Március 8-a a nemzetközi nőnap. Több mint 100 éve ezen a napon hívják fel világszerte a figyelmet a nők jogaira, a nemek közötti egyenlőségre és a meglévő diszkriminációra.
A Nemzetközi nőnap története
A nőnap története 1908-ban az Egyesült Államokban kezdődött, és a következő években terjedt el Európában, és 1975-ben – nemzetközi nőnap néven – az ENSZ intézményesítette világszerte.
1908. december 19-én az Amerikai Szocialista Párt (SPA) nőszervezete első alkalommal szervezett „nőnapot”, hogy „nemzeti szocialista demonstrációt” rendezzen a nők választójogáért.
Minden február utolsó vasárnapján, 1909. február 28-tól kellett volna megtörténnie. Ezen a napon a New York-i ingvarrónők 1908-as sztrájkjára is emlékeztek, akik tiltakoztak a textiliparban alkalmazott munkakörülményeik ellen.
1910-ben a Szocialista Internacionálé koppenhágai női konferenciája elfogadta a nőnap gondolatát. 17 ország 100 nője szavazta meg a német delegáció javaslatát, amely a nők jogaiért és a nők választójogáért folytatott harcot nőnappal hangsúlyozta.
A „Nincs különleges jog, de emberi jogok” követelésével a nők számára a német szocialista Clara Zetkin a jóváhagyásért kampányolt a kongresszuson. A résztvevők között volt az első három nő, aki valaha parlamentbe választott, ők Finnországból érkeztek.
1911. március 19-én Németországban, Ausztriában, Dániában és Svájcban mintegy egymillióan válaszoltak a szakszervezetek, szociáldemokraták és szocialisták felhívására, hogy a nők „becsületnapját” tegyék, és a férfiakkal azonos jogokat követeltek a munkában.
1913-ban és 1914-ben a nemzetközi nőnap a háború elleni tiltakozás napjává változott. Az oroszországi nők is bekapcsolódtak, és február utolsó vasárnapját az éves nőnappá nyilvánították.
Az első világháború következtében egyre súlyosbodó katasztrofális éhínségre való tekintettel az oroszországi nők 1917-ben a „kenyérért és békéért” mottót választották. A petrográdi Putilov fegyvergyárban e szlogen alatti nők a sztrájkot a háború kezdetének tekintik.
Az orosz „februári forradalom”, bár a mai naptár szerint a tüntetés nem február 23-án volt, hanem a Gergely-naptár szerint egészen 1917. március 8-ig.
Az ENSZ végül ezt a dátumot, március 8-át, a „Nemzetközi Női Év” részeként 1975-ben „Nemzetközi Nőnap”-nak (IWD) nyilvánította.
Két évvel később, 1977 decemberében az ENSZ Közgyűlése hivatalosan is a „Nemzetközi Nők Napjává” nyilvánította. 26 államban március 8-a még munkaszüneti nap is volt – köztük számos volt szocialista államban is.
Nőnap Magyarországon
Magyarország először 1913-ban csatlakozott a nőnapi felhíváshoz, amikor az Országos Nőszervező Bizottsága szórólapokat terjesztett. Az ezt követő években, 1914-ben országszerte rendezvényeket szerveztek.
A Rákosi-korszakban kötelezővé vált a nőnap megünneplése, az eredetileg különböző időpontokban megszervezett nőnapot 1948-tól szovjet mintára március 8-án tartották meg.
A rendszerváltás után Magyarországon a nőnap elvesztette eredeti munkásmozgalmi hangulatát.
Mikor van nőnap Magyarországon?
A nőnapot minden évben március 8-án ünneplik Magyarországon is és szerte a világon.