?
A betegség konkrét kiváltó okai mind a mai napi ismeretlenek, ám az biztos, hogy a kialakulásában nagy szerepet játszik a genetika, azaz az örökletes tényezők. Ha valaki PCOS-ben szenved, akkor jó eséllyel az édesanyja, lánytestvére vagy akár a nagynénje is hasonló cipőben jár.
Emellett a környezeti faktorok és az életmódbeli döntések is növelik a kialakulás kockázatát. A magas inzulinszint, a túlsúly, az egészségtelen táplálkozás, az inaktív életmód és a cukorbetegségre való genetikai hajlam is ide sorolható, sőt a stresszes életvitel is.
Milyen tünetekkel jelentkezik?
A policisztás ovárium szindróma tüneteit nem mindig könnyű beazonosítani, ugyanis könnyen összekeverhetők más egészségügyi problémák jelzéseivel. De nézzük meg azért néhány jellemző tünetet!
A különböző menstruációs zavarok utalhatnak a problémára: a hiányzó vagy rendszertelen ciklus, esetleg az erősebb vérzés is ilyen faktor lehet. Ugyanígy a szokatlan szőrnövekedés is, ami akár a mellkason vagy az arcon is jelentkezhet – ezt a már fent említett férfi nemi hormonok túltermelődése okozza.
Hasonló okból jelentkezhetnek még olyan esztétikai változások, mint a férfias kopaszodás, a hajhullás, az erősen zsírosodó és pattanásossá váló bőr. Jellemző lehet a súlygyarapodás is, ami jellemzően a has tájékán alakul ki. Olykor pedig akár a hangulatunk megváltozását is okozhatja a PCOS: tapasztalhatunk fáradtságot, hangulatingadozást, illetve migréneket is.
Meddőséget okoz?
Sokan azt gondolják, hogy a PCOS egyértelmű módon meddőséget okoz. Kétségtelen, hogy a kondíciót az egyik vezető meddőségi okként tartják számon, mivel az elmaradt tüszőrepedés miatt nem tud a petesejt megtermékenyülni. Ennek ellenére azonban nem lehetetlen PCOS-szel teherbe esni, amennyiben kezeljük a betegséget.
Hogyan diagnosztizálható?
Amikor elkezdjük a fent említett tüneteket tapasztalni, érdemes felkeresni egy szakorvost – különösen, ha közben épp próbálunk teherbeesni, és egyelőre nem sikerült. Nem létezik egy konkrét teszt, amellyel megállapítják a kondíciót, többféle különböző vizsgálaton kell részt venni a diagnózishoz.
Először is fontos a teljes kórtörténet megismerése, amellyel együtt a családi, valamint a menstruációs kórtörténetet is feltérképezik. Végeznek fizikai felmérést, amely során a bőrelváltozásokat, például a fokozott szőrösödést tekintik át.
Elkerülhetetlen az endokrinológiai vizsgálat, amivel többek között megnézik a férfi nemi hormonok szintjét, illetve a vércukorszintet. A kismedencét pedig ultrahang segítségével vizsgálják át, hogy találhatóak-e benne ciszták.
Kezelhető a PCOS?
Szerencsére mára a policisztás ovárium szindróma már kezelhető, többféle módszerrel tarthatjuk kordában ezt a kondíciót. Az, hogy a diagnózis után számunkra melyiket ajánlja az orvos, az elsősorban a tünetek súlyosságától, illetve attól függ, hogy szeretnénk-e gyermeket vállalni.
Egyes esetekben a szakember gyógyszeres kezelést javasolhat. Az egyik megoldás, ha inzulinérzékenyítő szereket kezdünk használni, amelyekkel csökkenthetjük a nem kívánt, magas hormonszinteket. Hasonló okokból antiandrogén gyógyszereket is felírhatnak, ha pedig nem tervezünk gyermeket, akkor progeszteronterápiával vagy fogamzásgátló tablettával is próbálkozhatunk. Ellenkező esetben – tehát ha gyermeket szeretnénk – pedig ovulációt indukáló gyógyszereket is felírhatnak.
Amennyiben ezek nem válnának be, akkor műtéti utat is javasolhatnak az orvosok. Ma már ez sem számít drasztikus beavatkozásnak, kíméletesen, laparoszkóppal végzik azt.
Végül, de nem utolsó sorban különböző életmódbeli változtatásokkal is próbálkozhatunk – ígéretes eredménnyel . Fontos az egészséges, tudatos és rendszeres táplálkozás, amelyhez egy dietetikustól kérhetünk konkrét tanácsokat. Szintén érdemes bevezetni a mindennapokba a rendszeres, közepes intenzitású testmozgást.
Figyeljünk oda a hasznos tápanyagok bevitelére, így az omega-3 zsírsavak, a D-vitamin, a folát, a króm, a cink, a szelén, valamint a magnézium rendszeres fogyasztására. Sokaknál beválnak a természetes étrend-kiegészítők is: a mio-inozitol egy olyan természetes anyag, ami képes helyreállítani az ovulációt és normalizálni a hormonszinteket.
Ne essünk tehát kétségbe, ha azt gyanítjuk, hogy PCOS-szel van dolgunk: ma már egy kis odafigyeléssel és következetességgel kezelhető a probléma, mi pedig visszatérhetünk a megszokott életvitelünkhöz – csak egészségesebb kivitelben!