SZPONZORÁLT TARTALOM
Időskori anyagi stabilitásunk megteremtése 2024-ben aktuálisabb, mint eddig bármikor, ezért aztán nagyon alaposan meg kell vizsgálni, milyen opciók állnak a rendelkezésünkre a nyugdíjbiztosítás, illetve egyéb formák kapcsán.
Sajnálatos módon a hazánkban tapasztalható gazdasági és társadalmi folyamatok egyértelműen arra engednek következtetni, hogy akiknek még 10-20 évük, vagy ennél is több van hátra az aktív munkával töltött időszakból, azok jó eséllyel már csak egy csökkentett reálértékkel bíró nyugdíjat kapnak majd.
Ráadásul mindezt valószínűsíthetően a jelenlegi korhatárnál is később. Az ebből adódó nehézségeket kizárólag megfelelő öngondoskodási forma alkalmazásával lehet megelőzni, ám ehhez kulcsfontosságú a kellő tájékozottság megléte.
Ebben rengeteget segít egy útmutató a nyugdíjbiztosításokhoz, amelyből minden szükséges alapinformációt megtudhatunk. Ugyanis a legtöbbször pontosan ezen múlik a hosszú távú sikeresség.
Mikor előnyös ez a forma?
Tekintettel arra, hogy az alapprobléma, azaz a korfa öregedése és a társadalombiztosítás rendszer gyengeségei már igen régóta ismertek, napjainkra a szolgáltatók rengeteg különböző terméket kínálnak a kötött célú megtakarítást keresők számára.
Ezek közül az egyik legnépszerűbb a biztosítói forma, nem véletlen, hogy 40-nél is több, különféle konstrukció közül választhatunk. Ám épp ez a széles kínálat nehezítheti meg a dolgunkat, tudniillik ezek paraméterei jelentősen különbözhetnek, ez pedig nem csak a hozam mértékét, de a járulékos költségeket, vagy épp a megkötéseket illetően is így van.
Ráadásul azt is vizsgálnunk kell, valóban a nyugdíjbiztosítás a leginkább megfelelő-e igényeinknek. A forma igazi különlegességét a kockázatviselési szolgáltatás nyújtja, ennek köszönhetően ugyanis nem csupán a nyugellátásra való jogosultság elérését követően kerülhet sor térítésre, hanem meghatározott események bekövetkeztekor is.
Ilyen például az, ha a szerződött elhunyna, vagy súlyos, maradandó egészségkárosodást szenvedne. Feltétlenül mérlegelnünk kell tehát, hogy a jelenlegi és a jövőben várható élethelyzetünkben ez mekkora segítséget jelentene szeretteinknek.
Ugyancsak szem előtt kell tartani az adóvisszatérítésben rejlő előnyöket és azt se felejtsük el, kizárólag ennél a konstrukciónál történik kifizetés a szerződéskötéskor érvényben lévő korhatár elérésekor.
Nyugdíjbiztosítás 2024-ben: mik a legjobb opciók?
A fentiek tükrében tehát teljes mértékben érthető, miért a biztosítói forma az egyik legelterjedtebb. Ezzel együtt nagyon körültekintő módon kell vizsgálni az elérhető opciókat, hiszen egy rosszul megválasztott megoldás esetében szinte biztosan idő előtt felhagyunk majd a megtakarítással.
Döntésünk során rengeteget nyom a latban például a kockázatvállalási hajlandóságunk, hiszen ez alapján kell meghatározni, hogy garantált hozamú, avagy inkább befektetési egységhez kötött nyugdíjbiztosítás mellett tesszük-e le a voksunkat. Előbbi szinte rizikómentes, ám hosszú távon jóval kisebb kamatot ígér.
Szintén mérlegelendő, milyen módon tudjuk maximálisa kihasználni az adójóváírás nyújtotta előnyöket, ehhez ugyanis egy több elemből álló megtakarítási portfólióra lesz majd szükségünk. Végül pedig azt se felejtsük el, miszerint a járulékos költségek is nagyban befolyásolják az eredményességet. Ennyi tényező együttes vizsgálata persze komoly kihívást jelent, főképp, ha nem rendelkezünk kellő rutinnal.
Ezért a legbölcsebb, amit a nyugdíjbiztosítás megválasztása esetén tehetünk az az, hogy kikérjük egy független pénzügyi tanácsadó segítségét. Az így kapott útmutatások alapján már sokkal könnyebb lesz meghozni a legjobb döntést.