SZPONZORÁLT TARTALOM
A mai, modern világban a stressz sokunk elkerülhetetlen és lerázhatatlannak tűnő társává vált. A mindennapi élet, a munka és a személyes kötelezettségek, életünkben felvett szerepek követelményei a stresszorok olyan koktélját keverik nekünk, amelyek testi és szellemi jóllétünket is befolyásolhatják.
Tudnod kell azonban, hogy nem minden stressz egyenlő, egy bizonyos értelemben akár motiváló is lehet. Ebben a cikkben megvizsgáljuk a stressz pólusait, emellett pedig a szomatodráma világában is elmerülünk – vajon ígéretesnek bizonyul a stressz csökkentésében?
A “jó” és a “rossz” stressz
Mielőtt belemerülnénk a szomatodráma és a stresszcsökkentés kapcsolatába elengedhetetlen, hogy megértsük a stressz különböző típusait, amelyet “jó” és “rossz” stressznek is nevezhetünk.
A “jó” stressz az a fajta, amely olyan helyzetekhez párosul, amelyek kihívást jelentenek számodra, motiválnak és javítják a teljesítményed. Ilyen lehet például egy előadás előtti izgalom, vagy egy sportverseny közbeni adrenalinlöket. Az ilyen típusú stressz fokozott összpontosításhoz, jobb problémamegoldó készségekhez és személyes növekedéshez vezethet.
A stressz “rossz” formája akkor keletkezik, amikor olyan kedvezőtlen helyzetekkel találkozunk, amelyek negatív érzelmeket váltanak ki belőlünk. A stressz okozói lehetnek például a munkából vagy határidőből fakadó gondok, anyagi nehézségek, párkapcsolati konfliktusok vagy váratlan változások.
Bár a stressz párosulhat fizikai tünetekkel is, például megnövekedett pulzusszámmal, izomfeszültséggel vagy fejfájással, hányingerrel, a mentális jóllétet és a döntéshozatali készségünket is befolyásolhatja.
Így hátráltat a stressz
Talán te is észrevetted, hogy sem testileg, sem pedig lelkileg nem érzed magad a topon. Kevesebb az étvágyad vagy éppen sokkal többet ennél az átlagosnál, könnyebben betegszel meg, miközben fáradtnak és levertnek érzed magad egyaránt.
Valahogy az alvás sem az igazi. Akár az egész napos alvásba menekülsz, akár álmatlanul fekszel a plafont bámulva, sem a tested, sem pedig az elméd nem tud igazán kikapcsolni.
Ezek a fizikai jellemzők rányomhatják a bélyeget a hangulatodra vagy akár kapcsolataidra is: lemondott programok, kihagyott találkozók..
Valószínűleg ingerlékenyebbek is érzed magad, sokkal nehezebben koncentrálsz, nem szívesen töltöd az idődet emberek között még akkor sem, ha közeli barátaidról vagy családtagjaidról van szó. A munkahelyeden is kevésbé vagy motivált, inkább csak a túlélésre mész, reménykedve abban, hogy talán kisüt a nap.
Vajon rajtad is múlik, hogy eltűnnek-e azok a bizonyos felhők?
A szomatodráma és a stressz kapcsolata
A szomatodráma a test és az elme közötti mély kapcsolat segítségével érzelmeinket és tapasztalatainkat fejezi ki, túllépve a verbális kifejezés határain.
Ismerjük meg jobban ezt az önismereti / önfejlesztő módszert, hogyan is segíthet a stressz csökkentésében.
Megtestesülés
A szomatodráma magába foglalja az érzelmek fizikai megtestesülését, ami különösen hasznos lehet a stressz kezelésében. Érzéseink és tapasztalataink kivetítésével, eljátszásával jobban megértheted a mögöttes érzelmeket, amely remek lehetőség a benned szikrázó feszültség feloldására.
Csoportdinamika
A foglalkozás leggyakrabban csoportos keretek között kerül megszervezése, a közösség érzése pedig szívmelengető támogatást nyújthat. A tapasztalatok és az érzelmek megosztása azokkal, akik hasonló kihívásokon mennek keresztül csökkentheti az elszigeteltség-érzésedet, valamint az érzelmi jóllétedet is javíthatja.
Önismeret
A szomatodráma önreflexióra és önvizsgálatra ösztönöz. Az érzelmeid, reakcióid és gondolataid feltárása arra ösztönözhet, hogy felfedezd lelked mélységeit, ezzel megértve azt, hogy az adott szituációra miért éppen úgy reagálsz, miért éppen úgy döntesz, ahogy – ezek pedig a stressz csökkentésében is segíthetnek.
Az elme és a test
A foglalkozás során felismerheted, hogy a tested és a lelked sokkal különlegesebb és erősebb szálakon kapcsolódnak egymáshoz, mint azt gondoltad volna. Ha nem szívesen fejezed ki az érzelmeid szavakkal, a fizikai mozgás segíthet megnyílni, amelynek köszönhetően megkönnyebbülve érezheted magad.
Összefoglalva tehát a stressz jóllétünkre való hatása tagadhatatlan, emellett elengedhetetlen, hogy el tudjuk különíteni egymástól a “jó” és a “rossz” stressz jelenlétét. Míg az egyik motiváló és lendületet ad, addig a másik hátráltathat az életed különböző területein.
A szomatodráma kivételes megközelítése egyedülálló és ígéretes módszert kínál a stressz csökkentésére az elme és a test szoros kötelékének köszönhetően.
A foglalkozás olyan öntudati elemeket ötvöz, amelyek segítenek az érzelmeid megtestesülésében és felszabadításában egy támogató környezetben.
A stressz kiváltó okainak felismerésével és feltérképezésével, valamint egészséges leküzdési stratégiák feltárásával felülkerekedhetsz a nyomáson, amely nap mint nap rányomja a bélyegét teljesítményedre és motivációdra.
A stressz kezelése és csökkentése egy személyes utazás, annak különböző eszközei nem működnek sablonként: ami az egyik embernél működik, egy másiknál nem biztos, hogy fog.
A szomatodráma jellege azonban értékes lehetőséget kínál azok számára, akik úrrá lennének a stresszen, személyre szabott és hatékony formában.
Amennyiben már te is érzed, hogy ez nemcsak egy nehéz nap, vagy nemcsak egy mozgalmas időszak, ideje feltérképezni a benned rejlő erőt, amely hosszú távon segíthet a stressz szinten tartásában, átformálásában.
Szomatodráma hozzáértő kezekben: Várhegyiné Pfeiffer Judit
Úrrá lennél a stresszen? Motiváltan és lendületesen állnál hozzá minden naphoz? Empatikusan és feltöltődve tennél eleget az életedben képviselt szerepeidnek?
Segítőd lehet a szomatodrámában Várhegyiné Pfeiffer Judit, aki több száz embernek adott már új iránytűt az életéhez.
Nő, anya, feleség – talán pontosan ugyanúgy, mint te.
Emellett pedig segítő – akár a tied is!
Judit a testi-lelki problémákat megtapasztalva döntött úgy, hogy az önismeret útjára lép, félelmeit átfordítja figyelmességgé, befelé koncentrálássá, mások segítésévé.
Önismereti konzultáció, kineziológia, KEP program – Judit több mint másfél évtizedes tapasztalata során rengeteg különböző segítői címet tudhatott a magáénak, ez pedig csak néhány közülük.
Külföldi és belföldi önismereti táborok során összefogja legkedvesebb önismereti módszereit, ezzel lehetőséget adva, hogy több napon keresztül befelé figyelj.
A táborokban rálelhetsz miértjeid okaira, elakadásod indikátoraira és egy olyan nyitott környezetben teheted mindezt, ahol hasonló kihívásokkal küzdő személyekkel találkozhatsz.
Judit foglalkozásai biztonságos, nyitott és barátságos, tápláló teret biztosítanak számodra, ahol kapcsolatba léphetsz a tudatalattiddal, rejtett érzelmeid pedig a felszínre kerülhetnek.
A szomatodráma a remény fénye, a stressz csökkentésének hatásos és mesés módja.
Lépj az önfejlesztés útjára és hagyd, hogy a szomatodráma legyen a társad az önfelfedezés és az érzelmi felszabadulás felé vezető kalandod során, amely a stressztől és annak velejáróitól is megszabadíthat.