A mandalák ábrázolásai több ezer évre, a régebbi kőkorszakra nyúlnak vissza. A sziklákba vájt kör alakú formák korát 20 000 évre becsülik.
Mi is az a Mandala?
A mandala egy körkörös rajz, amely mintákból és szimbólumokból áll egy középpont körül. A legtöbb rajz szimmetrikus, de nem feltétlenül kell annak lennie. A mandalák azonban egy bizonyos rendszer szerint épülnek fel.
A külső széle vagy alapja kerek, és életkörnek hívják. A kör a mindennapi élet minden részében megtalálható. A természet megmutatja nekünk a növekedés, a virágzás és a haldoklás végtelenségét.
A kör belseje egy biztonságos tér, ahol megnyugvást és békét találhatsz magadban. Ez különféle belső folyamatokat indíthat be.
A mandala közepén lévő pont a kozmoszt vagy az őserőt szimbolizálja. Ez az a hely, ahol minden elkezdődött, és ahol minden összefügg.

Mit jelent a Mandala?
A „mandala” szó szanszkritból származik, amelynek jelentése “kör”. Sok kultúrában a körök egységet és természetes rendet képviselnek. Amellett, hogy a Nap, a Hold, a Föld és más bolygók kerekek, ez a kör szimbolikusan tükröződik a baráti vagy családi körödben is.
A kezdet és vég nélküli kör az örökkévalóságot is szimbolizálja. Már csak egy mandalát nézegetve is érezhetjük a kapcsolat érzését.
Honnan származik a Mandala?
A fogalom eredetileg hindu eredetű, de a tibeti buddhizmusban is széles körben használják. Így sokat fogsz találkozni a mandalával olyan országokban, ahol a többség a hinduizmus és a buddhizmus híve.
A mandalák színei és jelentése
A mandala színei saját energiájukat hordozzák. Ezért nemcsak különböző árnyalatokkal rendelkeznek, hanem az üzenetükhöz illő palettával is:
- A piros a melegséget, az energiát, a vitalitást és a harci szellemet szimbolizálja
- A narancssárga optimizmust, érzést, vidámságot és kreativitást mutat
- A sárga a bölcsességet, az intelligenciát, a kíváncsiságot, az önbecsülést és a logikát mutatja
- A zöld a természetet, a reményt, a szeretetet és a harmóniát jelenti
- A kék a kommunikáció, az igazság, a stabilitás és a megbízhatóság színe
- A lila a spiritualitással, az intuícióval, a bölcsességgel, a tapasztalattal, az egyéniséggel és a belátással kapcsolódik össze
- A rózsaszín a szeretetet, a gyógyulást és a megnyugtatást szimbolizálja
- A fehér az egységről, a megvilágosodásról, a tisztaságról, az ártatlanságról és a harmóniáról szól
- A fekete a megújulás, a titokzatosság és a lezárás színe
- Az arany a napot, a lágy szívet, a tudatos életet és a természet szeretetét jelképezi
- Az ezüst a holdat, a tudattalant, az álmot és az érzelmi világot jelenti
- A barna a koncentráció, a föld és a két lábbal a földön állás színe
Az 5 mandala alapforma
Íme az 5 alapforma jelentése a tibeti buddhizmus szemszögéből:
- A kör az univerzumot és a mennyországot szimbolizálja. Ez a szimbóluma mindennek, ami egy bizonyos határon túl van (transzcendencia). A természetfeletti, az isteni vagy maga a teremtő (Isten) a túlvilágban, vagyis az általunk ismert földi világon és az átélt tapasztalatokon kívül rejlik. A buddhista hitben a kör a tudást, a megvilágosodást és a tökéletességet jelenti. Ez a harmónia és a koncentráció jele is.
- A négyzet a föld és az immanencia (vagyis a belső lakás) szimbóluma. Minden benne van, ami létrejött. A tibeti világképben azonban a tér egy palotatemplomot is jelent, amelyben az istenség székhelye található.
- A háromszög a tudatot, vagyis a mentális állapotok és folyamatok belső öntudatát jelenti. Az életerőt és az átalakulást is kifejezi. Sok kultúrában a háromszög a Szentháromság (Trimurti) jele, amelynek különböző típusai vannak a kereszténységben, a buddhizmusban és a hinduizmusban.
- A csillag a szabadság szimbóluma (bármilyen formában).
- A szív a szeretet és a lélek jele. Boldogságot és melegséget jelent egyszerre.
A mandalák ábrázolása általában kétdimenziós. Azonban gyakran olyan élénken és művészien vannak megtervezve, hogy háromdimenziós képet mutatnak, amelyek lehetnek geometriaiak és absztraktak, vagy tartalmazhatnak növényeket és állatokat.

Mire használható a mandala?
1. Csatorna létrehozása az univerzum energiájához
Egyes vallásokban, például a hinduizmusban, a mandalákat arra használják, hogy kapcsolatot teremtsenek az egyetemes energiával, amelyet a kör és az azt alkotó összes koncentrikus elem képvisel.
Amikor az ember mandalát készít, az össze tudja hangolni az energiáját mindennel, ami körülveszi, felpezsdíti lelki stabilitását, és ezzel együtt bizonyos képességeit, például a koncentrációt.
2. Meditáció és relaxáció
Egyes kultúrák azt sugallják, hogy a mandala tervezése lehetővé teszi számunkra, hogy a gondolkodás végére érjünk, és utat engedjünk olyan folyamatoknak, mint a meditáció és a relaxáció.
Ennek a funkciónak köszönhetően a mandalák rajzolása és színezése pszichológiai jólétet javító tevékenységnek számít.
3. Eszköz a spirituális növekedéshez
Az olyan vallásokban, mint a buddhizmus, a mandala képeit a spirituális gyakorlat egy formájaként tervezték, amelyről úgy gondolják, hogy olyan előnyökkel jár, mint az elhatárolódás, a bölcsesség, a kreativitás és az új készségek fejlesztése.
Valójában a buddhista mandalák az egyik legbonyolultabbak, ha tervezésükről van szó.
4. Terápiás kezelés
A pszichoanalízis hercegének tartott Carl Jung tanulmányait a mandalák által nyújtott hatások megértésének szentelte. Ez meghatározta, hogy a mandalák ábrázolása a kollektív tudattalan előhozásának módja, amelyet az ember teljességének részének tekintett.
Emiatt a jelenség miatt Jung úgy érvelt, hogy a mandalafestés nagyon hasznos tevékenység különféle betegségek, például szorongás, memóriazavarok, stressz, álmatlanság és koncentráció esetén.
Ennek magyarázata a színezés során mindkét félteke használatában, így gyakorlatában rejlik.
5. Az isteni ábrázolás
Végül, de nem utolsósorban azt tapasztaljuk, hogy a mandalák egyik leghagyományosabb felhasználási módja az isteni ábrázolás, annak szemléltetésére, amit szavakkal nem lehet leírni.
A mandalák egy módja annak, hogy megmagyarázzuk azokat a jelenségeket, amelyek túlmutatnak az emberi felfogáson, és ezekkel a szimbolizációkkal jellemezzük az isteneket, a világegyetemet és a teremtést.
Ezek a mandalák fő felhasználási területei. Lehetséges azonban más véleményeket is találni az általuk ellátható funkciókról. Például egyesek a mandalákról úgy beszélnek, mint a művészi kifejezőeszközökről, egy olyan tulajdonságról, amely bár nem a legjellemzőbb, de teljes mértékben elfogadható.
Mandalák létrehozása: lépésről lépésre útmutató
A mandala készítése sokféle lehet, de a lépésről lépésre történő útmutató segíthet megtanulni a folyamatot. Íme egy egyszerűsített útmutató:
- Szükséges anyagok: Szükséged lesz papírra, ceruzára, vonalzóra, körzőre és színező eszközökre, mint például színes ceruzák, filcek vagy akvarellfestékek.
- Középpont meghatározása: Jelöld be a papír közepét. Ez lesz a mandala középpontja, ami körül minden más elem helyezkedik el.
- Körök rajzolása: A körző segítségével rajzolj több koncentrikus kört a középpont körül. Ezek a körök lesznek a mandala alapjai.
- Osztás szektorokra: A vonalzó segítségével oszd szektorokra a köröket. Mintha egy tortát vágnál fel, ezek a vonalak a mandala “szeleteit” képviselik. A szektorok száma tetszőleges lehet, de gyakran 8, 12, 16 vagy 24 szektort használnak.
- Alakzatok rajzolása: Kezdd el rajzolni a geometriai alakzatokat és mintákat minden szektorban. Próbáld meg ugyanazt a mintát ismételni minden szektorban, hogy szimmetrikus legyen a mandala.
- Színezés: Ha elkészültél a mintákkal, kezdj el színezni. Amint már említettük a különböző színek különböző érzelmeket, energiákat képviselhetnek.
- Meditáció és reflexió: A mandala készítése önmagában is meditációs gyakorlat lehet. Amikor befejezted, ülj le és nézd meg a mandalát. Hogyan érzed magad, amikor ránézel? Mit érzel vagy gondolsz? A mandala gyakran tükrözi a belső állapotunkat, és ez lehet egy eszköz az önismerethez.
Fontos megjegyezni, hogy a mandala készítésekor nincsenek szabályok vagy követelmények. A fentiek csak iránymutatók, a legfontosabb, hogy a te saját utadat és önkifejezési módodat kövesd.
A mandala készítése lehetőséget ad arra, hogy alkotó legyél, és megoszd a belső világodat egy vizuális formában.