A világ legnépszerűbb, több száz millió darabban árusított kirakója – a Rubik kocka – ismertebb, mint feltalálója, Rubik Ernő magyar mérnök.
Ennek a kultikus tárgynak a büszke atyja egy hihetetlenül alázatos ember. 1944. július 23-án született Budapesten a második világháború idején.
Édesapja repülőmérnök az esztergomi gyárban, édesanyja költő volt. Ma videojáték-fejlesztéssel foglalkozik, építészetről ír cikkeket, és a Rubik Stúdió vezetője.
A Rubik kocka története
1974-ben egy fiatal budapesti építészprofesszor, Rubik Ernő megalkotott egy lehetetlennek hitt tárgyat. Tömör kockája csavarodott-forgott – és mégsem tört el és nem esett szét, így megszületett az első „Rubik kocka”.
Ernőnek több mint egy hónapba telt, mire megoldást talált a saját rejtvényére.
Később, matematikusok kiszámították, hogy a kocka variációs lehetőségeinek száma (8! × 38−1) × (12! × 212−1) / 2 = 43 252 003 274 489 856 000 vagy másképp: 4,3×1019 (azaz kimondva: negyvenháromtrillió-kétszázötvenkétbilliárd-hárombillió-kétszázhetvennégymiliárd-négyszáznyolcvankilencmillió-nyolcszázötvenhatezer).
Ernő egyáltalán nem számított arra, hogy a Rubik kocka a világ minden idők legkelendőbb játéka lesz.
Az emberi viszonyok ellentétei
Ernő tanárként mindig új, izgalmasabb információbemutatási módszereket keresett, ezért az első kockamodellt eszközként használta arra, hogy elmagyarázza diákjainak a térbeli kapcsolatokat.
A kockára mindig is elsősorban művészeti tárgyként gondolt – egy mobil szoborra, amely élénken szimbolizálja az emberi állapot kontrasztjait: zavarba ejtő problémákat és diadalmas intelligenciát, egyszerűséget és összetettséget, stabilitást és dinamikát, rendet és káoszt.
Szerencsés találkozásokra volt szükség ahhoz, hogy ez a varázslatos kirakó a történelem legnépszerűbb játéka legyen.
Mint a világ számos legnagyobb találmányának, a varázskockának sem volt könnyű a megszületése. Miután bemutatta prototípusát tanítványainak, Ernő elkezdte felismerni a kockájában rejlő lehetőségeket, a következő lépés a gyártás volt.
Az első kockákat a Politechnika készítette és forgalmazta Magyarországon. Ezek a korai kockák, amelyeket „Magic Cubes” (vagy „Bűvös Kocka”) néven árultak, kétszer nehezebbek voltak, mint a későbbiek.
Az 1970-es években Magyarország a vasfüggöny mögötti kommunista rezsim része volt, és minden importot és exportot szigorúan ellenőriztek.
Hogyan juthat majd el minden gyerek kezébe Ernő Magyarországon óriási sikert aratott találmánya a nyolcvanas években?
Menekülés Magyarországról
A Rubik kocka világelismerésért vívott harcának első lépése a Magyarországról való kijutás. Ez részben matematikusok segítségével valósult meg, akik kockákat vittek magukkal a nemzetközi konferenciákra, részben pedig egy emigráns magyar vállalkozónak köszönhetően, aki az 1979-es nürnbergi játékvásárra vitte magával a kockát.
A kulcsfontosságú pillanat az volt, hogy Tom Kremer, egy játékspecialista beleegyezett, hogy értékesítse a világ többi részén is. Tomnak a kockába vetett lankadatlan hite végül kifizetődött, amikor az Ideal Toy Company átveszi a „Varázskocka” forgalmazását.
Az Ideal Toy Company vezetői azonban úgy érezték, hogy a név boszorkányság felhanggal bír, és több névváltozat végig gondolása után úgy döntöttek, hogy Rubik kocka legyen a neve, így megszületett egy ikon.
A világon minden hetedik ember játszott már Rubik kockával
A mai napig több mint 400 millió Rubik-kockát adtak el nemzetközi bevezetése, 1980 óta. Világszerte körülbelül minden hetedik ember játszott már Rubik kockával – ami a zsenialitást és a zavarodottságot is szimbolizálja.
A Rubik kocka szépsége abban rejlik, hogy ha ránézel egy kódolt kockára, pontosan tudod, mit kell tenni, utasítások nélkül. Mégis, utasítások nélkül szinte lehetetlen megoldani, így ez a valaha feltalált egyik legdühítőbb és legvonzóbb találmány.
A Rubik kocka kirakása
Amikor először megjelent a varázskocka, rejtvények milliói maradtak megoldatlanok, mivel nem voltak ismert módszerek a megoldásra.
1981-ben Patrick Bossert írt egy „You Can Do The Cube”, lépésről lépésre haladó útmutatót, amely azonnali bestsellerré vált.
Ahogy a 2000-es évek elején a Rubik kocka kirakása versenysporttá fejlődött, új módszereket találtak fel a kocka megoldására. Manapság számos módszer létezik a Rubik-kocka megoldására, mindegyiknek megvannak a maga előnyei.
Nézzünk is egy rövid útmutatót a legnépszerűbb módszerekről, amely áttekinti mindegyik előnyeit és hátrányait.
1. Rétegről rétegre
Ez a módszer (LBL) a kockát rétegekre osztja, és az egyes rétegeket meghatározott algoritmusok segítségével oldja meg. Más módszerekhez képest csak néhány algoritmust kell megjegyezni, és ezek viszonylag intuitívak.
Ez a technika tökéletes a kezdőknek, mivel ez a leginkább megérthető. Másrészt ez a módszer nem hatékony a gyorskocka esetében. Egy átlagos LBL-megoldás körülbelül 130 lépés. Ha egy perc alatti sebességet szeretnél elérni, ajánlott további módszerek elsajátítása.
2. Haladó CFOP
A CFOP (a Cross – F2L – OLL – PLL rövidítése) módszert, más néven Fridrich-módszert, Jessica Fridrichről nevezték el, aki segített annak kifejlesztésében és népszerűsítésében.
Ez a természetes folyamat sok kocka esetében, miután elsajátították az LBL módszert. Egy átlagos CFOP-megoldás körülbelül 60 lépés. A logika egyszerűen megtanulható, és hihetetlenül gyors időket lehet elérni.
Bár a CFOP több mint száz megjegyezhető algoritmust tartalmaz, könnyen módosítható, hogy könnyebben megjegyezhetőek legyenek.
3. Roux
A Roux-módszert Gilles Roux francia speedcuber találta fel. A speedcuberek között a CFOP után a második legnépszerűbb módszer a 10 alatti eredmény elérésére a Roux.
Egy átlagos Roux-megoldás 40-50 mozdulat. A Roux az intuitív blokképítésre és a pontos sebességpörgetésre támaszkodik. A Roux mögötti logikát nehezebb megérteni, mint a CFOP.
Mivel a blokképítés fejlettebb technikának számít, a legtöbb Roux-t használó cubernek már van tapasztalata a CFOP-ban.
4. Mehta
A Mehta módszer a legújabb módszer ezen a listán. Egy átlagos megoldás körülbelül 40-50 mozdulat. Ez a módszer az algoritmikus lépések kiterjedt listáját tartalmazza, körülbelül 180 megtanulandó algoritmussal.
Mivel ez a módszer leginkább algoritmusokra támaszkodik a megoldáshoz, ez nagymértékben javítja a másodpercenkénti fordulatszámot, valószínűleg azért, mert a mai hardver jelentősen fejlődött.
Az algoritmusok azonban könnyen megjegyezhetők, mivel általában 10 lépésnél rövidebbek, míg az esetfelismerés különösen egyszerű.
Ha a 180 algoritmus memorizálása megterhelő, létezik egy kezdő verzió is 25 algoritmussal. Ez a verzió átlagosan 58 lépést tesz ki.
5. ZZ
A ZZ módszer egy modern speedcubing módszer, amelyet Zbigniew Zborowski talált fel 2006-ban. Ezt a módszert úgy fejlesztették ki, hogy ergonomikusabb legyen a CFOP-nál és a ROUX-nál azáltal, hogy kiiktatta a forgatást, ezáltal több ujjtrükköt tesz lehetővé.
Egy átlagos megoldás körülbelül 45-55 lépés. A ZZ a blokképítés és az LBL módszerek kombinációját használja.
Érdekes tények a Rubik kockáról
- Az első alkalommal megrendezett Rubik kocka világbajnokságnak Budapest adott otthont, a győztes az amerikai Minh Thai lett, aki 22,95 másodperces sebességgel rakta ki a varázskockát.
- Az első útmutatót egy 13 éves fiatal készítette: A Rubik-kocka megjelenésének kezdeti napjaiban egy 13 éves fiú, Patrick Bossert 1981-ben kiadott egy könyvet „You Can Do the Cube” címmel. Ez az útmutató több mint 1,5 millió példányban kelt el.
- Robotok egy másodperc alatt meg tudják oldani a rejtvényt: A Sub1 nevű robot 0,887 másodperc alatt megoldotta a Rubik-kocka rejtélyt. Két webkamerát használt az oldalak elrendezésének rögzítésére. Ezután kiszámította a megoldást, mivel az Arduino-kompatibilis mikrovezérlő kártya alkalmazta a 20 lépést. A MultiCuber999 robot Guinness-rekordot kapott 9x9x9 kocka kirakásáért.
- A történelem legkelendőbb játékai: A Rubik-kocka volt a legkelendőbb játék a Walmartban 2015-ben több mint 111 millió dolláros kiskereskedelmi forgalommal! 2014 májusában, a Rubik-kocka 40. születésnapján a Google még egy Google Doodle -t is megjelenített, amelyben az interaktív 3D-kockával lehetett játszani.
- A legnagyobb kocka: A világ legnagyobb Rubik-kockája 2,022 m x 2,022 m x 2,022 m. Ezt Tony Fisher készítette el 2019. november 18-án. A kocka minden rétege pontosan úgy mozog, mint egy eredeti Rubik-kocka.