A tavasz beköszöntével egyre inkább úgy érezzük, hogy ki kell mozdulni otthonról, sétálni a természetben. Ahogy emelkedik a hőmérséklet és több órát töltünk a szabadban, úgy nő a napallergia kialakulásának lehetősége.
Mi is az a napallergia?
A „napallergia” kifejezést a köznyelvben a napozás utáni késleltetett bőrreakciókra használják. Bármely életkorban előfordulhat, de leggyakrabban 20 és 40 év közötti embereket érinti.
Általában tavasz elején jelentkezik, amikor testünket megérintik az első meleg napsugarak, és nyár derekán, amikor a tengerparton vagyunk, és közvetlenül érintkezünk a nap perzselő sugaraival.
A napallergia alapvetően a bőr védekező mechanizmusa, amely “érzékeli”, hogy a káros UV-sugarak milyen gyököket képeznek rajta. A napallergia “jelzi”, hogy védjük bőrünket a nap káros sugaraitól.
A polimorf fénydermatózis (PLE) a napfény által okozott bőrelváltozások leggyakoribb formája, és a lakosság 10-20%-át érinti, attól függően, hogy melyik régióban élnek és mennyire napos a hely.
A tünetek az enyhe viszkető kiütéstől a pustulákig terjednek, és általában egy-két nappal a napozás után jelentkeznek. A nagyon világos bőrűek különösen érintettek, a bőrreakció a legkifejezettebb a fiatal nők körében.
A dermatisis (bőrbetegség) ezen formája általában tavasszal jelentkezik, amikor a bőrt a tél után először éri napsugárzás.
A napallergia néhány speciális megnyilvánulása
1. Polimorf fénydermatózis (PLE)
Ez a leggyakoribb fotodermatózis, amelyben a nők kétszer olyan gyakran érintettek, mint a férfiak. A tünetek között viszketés, papulák, ekcémás plakkok és hólyagok szerepelnek, gyakran némi csalánkiütéssel. Változó súlyosságú, és körülbelül 24 órával a napfénynek való kitettség után jelentkezik.
2. Szoláris urticaria
A szoláris urticaria a fotodermatózis ritka, krónikus formája. Az ilyen állapotba került emberek viszketést, bőrpírt és csalánkiütést tapasztalnak a napfénynek kitett bőrterületeken.
Míg a tüneteket időnként összekeverik a leégéssel, a szoláris csalánkiütés perceken belül kialakulhat, és sokkal gyorsabban (általában egy napnál rövidebb) eltűnik a napozás abbahagyása után.
A szoláris csalánkiütés ritka állapot, de bizonyos esetekben életveszélyes is lehet, különösen, ha a test nagy részeit egyidejűleg éri a nap. Ismeretes, hogy az érintett emberek a napsugárzás hatására veszélyes, teljes testre kiterjedő allergiás reakciót tapasztalhatnak, az úgynevezett anafilaxiát.
Ha anafilaxiás sokk gyanúja merül fel, sürgősségi orvosi segítséget kell kérni. Ha nem kezelik, az anafilaxia légzési elégtelenséghez, görcsrohamokhoz, sokkhoz, kómához és akár halálhoz is vezethet. Az érintett betegeknél a napfény kerülése a legjobb védekezési mód.
3. Kolinerg urticaria
A kolinerg csalánkiütés a testhőmérséklet emelkedése által okozott csalánkiütés egyik formája. Ez nem csak a napfénynek való kitettségre vonatkozik, hanem mindenre, ami általában megemelheti a testhőmérsékletet, beleértve a forró zuhany vételét, az edzést vagy a fűszeres ételek fogyasztását.
4. Allergia a fényvédő termékekre
Ez az állapot csak akkor jelentkezik, ha a bőrt, amelyre a terméket alkalmazzák, egy helyi szerre (például fényvédőre, rovarriasztóra, testápolókra vagy dezodorokra) reagál, ha UV-sugárzásnak teszik ki.
A bőrreakció a test bármely részén előfordulhat, ahol az anyagot alkalmazzák, de általában kifejezettebb a napfénynek kitett területeken. Ide tartozik az arc, a mellkas felső része és a nyak alsó része, a kézfej és az alkar. A reakciót kiváltó termék kerülése a legjobb kezelés erre az állapotra.
Hogyan kezelhetjük a napallergiát?
A legtöbb napallergia idővel magától elmúlik. A bőrkondicionálók, mint például a calamine krém és az aloe vera segíthetnek enyhíteni a kellemetlen érzéseket, különösen akkor, ha hámlás vagy kéregképződés lép fel.
A fájdalom gyakran kezelhető nem szteroid gyulladáscsökkentő gyógyszerekkel, például ibuprofénnel. Súlyosabb esetekben szisztémás vagy helyi kortikoszteroidok alkalmazására lehet szükség a duzzanat csökkentése érdekében.
Bármi legyen is az ok, a diagnosztizált napallergiában szenvedőknek minden erőfeszítést meg kell tenniük, hogy amikor a legerősebb a napsütés, tartózkodjanak a lakásban.
Sürgősségi segítséget kell kérni, ha az alábbi tünetek bármelyike vagy mindegyike jelentkezik napozás után:
- súlyos bőrkiütés vagy csalánkiütés
- levegő hiánya
- zihálás
- láz
- gyors vagy szabálytalan szívverés
- hányinger és hányás
- az arc, a torok vagy a nyelv duzzanata
Kiemelt kép forrása: eucerin.co.uk