A valóság elgondolkodtatóbb, közömbösebb, inspirálóbb vagy dühítőbb lehet, mint bármi, amit az ember a fejében elgondol – és az igaz történeteken alapuló filmek ezt bizonyítják is.
Végül is az egyetlen dolog, ami egy őrült történetet vagy karaktert még csodálatosabbá tesz, az az, hogy tudod, hogy a mindennapi életedben találkozhatsz vele.
A valóság sok esetben felülmúlja a fikciót. Emiatt az igaz történetek kimeríthetetlen ihletforrást jelentenek a hollywoodi filmipar számára.
Az adott szereplőkről szóló életrajzi filmektől a múltbeli történelmi eseményeket mesélőkig a valós történetekre épülő mozi számos megtekintésre érdemes alkotást kínál számunkra.
Íme a 10 kihagyhatatlan igaz történeten alapuló filmek listája
1. A zongorista – The Pianist (francia-német-lengyel-angol-holland filmdráma, 143 perc, 2002)
A zongorista, Roman Polanski rendezésében és Adrian Brody főszereplésével, egy film a lengyel zsidóról és Wladyslaw Spielman zenészről, aki azért küzd, hogy túlélje a varsói gettó második világháború alatti pusztítását.
A film három Oscar-díjat és sok más jelentős díjat nyert.
2. Az elnök emberei – All the President’s Men (amerikai filmdráma, 138 perc, 1976)
A film Bob Woodward és Carl Bernstein könyve alapján készült. Két újságíróról van szó, akik a Washington Post megbízásából nyomoznak a Watergate-botrány után.
A nyomozás kirobbantotta a legnagyobb politikai botrányt az Egyesült Államokban, ami Richard Nixon elnök megbuktatásához vezetett. Főszereplők: Dustin Hoffman és Robert Redford.
3. A közösségi háló – The Social Network (amerikai életrajzi film, 120 perc, 2010)
Mark Zuckerberg jobban ért a számítógépekhez, mint a csajozáshoz. A Harvard egyetem diákja ideje nagy részét a gépe előtt tölti. 2003-ban új ötlettel áll elő: egy olyan oldalt indít a világhálón, ahol a haverok közösségi életet élhetnek.
A kollégiumi szobából indult Facebook valóságos kommunikációs forradalmat hozott, és alapjaiban változtatta meg a világot, az emberi kapcsolatokat és megváltoztatta az alkotóját is.
Hat esztendővel és ötszázmillió ismerőssel később Zuckerberg a világ legfiatalabb milliárdosa. Egykor békés, nyugodt életről álmodott, a siker azonban felkavarta mind a szakmai, mind a magánéletét.
4. Kapj el, ha tudsz! – Catch Me If You Can (amerikai krimi, 135 perc, 2002)
Leonardo DiCaprio és Tom Hanks játsszák a főszerepeket ebben a Frank Abagnale Jr. életén alapuló játékfilmben. A fiatal Abagnale a hamisítás és az álcázás szakértője lett, és több millió dolláros csekkeket tudott beváltani a Pan Am pilóta szerepében.
Ami még lenyűgözőbb, mindezt a 19. születésnapja előtt tette, és ennek egyetlen oka az volt, hogy újra összehozza szüleit, akik nehéz anyagi helyzetbe kerültek, és ennek következtében elváltak.
A film a képregényes jeleneteket gyors akcióval és kiváló színészi játékkal ötvözi, aminek minden bizonnyal el kellett volna nyernie DiCapriónak azt a régóta várt Oscar-díjat?
5. Egy csodálatos elme – A Beautiful Mind (amerikai életrajzi dráma, 135 perc, 2001)
Ez a film, amely a matematikai csodagyerek, John Forbes Nash Jr történetét meséli el, bizonyítja, hogy gyakran van egy finom határvonal a tiszta zsenialitás és az őrület között.
A nézők közelről bepillanthatnak ennek a hihetetlenül tehetséges egyéniségnek az életébe, akit Russell Crowe alakít, és aki ugyanakkor rendkívül megterhelt.
Nash skizofréniában szenvedett, ami erősen befolyásolta magánéletét, családi és baráti kapcsolatait, valamint a munkáját.
6. Zűrös természet – Erin Brockovich (amerikai életrajzi dráma, 126 perc, 2000)
Az állástalan, háromgyerekes Erin (Julia Roberts) végső elkeseredésében meggyőzi Edet, hogy alkalmazza őt az ügyvédi irodájában.
A jogban járatlan nő egy nap ráakad néhány, a telekkönyvi iratok közé keveredett orvosi leletre. Nem érti az összefüggéseket, ezért nyomozni kezd.
Hamarosan hihetetlen következtetésekre jut: egy cégóriás gátlástalanul szennyezi egy kisváros vízkészletét, ami súlyos betegségeket okoz az ott lakók körében.
Erin házról házra járva több mint hatszáz panaszos aláírását gyűjti össze, és Eddel karöltve elhatározza: kiszedi a cégből az USA történetének pereskedés útján kifizethető legnagyobb kártérítését.
7. Hét év Tibetben – Seven Years in Tibet (amerikai filmdráma, 139 perc, 1997)
Heinrich Harrer élete egyenesen őrült volt. Először is egy osztrák hegymászó volt (mintha ez normális munka lenne), aki egy brit internálótáborba került Indiában – ahonnan végül megszökött. Ezután átszökött Tibeten, és véletlenül a Dalai Láma tanára és barátja lett.
8. A szív bajnokai – The Blind Side (amerikai életrajzi dráma, 128 perc, 2009)
Michael Oher (Quinton Aaron) élete nem könnyű. A hajléktalan fekete bőrű diákot nem akarja átvenni a jó hírű gimnázium, mivel a teszteken nagyon rosszul teljesít.
Senki nem tudja róla, hogy az anyja drogfüggő, az apját pedig megölték. Amikor a kis S.J. összebarátkozik vele, Leigh Anne (Sandra Bullock) felkarolja és befogadja a családjukba.
Michaelről hamarosan kiderül, hogy nem is olyan ostoba, ráadásul remek focista. A család mindent latba vet, hogy a fiú életét rendbe hozza, és még arra is készek, hogy örökbe fogadják.
9. Sérülés – Concussion (angol-amerikai-ausztrál filmdráma, 123 perc, 2015)
Dr. Bennet Omalu törvényszéki patológusként dolgozik. A kiváló szakember különös felfedezést tesz egy visszavonult híres amerikai focista boncolásakor.
Az elvégzett vizsgálatok megdöbbentő agyi elváltozásokat mutatnak a sportolónál. Dr. Omalu arra a következtetésre jut, hogy a sportpályafutása során szerzett rengeteg ütközés károsította az agyát.
Az amerikai fociliga nagyhatalmú vezetői természetesen tagadják ezt, az orvosnak keményen meg kell küzdenie az igazáért. Igaz történet alapján.
10. A Wall Street farkasa – The Wolf of Wall Street (amerikai életrajzi dráma, 179 perc, 2013)
A pénz sosem elég. Jordan Belfort (Leonardo DiCaprio) becsületes tőzsdeügynökként kezdte pályafutását, de az amerikai álom őt is utolérte.
A 80-as évek végére az egyik legnagyobb brókercég tulajdonosa lett, 26 évesen heti 1 millió dollárt keresett. Az idáig vezető út azonban korrupcióval és tisztességtelen üzletekkel kikövezett csábító hullámvasútnak bizonyult.
Mert minél nagyobb volt a kísértés ő annál többet akart, mit sem törődve az illegális üzelmekkel és a nyomában loholó FBI ügynökökkel. Még több pénz, még több hatalom, még több nő és megint még több pénz: ez Jordan életfilozófiája.
És hogy a szerénység egy túlértékelt erény. Jordan és falkája azt sem tudták mit kezdjenek az illegálisan megszerzett milliárdokkal, de vajon a jéghegy csúcsáról merre vezet az út?